Уряд підготував та реалізує вісім кроків, які сприятимуть зменшенню тарифів на комунальні послуги. Про це повідомив прем’єр-міністр Кабміну Денис Шмигаль на своїй фейсбук-сторінці. Розглянемо кожен з цих кроків окремо.
Половину плану можна зараховувати в список «виконаних». А саме:
Крок 1. Уряд ухвалив граничну ціну на газ для побутових споживачів — 6,99 грн, яка буде діяти до кінця березня.
Крок 2. Зменшили тариф на розподіл для 14 облгазів. Зокрема, вінницька компанія «Газовик», яка у січні 2021 року отримала тариф 3,06 грн за куб, з 1 лютого матиме 2,14 гривень за кубометр на місяць.
Водночас тарифи інших компаній залишились без змін. Чому? Бо обирали дрібні облгази, в яких не спрацьовує ефект масштабу, пояснював голова енергетичного комітету у Верховній Раді Андрій Герус. А плата за розподіл велика там, де мало споживачів.
Новий тариф на газ та його доставку почнуть діяти з 1 лютого. Тобто, знижені цифри побачимо у своїх платіжках аж у березні.
Крок 3. Уряд та місцева влада домовилися про те, що тарифи на опалення та гарячу воду в цьому опалювальному сезоні зростати не будуть. Зростання тарифів на тепло мало відбутися через збільшення вартості газу.
— Це потягнуло б за собою зростання платіжок для вінничан на опалення і гарячу воду на 42%, — повідомив мер Вінниці Сергій Моргунов за підсумками зустрічі з урядовцями.
Крім того, регіональна і центральна влада планують спільно вирішити проблемні питання, а саме: зниження ціни на природній газ для підприємств, які постачають теплову енергію для населення; розширення механізму державних субсидій; та розробка механізму відшкодування різниці тарифів для теплокомуненерго з державного бюджету, бо нині їх фінансують тільки місцеві громади.
Крок 4. Уряд значно спростив доступ до субсидій, більшість громадян отримують їх одразу після заявки, повідомляє прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Ми розбирали зміни в субсидіях, де справді скасували деякі обмеження. Наприклад, на держдопомогу зможуть претендувати знову сім’ї заробітчан, власники великого за площею житла та люди без доходів. Однак разом зі спрощенням ухвалили і нові правила, про які в цьому матеріалі.
Далі кроки уряду по зниженню комуналки можна описати як «у роботі»:
Крок 5. Річні продукти на ринку газу. Урядовці хочуть, щоб приватні газопостачальники розробили «тарифні плани» на 12 місяців з фіксованою щомісячною ціною. Прем’єр Шмигаль розповів, що такі продукти варто очікувати навесні.
Щоправда, як було видно з останніх пропозицій, половина газопостачальників продають обсяги газу за умови 100% передоплати. Тобто, якщо ви хочете отримати 10 тисяч кубів газу на рік за ціною 4,45 грн за куб, то доведеться одразу викласти майже 45 тисяч гривень. І далеко не всі постачальники продають обсяги газу на цілий рік.
Крок 6. Покарати газзбути за «несправедливо задерті ціни» для населення. Антимонопольний комітет відкрив справи проти «Київоблгаз збут», «Житомиргаз збут», «Чернігівгаз збут», «Черкасигаз збут», «Уманьгаз збут» та ДП «КиївГазЕнерджі», бо підозрює, що ці газопостачальники перевищували ціни на 40%, у порівнянні з конкурентами.
«Ми очікуємо, що результатом цих розслідувань мають бути не лише точкові штрафи, а й встановлення чесних та прозорих правил на ринку газу», — повідомляє Денис Шмигаль.
«Антимонопольники» додають, що якщо газзбут ще й створює перешкоди для споживача при зміні постачальника, то треба звертатися до міжобласних відділень АМКУ. Для вінничан це Південно-західне відділення: (0382) 742-001, [email protected]
Крок 7. Планують затвердити порядок компенсації тим людям, які у будинках мають електроопалення. Цей документ розробили після скасування пільгового тарифу на електроенергію з 1 січня 2021 року.
В проекті рішення вказали, що загальний «бюджет» на компенсації — 1,4 мільярда гривень. Роздаватимуть їх за прикладом субсидій, тільки одразу на рахунки надавачів комунальних послуг. І ця програма виплат діятиме тільки в першому кварталі 2021 року — тобто, до кінця березня.
За проектом постанови, компенсація буде надаватися з 1 січня 2021 року таким категоріям споживачів:
«Це рішення найближчим часом буде також ухвалено, і люди отримають відповідні виплати», — повідомив Денис Шмигаль.
Крок 8 — укрупнення облгазів. Законопроект про це нині розробляють у Кабміні. І це на думку урядовців «дасть змогу зняти питання про захмарні платежі за розподіл газу».
Щоправда, поки не зрозуміло, яким чином уряд буде змушувати дрібні приватні компанії об’єднуватися навколо газових монополістів-облгазів і чи буде з того зиск для споживачів. Проекту законопроекту немає у відкритому доступі, щоб його розібрати разом з експертами.
«Це далеко не вичерпний список, як наш Уряд планує підтримати українців у питанні тарифів на комунальні послуги, — повідомляє Денис Шмигаль. — Зараз активно йде обговорення низки інших важливих ініціатив. Наприклад, впровадження мораторію на нарахування пені й штрафів на газ за січень. Також окремо обговорюється справедливий механізм формування ціни на блакитне паливо для ОСББ».
Чи схвалюєте ініціативи уряду, завдяки яким хочуть знизити ціну на газ і електроенергію для населення?
Минулої неділі, нагадаємо, вінничани вийшли на акцію проти підвищення тарифів.
Читайте також:
Зміни в субсидіях-2021: кому дадуть, а в кого заберуть?
Газові коефіцієнти «зникнуть» з платіжок вінничан
Газ по 6,99. Кабмін зафіксував граничну ціну для побутових споживачів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер