З жовтня 2018-го до грудня 2020 року облгази нараховували до сплати обсяги газу за температурними коефіцієнтами. На кожні сто кубів по лічильнику дописували від одного до восьми кубометрів за цими коефіцієнтами.
Фахівці та Нацкомісія держрегулювання комунальних послуг запевняли, що температурні коефіцієнти були враховані в структуру тарифу, а пред’являючи їх до сплати окремою графою споживачів змушували платити двічі за те саме.
«Але облгази пішли ще далі. І нараховували ці обсяги (за коефіцієнтами - авт.) окремим споживачам тричі», — пише у своєму фейсбуку заступник начальника департаменту енергоефективності «Нафтогазу», член експертної ради «Федерації роботодавців нафтогазової галузі» Олексій Хабатюк
Хабатюк розповів, що такі донарахування отримували деякі споживачі, які мають газові лічильники з термокомпенсацією. Як приклад, наводить історією людини, яка нещодавно змінила газопостачальника:
Щоб уникнути зловживань з боку газовиків, фахівець радить перевірити споживачам чи не є їхній лічильник з термокомпенсацією.
«Якщо ви бачите на своєму газовому лічильнику такі позначки, як виділено на фото (червоним кольором), — жодних коефіцієнтів приведення до стандартних умов в вашому рахунку за газ немає бути взагалі!», — пише Хабатюк.
Якщо у вас лічильник з позначкою Т або Тб=0 °С чи Тб=15 °С, то облгаз не повинен був додавати вам в платіжку окремою графою температурні коефіцієнти. Підтвердження цьому — запис в особистому кабінеті на 104.ua «лічильник з елементами температурної компенсації».
У випадку, якщо ваш лічильник має позначки «Т», але газові коефіцієнти окремою графою в платіжці ви отримували — потрібно звернутися зі скаргою до облгазу.
«Якщо в особистому кабінеті вказано, що ваш лічильник (з термокомпенсатором - авт.) «в опалювальному приміщенні на відстані не більше 0,5 м від входу газопроводу», «зовні приміщення на відстані менше 1 м від виходу газопроводу» або подібне — варто звернутися до свого облгазу і вимагати коригування обсягів споживання», — пояснює заступник начальника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк.
Бланки для скарг і додаткову консультацію ви зможете ось тут.
Якщо споживач зі звичайним лічильником хоче повернути переплату чи оскаржити сумнівні коефіцієнтні борги, він може хіба що звертатися до суду.
«Але розгляд подібних справ розблокують лише після рішення Великої Палати Верховного Суду України, який досі розглядає позов побутового споживача до Волиньгазу щодо незаконності нарахування коефіцієнтів», — зазначають на порталі ГазПравда.
Законність коефіцієнтів довів «Вінницягаз» у двох інстанціях протягом 2019 року. Відповідачем була Нацкомісія держрегулювання комунальних послуг (НКРЕКП). Окружний адмінсуд Вінниці став на бік газовиків, бо застосовувати температурні коефіцієнти до споживачів вимагала сама Нацкомісія своєю постановою у 2015 році — «Про затвердження типового договору розподілу природного газу».
За нею, умови договору є однаковими для всіх споживачів. А отже — розрахунки лічильників, які не обладнані корекцією тиску та температури, потрібно приводити до стандартних умов. Незалежно від того, з якої категорії споживач.
Сьомий апеляційний адмінсуд залишив це рішення без змін. Як аргумент навів, що нормами Кодексу оператора газорозподільних мереж та Типового договору, які затверджені Регулятором, встановлено обов’язок оператора ГРМ проводити розрахунки по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, шляхом приведення об’єму природного газу до стандартних умов.
Нацкомісія подала касаційну скаргу. Верховний суд прийняв її у листопаді 2019 року, повідомив, що відкриває касаційне провадження, але далі цієї ухвали справа не рухається: інших рішень немає.
Переглянути рішення суду можна на порталі reyestr.court.gov.ua за номером справи 120/1139/19-а.
З січня цього року, нагадаємо, газовики перестали застосовувати температурні коефіцієнти. Але є нюанси.
Читайте також:
Встановили мінімальну межу. Доставку за газ стали рахувати по-новому
Для вінничан зменшили ціну газу за січень — до 6,99 гривень за куб
«Три гривні за кубометр газу». Під стінами ОДА триває тарифний мітинг
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер