Уряд ухвалив рішення, яким встановлюється гранична ціна на газ на рівні 6,99 грн за кубометр. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у своєму телеграм-каналі.
«Така ціна діятиме до завершення опалювального сезону або до завершення карантину. Вище, ніж 6,99 грн за куб постачальники газу не можуть піднімати ціну», — йдеться в повідомленні. — Встановлена нами ціна (6,99 грн/куб) означає, що у зимові місяці середня платіжка буде приблизно на 500 грн меншою, ніж була в 2018-2019 роках. І становитиме приблизно 40% від мінімальної зарплати»
За меншою ціною, ніж 6,99, постачальник продавати газ може. Водночас урядова вартість газу почне діяти з 1 лютого, січневі ціни не скасували. Зокрема, споживачі «Вінницягаз збуту» платитимуть по 9,89 гривень за кубометр на місяць.
— Економічні рішення не можуть мати зворотної сили. Ніхто не міг спрогнозувати те, що у цьому січні почнуться аж настільки різкі коливання ціни, — зазначив голова Вінницької ОДА Сергій Борзов. — Також у більшості споживачів була реальна можливість обрати постачальника газу з більш вигідною ціною. Чому люди цим не скористались? Якби споживачі цим скористались, то зараз могли би отримувати газ за ціною навіть нижче, ніж 6,99 гривень за кубометр, яка працюватиме від лютого.
Якби уряд не запровадив граничну ціну на газ, то вартість блакитного палива в лютому сягнула б 12 гривень за куб, додає прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Ручне регулювання ціни газу в уряді називають «вимушеним кроком»
«Надалі ми зробимо так, щоб усі газопостачальні компанії представили свої річні продукти для українців. Тоді люди зможуть підписати річний контракт і заздалегідь розуміти, скільки вони платитимуть узимку або влітку», — каже Шмигаль.
Будь-який тариф буде неприємним для населення, зазначає економіст Сергій Фурса.
— Справедлива ціна для споживача — це нуль гривень. Але цього ми не можемо собі дозволити, бо за низькі тарифи доводиться платити з бюджету. Що в результаті призведе до інфляції, — говорить Фурса. — Зростання тарифів на газ уряд мав би перекрити збільшенням субсидій для незаможних українців. Щоб, ті у кого оплата комуналки займає більше 15% від доходу, отримали матеріальну допомогу. Натомість рішенням про фіксовану ціну газу ми субсидюємо всіх — і бідних, які цього потребують, і багатих, які можуть платити по своїх рахунках.
На тлі тарифних протестів влада нашвидкоруч змінює й тарифи на розподіл газу. Чиновники обіцяли, що плату за доставку знизять: вона стане на рівні 1,79 гривні за кубометр. Однак в повідомленні не додали, що така ціна вказана без ПДВ. І те, що розмір плати за доставку газу зменшать далеко не всім. Про це стало відомо з рішення, яке збирається ухвалити Нацкомісія, що здійснює держрегулювання комунальних послуг.
Попередні тарифи на доставку, нагадаємо, ухвалили в грудні й вони є чинними з 1 січня 2021 року. Більше 40 газорозподільних компаній і облгазів отримали вдвічі, а то й втричі більші тарифи, ніж мали в 2020 році.
У проекті рішення зазначили, що такі розцінки є «економічно обгрунтованими» та враховують зростання вартості матеріалів, ціну технологічного газу та збільшення зарплат через підняття «мінімалки». Однак для «недопущення соціальної напруги» Регулятор вирішив переглянути тарифи.
У списку на зміну цін є 14 компаній. Серед них одна вінницька — товариство «Газовик». Для споживачів «Газовика» Регулятор хоче встановити тариф 2,15 гривень за куб на місяць (з ПДВ). Тобто, зменшення склало 91 копійку на куб (3,06-2,15=91).
Інформації про зниження ціни доставки для споживачів «Вінницягаз» наразі немає. Для них з 1 січня діє тариф 2,02 гривні за куб, що за мінусом ПДВ складає 1,68 гривень за куб. Тобто, не порушує граничну межу 1,79 гривні.
З літа 2020 року плата за доставку для клієнтів «Вінницягазу» складала 1,16 гривень за кубометр на місяць.
З 1 серпня минулого року, нагадаємо, в Україні діє ринок газу: держава скасувала регулювання ціни, а побутові споживачі можуть вільно обирати постачальника. У боротьбі за клієнта газопостачальники пропонували газ по літній ціні на 6-12 місяців.
Зокрема, діяли такі пропозиції:
Чи будуть споживачі, які запаслися газом, платити з лютого по 6,99 гривень за куб?
«Для клієнтів, які оформили тарифний план «Річний», вартість газу не зміниться і складе 4,73 грн, 5,24 грн та 6,45 грн за куб. м, відповідно до умов договорів», — йдеться в повідомленні на сайті «Нафтогазу».
Таку ж думку висловлюють і у компанії «Вінницягаз збут», яка є найбільшим постачальником газу в нашій області.
— Споживачі, які замовили шестимісячний обсяг газу за програмою «Твоя енергонезалежність», продовжать отримувати його за цінами, вказаними в укладених договорах, — говорить фахівець зі зв’язків з громадськістю «Вінницягаз збут» Тетяна Добровольська. — Тобто, вартість газу для них не зросте і зберігається на рівні 4,49 гривень, 4,99 гривень та 5,49 гривень за куб. Але якщо споживач до 31 березня використає свій резерв газу, то далі буде отримувати газ за поточними цінами.
Як змінити постачальника газу? Де дивитися ціни інших компаній? Які потрібні документи? Скільки триває процедура? На що варто звертати увагу та які є загрози? Відповіді на ці питання можете прочитати в матеріалі: Як змінити газового постачальника. Досвід вінничанина.
Читайте також:
Плату за доставку газу зменшать, але не для всіх. Проект рішення
Які тарифи зросли з 1 січня? Про вартість комуналки для вінничан
Пільговики у Вінниці можуть їздити з пересадкою, яка не списує поїздки
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер