Прототип Тараса Бульби – вінничанин

Прототип Тараса Бульби – вінничанин
Миколі Гоголю 200 років. Цьго тижня в українських кінотеатрах прем’єра російського фільма «Тарас Бульба». 25 мільйонів доларів коштувала екранізація безсмертного твору письменника, чий літературний талант цінували в Росії і, разом з тим, так ненавиділи його особистість. Це загадка, на яку не дано відповіді й сьогодні. І тепер багато хто не вважає Гоголя російським письменником, а в Україні глибоко сумніваються, чи включати його у шкільні чи вузівські програми, як українського автора.

 Про його особисте життя відомо мало. Гоголь вів монашеський спосіб життя, в жінках шукав ідеалу - чистоту душевну, як він писав: «Душа жены – хранительный талисман для мужа, оберегающий его от нравственной заразы». Він так і не одружився, дітей у нього не було, тому рід Гоголів на Миколі Васильовичу обірвався… Чому? Винен у цьому той самий «Тарас Бульба», точніше прототип героя – прадід письменника Остап Гоголь. Біографи пишуть, що письменник і його мати «были больны страхом». Але ж причин цього страху Гоголів-Яновських майже ніхто й конкретно не називав. За що ж прокляла рід Гоголів прабабуся письменника? Про це і про загадковість смерті Миколи Васильовича, і причому тут Вінниччина – в ексклюзивному інтерв’ю «RIA» із подільським волхвом.


Бульба з Немирівщини
- Що ж все ж ріднить вінничан із Гоголем?
- Його прадід по батьківській лінії – Остап Гоголь родом з Вінниччини – с. Богунівці Немирівського району. Чи це село є, чи воно було спалене поляками, чи це був просто хутір, не знаю. Його прадід відрізнявся жорстокістю до поляків: коли у їхні поселення вривався, то він рубав і молодого, і старого. Можливо, за це поляки так ненавиділи Гоголя. Це з нього й написаний «Тарас Бульба» – за переказами рідних, так само як він писав про нечисту силу. І про Диканьку - все це йому розповідала мама, бабуся…
Дійсно, його прадід зарубав свого сина за те, що той перейшов на бік поляків, ніби за любов до польки. Та якщо логічно: прадід перейшов до руського царя, тому  ідея, за яку вони боролися – за незалежність України, згасла. Тобто вони обидва кинули людей на панів, яка різниця на російських чи польських? Хоча до поляків тоді тут більше звикли.
- Ким був прадід?
- Сотник. Спочатку у Данила Нечая, а коли Іван Богун став вінницьким і брацлавським полковником, то він був при ньому… Коли він  зарубав свого сина, то його жінка прокляла рід Гоголів. Такі прокляття робляться в церкві – ставиться свічка… Не буду розповідати подробиці ритуалу, але що це означає? «Автоматом»  прокляття переходить на наступні покоління – на четверте, на п’яте… Можна проклясти й так, що б рід взагалі зник. Можливо, жінка не знала, що прокляття ляже на її внуках і правнуках. Наскільки мені відомо, то вбитий син був її улюбленцем. Неправда, коли кажуть, що для мами усі діти однакові – когось люблять більше, когось менше. От вона в печалі прокляла чоловіка за улюбленого сина… Біографи Гоголя пишуть про нього і його маму, що вони «были больны страхом». Але ж причин цього страху Гоголів-Яновських майже ніхто й конкретно не називав. Ви всі пишете про Гоголя, але звідки він і чому все так у його житті склалося – ніхто не знає, тому що історії України як такої немає – кожен щось дофантазує, домислить…


Мама пішла до відьми
- Звідки ж ви черпаєте цю інформацію?
- Від наших предків. Пишуть і на рунах, і на письмах. Гоголь - покараний. Поясню: коли мати Гоголя не могла мати дітей – у неї були викидні (вагітніти вагітніла, а виносити не могла), то пішла до знахарки, нехай по-вашому відьми. Жінка пішла по добре діло – за допомогою виносити дитину… Микола був третьою дитиною, яка народилася. Чи це зробила відьма чи це відьмак – суті не міняє. Але його матір застерігали: «Родиш дитину - хрести вдома. Ні ти, ні твоя дитина не повинні переступати поріг церкви». І справа не у тому, щоб цей рід відштовхнути від церкви, а тому, що з церкви прокляття переноситься – його там зробили.  Заради безпеки не можна в церкві спілкуватися із священиком, але хрестити дітей потрібно, інакше це антихристи.
Так от мати Гоголя не послухала. Вона й своєму Миколі ще розповіла про це. Після нього ще народилося чотири доньки, але Микола був останнім із прізвищем Гоголь. Так рід Гоголя згас…
Його живим поховали, і не тільки його так ховають. Просто дізналися про це, бо його викопали. Череп нікуди не зникав – це вимисли. Коли викопали, бачили, що нігті в нього були здерті, і перевернутий був на живіт… Він знав, що похоронять його живим, тому боявся заснути.
Та це не за те, що він пішов у церкву – за це він дітей не мав. А от за написану неправду у творах… Гоголь осміював відьом, які дали йому життя. Ще ніхто відьму не бив, ще ніхто на чортові не літав, ніколи в житті нечиста сила не слугувала людям – вона забирає в них душу.

Відео дня
>
Талант нечистий забрав
- Але чомусь ніхто не забрав талант у Гоголя?
- Звичайно, він мав чимось себе проявити, повинен був донести людству свій біль, свою гіркоту долі… А звідки ви знаєте, може талант письменника йому даний нечестю, щоб доніс про силу до людей. Якби він був простий смертний, то хто б знав, що Кольку Гоголя поховали живим? Це таке… Але душу у нього не забрали – тільки розум. Всі оточуючи вважали його психічно хворим і таким його зробили – летаргічний сон, поховали, а в труні розбудили… І що він побачив? Те, що йому сказали прямим текстом. Саме тому він боявся ночі. Хотів врятуватися в монастирі, але його там не прийняли…
- У нього справді не було жінки?
- Ніколи. Я кажу, що він був геєм, але секс його не цікавив ні в якій формі, задоволення такого він знав. Ніхто не позаздрить його ночі, не кажу за життя… Спати він боявся. Ні з ким не товаришував, сам по собі. Життя у нього було гадське…
- На вашу думку, наскільки він український чи російський письменник?
- Судіть по творах – чисто український.
- Ви будете дивитися російський фільм «Тарас Бульба»?
- Обов’язково. Так, знімали Росіяни. У наших грошей на це немає. У нас багато є про що знімати, але поляки знімають про Богуна «Вогнем і мечем», росіяни про Гоголя. А ми дивимося і тішимося, така в нас нація…


«Тарас Бульба» в родині Гоголів
Народився Остап (в історичних джерелах також зустрічається інше прочитання його імені — Остафій, Євстафій, Євстахій) десь на початку століття переломного для історичних доль багатьох європейських народів. Можливо, місцем його народження було невеличке подільське село. Відомо лише те, що напередодні 1648 року він був ротмістром «панцерних» козаків у польському війську, яке дислокувалося в Умані під керівництвом С.Калиновського. Однак, як тільки розпочалися бойові дії між козацькою та польською арміями, ротмістр Гоголь разом з підлеглим відділом важкої кавалерії переходить на бік повстанців.
Прадід Миколи Васильовича уперше згадується в реєстрі коронного гетьмана Станіслава Калиновського, як ротмістр панцерних козаків – легкої козацької кінноти. З початком національно-визвольної війни українського народу Остап Гоголь очолив вінницький полк і у липні 1648 року за наказом Богдана Хмельницького виступив на допомогу уманському полковникові Ганжі, війська котрого оточили замок Нестервар у місті Тульчині. У списках Переяславської Ради 8 січня 1654 року значиться й полковник Остап Гоголь. До самої смерті Богдана Хмельницького полковник вірно служив йому разом з іншими соратниками, такими як Іван Богун, Михайло Зеленський. У 1674 році він став наказним гетьманом. Дальші роки Остапа Гоголя пройшли у важкій боротьбі з численними ворогами, і помер він від важкої хвороби під час підготовки до облоги від турецьких військ свого рідного Димера, сталося це 5 січня 1679 року.
…А в листопаді 1674 року польський король видав універсал на володіння подільським селом Озаринці (Могилів-Подільский район Вінницької області) синові Остапа Гоголя — Прокопу. А наступного року своїм універсалом до правобережних козацьких полків від 4 квітня засвідчує, що «для кращого між усіма вами управління Гетьманом Наказним уродзоного Гоголя призначаємо...». Таким чином, на противагу своєму колишньому зверхнику П. Дорошенку (той визнавав протекторат турецького султана Мехмеда ІV), полковник Гоголь став гетьманом Правобережної України від імені короля Яна ІІІ Собеського.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Вінниччина заробила найбільше в агросекторі — майже 293 мільярди гривень за минулий рік 20:09 Бійці «Червоної Калини» отримали відзнаки за стійкість на передовій 19:05 Держава повертає своє: на Вінниччині через суд відібрали гідроспоруди вартістю понад 250 мільйонів 18:33 Відтепер увесь бензин — зі спиртом: чи погано це та яка ситуація на АЗС Вінниці? photo_camera Від читача 11:23 Як отримати право на захист, коли вина відсутня 18:12 На Вінниччині перевірили понад 400 об’єктів водопостачання. Що показали результати 17:10 Пілот штурмової авіації Ігор Пархоменко отримав найвищу державну нагороду 16:34 «Гітлерівців з караваєм не зустрічали»: записки лікаря «Пироговки» під час окупації Вінниці 16:03 Карен Аветісян, який у січні збив двох студенток у центрі Вінниці, отримав умовний термін play_circle_filled 15:15 Порівнюємо зарплати у Вінниці та сусідніх обласних центрах: як вони змінилися з минулого року 14:45 В сімейному шаховому турнірі змагалися всі – від дошколяриків до пенсіонерів 14:35 У селі під Баром зловили наркоділка з 47 кілограмами канабісу. Суд дав йому дев’ять з половиною років тюрми 14:25 Дитячі розважальні центри Вінниці або чим зайняти діток у холодну пору року (партнерський проєкт) 13:42 У Вінницькій колонії «смотрящий» влаштував шахрайську схему, видуривши півмільйона гривень 13:35 Як добре знаєте нові назви вулиць Вінниці? Пройдіть тест від «20хвилин» 13:06 Вінницький підприємець сплатив 4,5 мільйона податків після візиту БЕБ 12:44 В Стрижавському будинку-інтернаті влаштували концерт «Вишиванки моєї мами» 12:04 У Жмеринській лікарні облаштовують реабілітаційне відділення для цивільних та військових 11:25 «Ворог сильний. Але стратегічно ми його переграємо» (соціальна реклама) 11:02 Колишнього капітана Повітряних сил ЗСУ засудили до 15 років позбавлення волі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up