Сімейний бюджет - справа стратегічна. Як запевняють психологи, способи поводження з ним краще заздалегідь обговорити зі своєю половинкою і придумати рішення, яке влаштовує обох. Далі - огляд ситуацій, які найчастіше сварять людей?
Чоловік працює, дружина сидить вдома, виховує дітей.
Чоловік може просто гарчати: "От знову - невідомо, як дожити до зарплати". У крайніх випадках несуться докори: "Я тут вас усіх, дармоїдів, годую". Навіть спокійні, урівноважені чоловіки можуть діяти дуже конкретно - наприклад, заблокувати дружині кредитну карту.
Як це буває. "У мене чоловік - жахливий економ. Гроші вдома ніколи не тримає. Залишить певну суму, а інше на роботі зберігає, - скаржиться 26-річна Наталя на одному з інтернет-форумів. - Начебто я піду і все спущу невідомо куди. Мене це дуже ображає. Постійно говорить: "У тебе забагато речей!", "Тобі, аби тільки щось купити!" чи "Тобі не потрібні косметологи і парфумерія". Тільки постане питання про покупку для мене, він одразу - з'їздь на ринок, а якщо йому - то тільки в дорогий магазин. А нещодавно довідалася, що мені, виявляється, і речі нові не потрібні, я ж з дитиною вдома сиджу, кому показувати-то? Образливо!"
Що робити страждаючій стороні? Дотримуватися спокою. У багатьох жінок чомусь є почуття провини за своє "домашнє неробство". Важливо пам'ятати: чоловік не має права робити вам такі докори. Спокійно, з достоїнством скажіть чоловіку: "Так, я зараз сиджу з нашою спільною дитиною, і ти, як нормальний чоловік і хазяїн, нас забезпечуєш. Так, я розумію, що тобі зараз важко, але потерпи, із цими труднощами ми впораємося".
Коли гаманець у руках однієї людини - влада у родині авторитарна. Навіть якщо чоловік приносить гарні гроші і ні в чому вам не дорікає, постарайтеся заробляти самі хоча б трішки для впевненості у собі.
Чоловік не може знайти роботу. Дружина везе на собі родину.
Як запевняє статистика, зараз з'являється усе більше пар, де він вдома варить борщі, а вона трудиться в офісі. Більше того, 20% жінок заробляють більше за своїх чоловіків.
Як це буває. "Чоловік сестри не хоче працювати. Живуть разом із батьками і двома дітьми, - пише 37-річна Ірина. - Він сидить весь день в інтернеті, по господарству не допомагає, іноді відводить старшу дочку в садочок. Їсть, вдень спить. Говорить, що не хоче гарувати на ненависній роботі, і тому палець об палець не вдарить, щоб знайти нову. За півтора останні роки попрацював влітку три місяці, втомився, знову сидить вдома. Надворі криза, грошей не вистачає, а всі в домі оберігають спокій чоловіка сестри, не дай Боже, піде, залишить дружину із двома дітьми. Йому 35 років - уже не переробити. Звик бути трутнем!"
Що робити? Якщо ситуація тимчасова - наприклад, через три місяці чоловіку повинні запропонувати вартий проект, - треба запастися терпінням, не нити: "У всіх чоловіки як чоловіки, а в мене...". Хваліть чоловіка, підкреслюйте важливий внесок у сімейний бюджет: "Чоловік взяв на себе навчання дочки - він платить за курси кройки і шиття". Але якщо чоловік уже півроку не може знайти роботу і при цьому вважає, що домашня турбота - жіночі проблеми, настав час перешкодити йому дармоїдствувати. Поговоріть з ним серйозно. Зводіть у центр зайнятості або до психолога. Можливо, той порадить завести роздільні бюджети. Якщо не здав грошей на їжу - тебе не годують. Часто тут допомагають найбільш тверді заходи - тільки тоді ледар почне ворушитися.
Один скнара - інший транжира
Жаднюг більше серед чоловіків, марнотратів - серед жінок. Ставлення до грошей закладається з дитинства, і ми цей факт при виборі майбутнього чоловіка оцінюємо рідко. Хоча ставлення коханого до грошей не менш важливе, ніж, скажімо, до виховання дітей чи порядку в домі. Психологи навіть називають гроші "кутом" у любовному трикутнику.
Треба розібратися, для чого ваша половинка витрачає все за один похід у магазин. Головне, що гроші дають людям, - почуття безпеки. Одному спокійно, коли в нього є заначка, іншому - коли він може дозволити собі будь-які задоволення.
Як це буває. "Ви цибулю по 100 гривень у продажі коли-небудь бачили? А мій чоловік знаходить!" (Марина, 40 років).
"Вважається, що жінка не вміє розпоряджатися грішми. У нас усе навпаки. Чоловік не може спокійно жити, коли вдома лежать гроші і їх не можна витратити. Що це в нього? Грошова хвороба?" (Віра, 30 років).
Що робити? Варто разом з розтринькувачем згадати сімейні фінансові стратегії. Чи не було у вас "голодного дитинства"? Як у батьківській родині було прийнято заробляти і як витрачати? Що при цьому говорилося: "Легко прийшли - легко пішли", або "Копійка рубль береже", або "Без заначки ти комашка, а із заначкою людина"? Сімейні фінансові стратегії передаються у спадщину - так само, як гени, виховання, ставлення до життя. Тільки ми часто недооцінюємо грошове питання. А воно зненацька виявляється підводним каменем, що приводить до розбіжностей. Тому краще це питання обговорити і навчитися домовлятися.
Думка вчених
Американські психологи з'ясували: у чоловіків і жінок різне уявлення про гроші. Чоловіки перебільшують доходи, жінки - борги. І обоє думають, що їхня половинка заробляє набагато менше, ніж говорить.
Плануємо бюджет
- Домовтеся, на чому ви заощаджуєте, а на що витрачаєте гроші.
- Радьтеся, запитуйте думку своєї половинки перед походом у магазин.
- Великі покупки обговорюйте заздалегідь, щоб партнер був до них морально готовим.
- Не приховуйте від коханої людини доходи і витрати - обман руйнує довіру.
- Якщо ви перевищили сімейний бюджет, чесно терпіть до зарплати, не влазьте у борги.
- Не вимагайте звіту за кожну копійку. Добре, коли в усіх у родині є особиста сума - це як своя територія. Хоча б для того, щоб чоловік міг вас порадувати подарунком і не купував сюрприз на гроші зі спільної скарбнички.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер