Якщо зранку ще можна було застати теплу воду з крану, то по обіді — її повністю відключили. Сталося те, про що попереджали 19 травня тепловики: найбільшому теплопостачальнику міста «Вінницяміськтеплоенерго» припинили подачу газу, оскільки в них немає газопостачальника. А без газу — немає централізованої гарячої води. Як так трапилося? Розповіли на прес-конференції, 20 травня.
Заступник гендиректора «Вінницяміськтеплоенерго» Сергій Корчака пояснює, що раніше газ для котелень постачав НАК «Нафтогаз України». Уряд в 2018 році зобов’язав газового монополіста продавати свій ресурс за регульованою ціною і дозволив тепловикам сплачувати 90% від рахунку.
— Проте для теплокомуненерго це неможливо. Причиною є борг за спожитий газ перед «Нафтогазом», який у Вінниці складає 289 мільйонів гривень. Цей борг виник, бо не всі вінничани платять за спожите — загальний борг перед нами складає 160 мільйонів гривень. Але найбільший борг — понад 500 мільйонів гривень — держава винна нам, як компенсацію за збитки, спричинені різницею у тарифах, — розповідає Корчака.
Фахівець пояснює, що ця різниця виникає через ціну газу: поки «Нафтогаз» міняв розцінки щомісяця, тепловики в структурі своїх тарифів мали вартість газу на рівні 2018 року.
— Наприклад, якщо в нас у тарифі стоїть ціна газу 6400 грн за тисячу кубів, а закуповувати ми змушені по ціні 8300 грн. І така різниця в тарифах не відшкодовуються, починаючи з січня 2016 року, — розказує заступник гендиректора «Віницяміськтеплоенерго».
Криза і дорогий газ, що сталося в січні 2021 року, зачепило і тепловиків. Голови міст України закликали уряд зафіксувати ціни для теплокомуненерго, що в результаті вилилося у підписання меморандуму: місцева влада зобов’язалася не підвищувати тарифи на опалення і гарячу воду, а уряд — знайти кошти для компенсацій збитків тепловиків, що закуповували «золотий» газ.
— Зі свого боку ми тарифи не підіймали. З боку Кабміну жодних заходів поки що не вжито, — каже Сергій Корчака.
Отож, борг на 289 мільйонів заважає вінницьким тепловикам обрати вільно постачальника газу. Але пропозиції вони отримували. Від «дочки» Нафтогазу — товариства «Нафтогаз-Трейдинг».
— Вони готові взяти нас навіть з боргом. Але вимагають 100% передоплати, що ми не потягнемо, — розповідає заступник гендиректора «ВМТЕ» — Для прикладу, на 10 днів гарячої води у травні нам потрібно газу на 8 мільйонів гривень. На червень — майже 15 мільйонів. У підприємства немає коштів платити завчасно: споживачі платять наприкінці місяця. Більш того, всі ці кошти автоматично (на підставі постанови КМУ №217 від 2014 року - авт.) перераховуються на рахунки «Нафтогазу» для погашення боргу по газу.
У «Вінницяміськтеплоенерго» пояснюють, що влітку вони отримують від споживачів до 20 мільйонів гривень на місяць. Кошти перераховують на рахунки «Нафтогазу» як покриття боргу. Тепловикам залишається орієнтовно 2 мільйони гривень.
— Якщо уряд скасує постанову №217, то в нас будуть гроші на оплату авансу за газ. Кредит для нас не варіант: банки пропонують 15-20% річних, що дуже високий процент. Іншого джерела для оплати газу в нас немає і вочевидь, бюджет громади не потягне такий тягар, — сказав Сергій Корчака.
Зараз вінничани залишилася без гарячої води. Якщо ж уряд не напрацює рішень про компенсацію збитків, про реструктуризацію боргів і про фіксовані річні тарифи для теплокомуненерго, то восени-взимку 2021 року в нас не буде опалення.
Скільки триватиме відключення від гарячої води?
— Відверто кажучи, я не можу відповісти на це питання. Ми задіюємо всі наші можливості, щоб якнайшвидше відновити послугу гарячого водопостачання, — відповів заступник гендиректора «Вінницяміськтеплоенерго» Сергій Корчака.
Позицію уряду про нову кризу висловив на засіданні 19 травня прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
— Неефективність менеджерів комунальних підприємств більше не буде покриватися фіксованою ціною на газ. Тепер всі теплокомуненерго, більшість з яких належать місцевій владі, будуть укладати контракти із газопостачальними компаніями самостійно, — говорив Шмигаль.
Чиновник також звернувся до мерів міст не зволікати з пошуком газопостачальників.
— За роз'ясненням Нацкомісії держрегулювання комунальних послуг зміна газопостачальника можлива, навіть за умови наявності заборгованості за спожитий газ. Прецеденти вже є. Тому, будь ласка, користуйтесь цією можливістю, — сказав прем’єр-міністр.
А наприкінці свого виступу він доручив профільним міністрам «якомога швидше виконати положення меморандуму з головами міст України».
— Строк виконання — три тижні, — говорив на засіданні 19 травня прем’єр-міністр Денис Шмигаль. — Ми говорили про те, які це мають бути кроки. Зокрема, чекаю пропозиції по законопроектах про погашення заборгованості за різницю в тарифах перед теплокомуненерго. Це дозволить місцевій владі погасити заборгованість за газ і почати працювати з чистого листа, без жодних виправдань про попередників, про уряд.
Читайте також:
Вінниця залишиться без гарячої води, а котельні без газу! Чому?
Річний тариф на газ почне діяти з 1 травня. Яким він буде для вінничан?
Маєте депозити та валюту? Не зможете отримати субсидію — рішення уряду
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер