Як в Україні подорожчає газ та наскільки можуть змінитись комунальні тарифи

Як в Україні подорожчає газ та наскільки можуть змінитись комунальні тарифи
  • В Україні можуть поміняти тариф на газ за рекомендацією МВФ.
  • Експерти вважають, що крім газу, може подорожчати світло, вода і опалення.

Фахівці припускають, що газ подорожчає після опалювального сезону – в кінці квітня-на початку травня цього року. Журналісти «Сегодня» з’ясували коли і чому може подорожчати газ та що подорожчає ще.



Як можуть поміняти тариф на газ за рекомендацією МВФ: наскільки і коли подорожчає комуналка

В Україні тариф на газ формується з імпортного паритету і залежить від ціни на блакитне паливо в Європі. У минулому році уряд закуповував газ по 185 доларів, в цьому році – 245 доларів, також за цей час девальвувала гривня. В результаті, впевнені експерти, уряд буде змушений переглянути тариф на газ для населення. У проекті меморандуму з Міжнародним валютним фондом (МВФ), який опублікували в засобах масової інформації, передбачався поквартальний перегляд тарифів, на даний момент обговорюють можливість переглядати тариф на газ кожні півроку. "Сегодня" з'ясувала, як і коли в Україні подорожчає блакитне паливо.

Коли і чому може подорожчати газ

У жовтні минулого року Україна підписала меморандум з МВФ, в якому говориться: "до квітня 2017-го запустити механізм, що дозволяє коригувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники". На даний момент тариф планують переглядати не щокварталу, а раз на шість місяців, повідомляють "Українські новини" з посиланням на проект меморандуму, який планують підписати в найближчі тижні.

Відео дня

Тариф на газ для населення визначається за формулою: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + транспортування + розподіл + націнка Нафтогазу, пояснюють у Міністерстві економрозвитку. Коли приймався чинний тариф на газ, вартість імпортного блакитного палива була на рівні 185 доларів. А в бюджеті на цей рік газ Україна буде купувати за 246 доларів.

В результаті уряду доведеться знову підвищити тариф на газ для населення, упевнений член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Екс-начальник Управління по зв'язках з громадськістю "Нафтогазу" Валентин Землянський підрахував: газ, згідно з формулою Кабміну, буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 гривень). У той же час Юрій Корольчук переконаний, що економічно обґрунтований тариф на газ зросте на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень). "Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не зросте, це означає тільки одне – ринок і надалі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає. А цю різницю держава буде покривати з бюджету", – розповідає Юрій Корольчук.

Експерти припускають: газ подорожчає після опалювального сезону – в кінці квітня-на початку травня цього року. До речі, комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що ціни на газ можуть зрости на 40% у випадку, якщо не будуть продовжені покладені на "Нафтогаз" спеціальні зобов'язання з продажу газу для населення на пільгових умовах. На заяву чиновника різко відреагував прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

"Я не допущу жодного підвищення тарифів на газ для потреб населення. А ті, хто заявляють про можливе зростання цін на 40%, повинні відповідально працювати, або писати заяву на звільнення", – цитує Гройсмана прес-служба уряду.

 

Що ще подорожчає

Тариф на газ встановлює Кабмін, на інші комунальні послуги – Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Днями голова Нацкомісії Дмитро Вовк в ефірі одного з телеканалів заявив: тариф на опалення на 90% складається від вартості газу. "Якщо говорити про централізоване опалення – ми можемо вплинути на 10% тарифу. 90% тарифу – це природний газ, який визначається за рішенням уряду", – розповів Вовк. Пропорційно газу також подорожчає гаряча вода і опалення.

Тарифи на опалення і гарячу воду розраховують підприємства-постачальники, після ці розрахунки передають НКРЕКП, які приймають остаточне рішення про підвищення тарифів.

Крім того, в цьому році також подорожчає електроенергія. Ще в 2015-му НКРЕКП постановою №220 затвердила поетапне підвищення вартості електроенергії. Останній етап припадає на березень 2017-го. Зараз кожен кВт*год при споживанні менше 100 кВт коштує 71,4 копійки, а з першого березня – 90 копійок. При споживанні понад 100 кВт*год кожен кВт*годину коштує 129 копійок, а після березня – 168 копійок. Наприклад, якщо сім'я використовує 200 кВт*год на місяць, до першого березня доведеться платити за світло 200,4 гривні, а після березня 2017-го – 258 гривні.

На цьому подорожчання не зупиниться. У 2017-му, як говориться в презентації НКРЕКП, в середньому для українців холодна вода подорожчає на 9%. "Київводоканал" планує підняти свій тариф на 16,4%, найбільше подорожчання планується в "Житомирводоканалі" – на 18,2%. У той же час у Южному вода подорожчає всього на 6,2%.

Як пояснили в комісії, підприємства зобов'язані подати заяви з проханням встановити нові тарифи до 10 серпня. Після цього в НКРЕКП нові тарифи затвердять. Наприкінці минулого тижня представники міської влади – заступники мерів – презентували в комісії нові тарифи. Практично всі чиновники одноголосно підтримали підвищення тарифів у своїх містах.

"Нові тарифи затверджені міською владою. Тариф повинен відповідати витратам, які несуть підприємства. Не повинно бути соціального популізму", – сказав заступник мера Южного Дмитро Любивий. Після цю фразу повторили десятки колег чиновника з різних міст України.

 

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Вінницька область очолила рейтинг регіонів за кількістю антикорупційних вироків 20:04 У Северинівській лікарні відкриють одне з перших в Україні сучасних відділень онкореабілітації 19:19 Обіцяють гроші — крадуть ваші дані: як працює фішинг і чому це небезпечно 19:06 На Вінниччині виписали понад 1600 штрафів за перевантаження фур, та загалом порушень меншає Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 18:22 «Мамо, не звинувачуй себе»: як у Буші загоюють серця після втрати синів на війні 18:05 Трояндовий рай у Великій Кісниці: родина Гуровських вирощує понад десять тисяч квітів photo_camera 17:32 Суд скасував генплан, але Агрономічна сільрада хоче дорогу: що відбувається на провулку Весняному? play_circle_filled photo_camera 17:04 Вінничанин отримав десять років ув'язнення за проросійські дописи в соцмережах 16:15 У Вінниці об’єдналися дві відомі автошколи — тепер це «Водій Плюс» (Новини компаній) 15:58 Судитимуть за «смердючий бізнес»: керівника вінницької філії «Укрветсанзаводу» звинувачують в екозлочині 15:49 Сотки за мільйони: де у Вінниці продають комунальну землю? 15:10 Калинівська громада отримала трофейний російський дрон від військових photo_camera 13:42 «Казав, що після війни буде частіше приїжджати у Могилівку»: попрощалися з льотчиком F-16 Максимом Устименком 13:38 Підсумки НМТ: на Вінниччині 84 школярі отримали максимальні 200 балів 13:17 Хочеш більше енергії? Сходи на йогу або стретчинг (Новини компаній) 12:38 На Келецькій побили 15-річного хлопця 12:02 Дві вінничанки готували страшний теракт проти Сил оборони — їх судитимуть 10:48 П’яний з ножем налякав людей на вінницькому ринку 10:12 У Серебринцях відкрили Алею Слави на честь земляків-героїв
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up