Якщо у вас при слові «школа» виникає зубний біль, якщо ви не вважаєте, що загальноосвітня шкільна система – не для вашої дитини, якщо ви вважаєте дочку чи синочка майже генієм, тоді вам слід замислитись, над можливістю завершення шкільної освіти екстернатним методом.
Почув розмову двох вінничанок:
- Школа дістала, вчителі зовсім нічого не навчають. На всі предмети доводиться наймати репетитора. А дитині ще вчитися три роки. А вона всю шкільну програму знає назубок. Думаю, влаштувати їй закінчення школи екстерном, - скаржиться одна пані іншій.
На думку переважної більшості вінничан, з ким доводилося спілкуватися на цю тему, процедура завершення навчання екстерном марудна, корумпована та складна. Так це чи ні?
Не вчитися в школі взагалі не можна за Конституцією і законами. Кожен громадянин України повинен мати середню освіту. Навіть якщо ваша дитина завжди займалася з вчителями вдома, навіть якщо ці вчителі супер-пупер профі, ваша дитина має отримати: а) свідоцтво про середню освіту (атестат); б) для вступу у вуз – сертифікат про зовнішнє оцінювання знань.
Альтернатива школі
Отже, якщо ви не хочете віддавати дитину до школи або вирішили забрати з неї дитину, котра вже провчилася там кілька років, не зайво знати таке.
Існують два види навчання дитини поза шкільними стінами — це домашнє навчання й екстернат. Між ними є істотні відмінності. Про них нам повідомили у міському управлінні освіти.
На домашньому навчанні перебувають діти, які не можуть відвідувати школу виключно за станом здоров’я. Висновок про який дає спеціальна лікарська комісія. Після чого дитина навчається вдома. При цьому її обов’язково відвідують учителі школи, найближчої до місця реєстрації дитини. Тобто це та сама шкільна морока, тільки вдома. При цьому ще й учителі не надто раді таким дітям, тому що на них лягає додаткове навантаження у вигляді регулярних походів додому до учня.
Для здорової дитини, батьки якої подумують про домашнє навчання, такий варіант неприйнятний.
Другий варіант — навчання екстерном. Єдино можливий на сьогодні для тих, хто не готовий просиджувати добру половину життя за партою. Тут є ціла низка нюансів.
Що говорить закон
За законом України навчатися екстерном має право дитина будь-якого віку, тобто з першого по 11 клас. Проте у дитини мають бути поважні причини на таке навчання. Ними є:
очевидна обдарованість дитини (випередження шкільної програми на один клас з одного і більше предметів);
підвищена завантаженість у спортивних або творчих колективах (доказом є особливі досягнення дитини та розклад занять спортом або музикою, завізований спортивною або музичною школою);
тривалі відрядження батьків або проживання за кордоном більшу частину навчального року (тут вам знадобляться довідки з місця роботи обох батьків про те, що їхня робота пов’язана з тривалими відрядженнями).
Якщо ви думали, що навчатися екстерном — це прийти наприкінці навчального року на іспити, ви дуже помилялися. Разом з директором школи ви зобов’язані скласти графік появи вашої дитини в стінах цього закладу для отримання консультацій з кожного предмета і здавання поточних контрольних робіт. Копію графіка буде передано у міський відділ освіти, туди ж школа звітуватиме про перебіг навчального процесу.
- Дитина має право на отримання підручників у шкільній бібліотеці та на 15-хвилинну консультацію з кожним учителем один раз на семестр. На практиці цієї консультації вистачає саме на те, щоб обговорити з учителем час, коли дитина прийде складати залік або писати контрольну роботу. Що ж до самого графіка відвідування, то його зведено до мінімуму. Дитина приходить один раз на початку чверті — отримати обсяг роботи, і вдруге, наприкінці чверті, — здавати. Решта часу — свобода від перебування в школі, - говорить Ірина Кандаурова.
Поза шкільними стінами
Вдома з дитиною краще спланувати час і скласти свій графік опанування матеріалу. Якщо дитина маленька, то вам доведеться практично весь час навчатися разом. Принаймні допомагати доти, доки вона не зможе справлятися самостійно. Аби встигати вчасно, потрібно елементарно розділити кількість сторінок у підручнику на кількість днів, які залишилися до заліку, щоб знати, скільки потрібно прочитати з кожного предмета.
Варто заздалегідь поцікавитися у кожного вчителя, яким чином він збирається атестувати вашу дитину наприкінці семестру. Ми не зробили цього в першій чверті, і тому виявилося, що більша частина роботи нікому не потрібна. Звичайно, знання залишилися нам, але часу шкода. Приміром, донька робила підряд усі вправи з підручника української мови, а вчителька сказала, що потрібно переписати все в певному порядку: спершу виписуючи правила, а після кожного правила вправу для домашньої роботи. Тобто, як і в будь-якій школі, не виключена марна праця — тому краще дізнатися заздалегідь, що саме потрібно виписувати, у якому порядку і як оформляти.
Тонкощі екстернату
Щодо оформлення, то тут безліч нюансів. На це варто звернути увагу, якщо ваша дитина взагалі не навчалася в школі і не знає, скільки клітинок потрібно відступати від слова «Задача» ліворуч і вниз. За неправильне оформлення знижують оцінки. А якщо оцінки вас хвилюють не дуже, то просто заощадьте час: адже можуть змусити переписувати.
- Загалом усе залежить від людських рис учителів і від того, як особисто ви зможете домовитися. Як показує практика, деякі вчителі ставляться до дитини, як до студента-заочника, тобто молодець, що взагалі прийшов. А деякі не попускають, - каже Ірина Кандаурова.
Але більшість незадоволені тим, що їм доводиться витрачати свій час на одну дитину. І майже кожен запитав: «А ви провчитеся в нас тільки п’ятий клас чи й далі залишитеся?».
Отже, будьте готові до того, що у звичайній школі така форма навчання досі ще велика рідкість (особливо в маленьких містечках, не кажучи вже про села), і працівники системи освіти її неособливо вітають.
Докладніше про умови екстернату читай в Законі України „Про загальну середню освіту” в бібліотеці.
Довідка
Екстернат (від лат. Externus - сторонній) – встановлений порядок екзаменів за курс навчання в закладі освіти, для тих осіб, що не навчалися в цьому закладі.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер