Хочеться сподіватися, що застосовувати знання першої долікарської допомоги більше нікому не доведеться. А антисептичний розчин і стерильний бинт знадобляться тільки при легкому порізі пальця десь вдома, на кухні. Проте…
Ножове чи вогнепальне поранення, опіки, отруєння димом, травма голови, переломи рук та ніг - це тепер можна побачити не тільки в серіалах типу “Анатомія Грей” чи бойовиках, а й на вулицях рідного міста. Що робити, якщо ви стали свідком таких ушкоджень? Адже кожна хвилина тепер на рахунку, і саме ваша допомога може врятувати чиєсь життя.
Опіки
Коли ж людина повністю охоплена полум’ям, то перше, що варто зробити - це зупинити її. Охоплена полум’ям людина, як правило, починає безладно рухатися і намагається позбутися полум'я, цим ще більше розпалюючи його.
Тому потерпілого потрібно зупинити, збити вогонь або погасити водою, снігом, землею. Можна накинути на постраждалого і верхній одяг чи будь-яку тканину (у випадку, якщо щось таке є під рукою). За допомогою щільної тканини можна обмежити доступ кисню і таким чином загасити полум'я. Але занадто щільно притискати до тіла тканину не можна: це збільшує тяжкість ушкодження шкіри. Не варто і кутати потерпілого з головою: це може призвести до отруєння токсинами і пошкодження дихальних шляхів.
Далі треба звільнити потерпілого від одягу в тих місцях, де це можливо. Не можна знімати і особливо відривати шматки тканини, що пристали до тіла. Потрібно лише зрізати доступні ділянки. Якщо одяг синтетичний, проявіть особливу обережність - очищати шкіру від розплавленого полімеру категорично заборонено. Постраждалі ділянки тіла необхідно протягом 15-20 хвилин поливати холодною водою або посипати снігом, щоб зменшити ступінь ураження, але ні в якому разі не торкатися опіків руками!
Якщо на обпеченій ділянці тіла моментально з’являються пухирі, то мова йде про глибокі опіки, щонайменше другого ступеню. У такому випадку категорично забороняється ці пухирі проколювати! Опіки не можна обробляти розчинами на основі спирту чи змащувати будь-якими мазями!
До приїзду лікаря необхідно закрити пошкодження чистими сухими пов'язками і дати потерпілому анальгетик. Дуже важливо, щоб потерпілий отримував багато рідини, найкраще підсолену воду. Потрібно також забезпечити тепло, так як у потерпілого, швидше за все, почнеться озноб.
Отруєння чадним газом
Перша допомога при отруєнні чадним газом у задимленному приміщенні полягає в тому, щоб чим швидше вибратися на свіже повітря. Робити це варто повзком або ж, пригинаючись якомога нижче до землі - дим нехімічного походження піднімаються вверх.
Перебуваючи в задимленому місці, потрібно закрити ніс і рота тканиною, бажано, змоченою водою. Викликати блювоту не потрібно: адже у випадку з чадним газом отрута не в шлунку, а в крові. Блювота може початися мимовільно.
Попередьте втрату свідомості: людина, яка надихалася диму, може перебувати без свідомості, але ще триматися на ногах. Якщо ви бачите, що людина «пливе», треба, не чекаючи непритомності, вкласти її на бік. Тоді не відбудеться западання язика і потерпілий не захлинеться блювотою.
До приїзду лікаря ні в якому разі не відпускайте потерпілого, навіть якщо він виглядає бадьорим і хоче “піти по своїх справах”. Він може перебувати в шоковому стані, не помічати перелому або опіку. Треба всадовити його. Якщо немає явних травм голови, грудей або живота, можна дати попити трохи води, теплого чаю. Доцільно енергійно розтерти тіло людини, а на чоло та груди покласти холодний компрес. При можливості укутайте потерпілого ковдрою або курткою: у людей в шоковому стані порушується терморегуляція.
Колото-різані поранення
Найнебезпечнішими ножовими ранами є ті, в яких пошкоджені не тільки шкірні покриви, а й внутрішні органи. Такі рани зазвичай сильно кровоточать, тому як зачеплені великі кровоносні судини. При таких ножових пораненнях постраждалого необхідно якомога швидше доставити в лікарню, попередньо обробивши рану, щоб туди не потрапив бруд.
Рани неглибокі і з малою зоною ушкодження менш небезпечні, а кровотечі при таких пораненнях незначні. З таких ран кров вільно витікає і не накопичується, утворюючи сильні ущільнення, що заважають роботі інших органів. Неглибокі рани зазвичай гояться самостійно, без втручання лікарів. Але тільки в тому випадку, якщо вони правильно оброблені і перебинтовані і ніякі мікроби туди не потрапили.
При ножових пораненнях необхідно в першу чергу зупинити кровотечу, а потім продезинфікувати рану. Кровотечу можна зупинити за допомогою марлевого тампона - його потрібно міняти в міру наповнення кров'ю. Цей тампон обов'язково повинен бути стерильним! Для цього його потрібно змочити водою або антибактеріальним медичним препаратом. Тампон щільно притискають до тіла, злегка натискаючи.
Коли кровотечу зупинено, рану потрібно промити і видалити згустки крові, що утворилися на її поверхні. Після цього необхідно обробити рану перекисом водню або розчином йоду і накласти на неї черговий чистий тампон, а поверх нього - бинтову пов'язку. Вона буде утримувати тампон і здавлювати ділянку поранення.
Щоб уникнути больового шоку, можна випити якесь заспокійливе або ж зробити знеболювальний укол. Шоковий стан може знову викликати кровотечу.
Незначне ножове поранення слід ретельно продезінфікувати і перебинтувати. Бинти необхідно накладати, трохи стягуючи, але не затягуючи до посиніння шкіри - це буде перешкоджати досягненню крові місця поранення.
Якщо поранення дуже глибоке і кровотечу зупинити не вдається, необхідно якомога швидше доставити потерпілого до лікарні.
Вогнепальні поранення
Перша допомога при вогнепальних пораненнях має свої особливості. Якщо це поранення руки чи ноги, то необхідно терміново зупиняти кровотечу!
При руйнуванні артерій стегна або плеча смерть від крововтрати може наступити протягом лічених секунд. За кольором крові визначають венозна кровотеча чи артеріальна. Венозна кров темна, а артеріальна - яскраво червона і вибивається з рани інтенсивно – фонтанчиком.
Кровотеча зупиняється гнітючою пов'язкою або джгутом. При накладенні джгута венозна кровотеча зупиняється нижче рани, а артеріальна - вище. Джгут накладається не більше, ніж на дві години. Цього часу має вистачити для доставки пораненого до медичного закладу. При венозній кровотечі бажано накласти пов’язку, що здавлює рану.
Вогнепальне поранення в шию може ускладнюватися пошкодженням гортані й хребта, а також сонних артерій. У першому випадку постраждалого мобілізують, а в другому - негайно проводять зупинку кровотечі. Артерію перетискають пальцями, а рану туго тампонують стерильним бинтом.
При вогнепальному пораненні в живіт потерпілого потрібно розмістити у напівсидячому положенні. Краї рани варто продезінфікувати та накласти стерильну серветку.
Щоб надати першу допомогу при вогнепальному пораненні, необхідно мати перев'язувальний матеріал. Коли його немає під рукою, можна скористатися носовичком, частиною одягу. Найнеобхідніше при крововтраті мати кровозамінюючі розчини - вони продаються в аптеках без рецепту разом з апаратом внутрішньовенної ін'єкції.
Олександр Самойлов, терапевт медичного центру “Альтамедика”, полковник медичної служби Збройних Сил України у запасі:
- Основа першої допомоги при термічних опіках – негайне і як можна більш тривале охолодження обпеченої шкіри. Тривале охолодження обпеченої поверхні дозволяє зменшити ступінь ураження.
При поверхневих локальних опіках це можна зробити, направивши струмінь холодної води з-під крану, при глибоких опіках - зміною вологих пов’язок або зануренням закритого перев’язувальним матеріалом опіку у ємність із холодною водою, накладанням на пов‘язку пузиря з льодом.
При важких опіках краще, не знімаючи одяг, загорнути у чисте простирадло, зігріти, напоїти та негайно доставити в лікувальний заклад.
При хімічних опіках необхідно негайно змити агресивну речовину водою, при можливості - нейтралізувати хімічний агент (кислоту - розчином соди, лугу - слабким розчином борної кислоти).
При отруєнні чадним газом першочерговим заходом допомоги є негайне винесення постраждалого з задимленого приміщення та забезпечення дихання чистим повітрям або киснем. У складних випадках потрібно бути готовим проводити штучне дихання та закритий масаж серця.
Необхідно пам‘ятати, що після будь-якого отруєння чадним газом необхідне звернення в лікувальний заклад, тому що смерть після такого отруєння може настати навіть протягом тижня.
При вогнепальних пораненнях не можна забувати про можливі пошкодження кісток. Тому, окрім зупинки кровотечі, потрібно оглянути поранену кінцівку на предмет вогнепального перелому. Якщо перелом є, потрібно знерухомити його шляхом накладання шини, яку можна зробити з підручних предметів.
У випадку проникаючого ножового та вогнепального пораненнях грудної клітки, при якому в плевральний простір може попасти повітря, необхідно накласти герметичну пов‘язку за допомогою оболонки індивідуального перев‘язувального пакету, великої марлевої серветки, змащеної зовні маззю, шматка клейонки або поліетилену.
При проникаючих пораненнях у грудну клітку та живіт навіть при шоку не давати пити, тому що встановити, де і які органи пошкоджені поза лікувальним закладом неможливо.
На випадок, коли можна потрапити в ситуацію, де можливі подібні травми, потрібно мати при собі (в машині) аптечку з джгутом, стерильними марлевими серветками, стерильними бинтами, будь-яким антисептиком, якщо можливо індивідуальним перев‘язувальним пакетом, пневматичною шиною для кінцівок, знеболювальним (анальгін, дексалгін), будь-яким антибіотиком широкого спектру дії.
.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер