Після тарифних протестів у січні, уряд пообіцяв виконати програму з восьми кроків, які сприятимуть зменшенню тарифів на комунальні послуги. З-поміж іншого, там була і обіцянка встановити «річні тарифи на газ», які не можна підвищувати протягом 12 місяців.
Нацрегулятор комунальних послуг схвалив механізм базових річних тарифів. Побутові споживачі їх отримають автоматично, без додаткового звернення. Протягом року ціна газу для них залишатиметься фіксованою, а оплата буде помісячною. Розповідаємо, про особливості ухваленого рішення
До 25 квітня всі газопостачальники представили свої річні тарифи. Найдешевше газ буде продавати «Евода Трейд» — 7,88 грн/м3, «Умань Збут» – 7,89 грн, «Нафтогаз України» – 7,96 грн. Ціна враховує податок на додану вартість, але за доставку газу доведеться заплатити окремо.
У групи газзбутів «Регіональної газової компанії», які обслуговують 2/3 споживачів газу в Україні, річний тариф становить 7,99 грн. До неї належить найбільший побутовий постачальник газу на Вінниччині — «Вінницягаз збут».
У вінницькій компанії зазначають, що річний тариф почне діяти з 1 травня 2021-го до 30 квітня 2022 року. Такий тарифний пакет може змінюватися лише у бік зменшення. А щоб отримати його не треба подавати новий пакет документів і заяву на приєднання: підключать всім споживачам вінницького газзбуту, які до цього мали помісячні тарифи.
При цьому газопостачальники, як і раніше, можуть пропонувати своїм споживачам інші тарифні плани— щомісячні, сезонні, газ на зиму тощо. В теорії, у такому випадку, ціна на газ може бути меншою, аніж встановлена базова річна.
Однак в цьому є неприємний нюанс. Якщо ви забажаєте змінити свій тариф, а потім повернутись на річну фіксовану ціну, газопостачальник може відмовити у цьому. Таке право надав Нацрегулятор комунальних послуг (НКРЕКП) в ухваленій постанові №572 від 7 квітня 2021 року.
Цитуємо як це прописано у документі:
«У разі зміни споживачем базової річної пропозиції постачальника на іншу комерційну пропозицію цього постачальника. Або зміни постачальника протягом строку дії однієї базової річної пропозиції (з 01 травня по 30 квітня) такий постачальник (у випадку зміни постачальника – попередній газопостачальник) має право відмовити повторно постачати споживачу природний газ у рамках базової річної пропозиції в поточному році (з 01 травня по 30 квітня)», — йдеться в тексті.
Як зазначають фахівці з порталу «ГазПравда», річні продукти так само доступні для отримувачів пільг та субсидій. Клієнти, як і раніше, мають сплачувати лише за спожитий об’єм газу за фіксованою ціною до 25 числа кожного місяця.
— Базова річна ціна буде захищати українців від сезонних коливань. Побутові споживачі, які з травня матимуть фіксовану ціну на 12 місяців, разом з цим отримають страховку від подорожчання, можуть розпланувати свої витрати.
Чи потрібно було встановлювати річну ціну з травня? Напевно, що ні. На мою думку, це було б краще зробити в серпні-вересні, коли європейський ринок, з якого ми імпортуємо блакитне паливо, переживає падіння попиту і зниження ціни на цей ресурс. А компанії-газопостачальники мають змогу закупити значні обсяги газу та потім продавати його за меншими цінами, ніж зараз.
НКРЕКП залишила опцію газопостачальникам, що вони можуть знижувати річну ціну. Сподіваюсь, вони цим правом скористуються перед новим опалювальним сезоном. Але, знову ж таки, розмір зниження і чи відбудеться воно, залежатиме від ціни на європейських та світових ринків.
Читайте також:
Що робити, коли сталася біда? Зібрали корисні телефони для вінничан
Змінили процедуру призначення субсидій на літо. Що потрібно зробити?
Перевірте газові лічильники, щоб не платити тричі за температурні коефіцієнти
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер