Понад 3000 оборонних споруд нараховувалось на Україні колись. 116 твердинь - або лише їх руїн - збереглося до нашого часу. Збереглося? Ох... Я не є професійним істориком. Тому пишу лише про ті фортеці та храми, які бачила на власні очі, які вдалося відвідати", - Ірина Пустиннікова, дослідниця
Подолянка Ірина Пустиннікова, що мешкає в Кам'янці-Подільському (Хмельницька область) відсутністю коштів не переймається. А просто робить свою справу. Предметом її досліджень є давні споруди: вежі, фортеці, замки, мури, церкви в усій Західній Україні. З цими дослідженнями, описами і просто дорожніми замітками можна ознайомитись на особистому сайті Ірини. У серпні цього року журнал "Книжник Review" визнав його найкращим туристським інет-ресурсом України.
Є там і сторінка, присвячена Вінниччині і її історії.
- На даний момент - це найсхідніша частина освоєної мною України, - розповідає дослідниця. - Схід потроху навалюється на тебе десь за обласним центром, але Захід все ще не здається, прориваючи кордони шпилями костелів, збурюючи землю залишками замків. Тут є на що подивитись. Тому потроху стараюсь освоювати і цю територію. От вже кілька разів побувала в Хмільнику та обласному центрі, переконавшись, що і Вінниця - місто далеко не паскудне і навіть цікаве. От вже й пішки йшла в Браїлів та сходила вздовж і впоперек Жмеринку. Вороновиця, Немирів, Селище...
Між тим, у Вінниці продовжується конкурс легенд, слоганів та логотипів, впроваджений місцевою владою для стимуляції розвитку туристичного потенціалу міста. Але чи потрібно щось придумувати, якщо кожне подільське місто буквально дихає історією та легендами, не вигаданими, а справжніми?
- Навряд чи треба щось вигадувати, - вважає мер Кам'янця-Подільського Олександр Мазурчак. - Треба просто збагнути ту історичну та культурну спадщину, яка у нас є. А потім робити все, щоб історичні споруди: замки, фортеці, вежі, старовинні церкви, костьоли, синагоги не зникли.
І ось Кам'янець-Подільський зараз схожий на велику реставраційну майстерню під відкритим небом.
Вінниці і Вінниччині у цьому плані пощастило менше. В області є руїни замків у Буші, Барі, Озаринцях, Мурованих Куриловцях, Селищі, Хмільнику та Іванові. Є безліч зруйнованих палаців, костелів, церков. Є і давні синагоги, як у Шаргороді. Навіть є мавзолей - в селі Печера, що у Немирівському районі. Але усі дослідження цього спадку або суто наукові, або аматорські. Без намагання зробити пам'ятки історії привабливими для туристів.
Пам'ятки історії та культури Буші приваблюють туристів та дослідників. Останні називають її унікальним місцем
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.