Незважаючи на те, що історики й досі сперечаються, скільки ж років нашому місту, негласну крапку в цьому питанні поставив Нацбанк, випустивши в обіг пам’ятну монету “650 років першій писемній згадці про м. Вінницю”. Ця монета стала першою, присвяченою виключно нашому обласному центру.
Монета-фонтан
Власне, випущено дві монети: зі срібла та нейзильберу, номіналом десять і п'ять гривень. Їх вінничани уже можуть придбати у Вінницькому територіальному управлінні Нацбанку та шести банках-дистриб’юторах (“Ощадбанк”, “Райфайзен банк Аваль”, “Фінанси та кредит”, “Хрещатик”, “Форум” та “Імексбанк”). Ціна срібної монети – 575 гривень плюс 35 гривень за футляр, монета з нейзильберу коштує 20 гривень.
Обидві монети присвячені Вінниці, яка вперше згадується 1363 року як фортеця.
Художники, що виконали ескізи обох монет - Володимир Таран і Олександр Харук. Вони ж були авторами іншої монети, пов’язаної з Вінницькою областю - «1000-ліття Лядовського скельного монастиря» (срібло). Також на монети у свій час потрапили вінницький полковник Іван Богун і відомий лікар Микола Пирогов.
Монети як інвестиція
Тим часом в Україні спостерігається своєрідний бум на іншу «новинку» Національного банку. З 2012 року регулятор почав займатися випуском не тільки пам’ятних, а й інвестиційних монет. Вони, на відміну від перших, мають вищу пробу дорогоцінного металу, їхня ціна змінюється щоденно, в залежності від вартості дорогоцінних металів, і їх у будь-який момент можна продати назад в Національний банк за ціною, встановленою на конкретний день.
Тільки срібних інвестиційних монет «Архістратиг Михаїл» вінничани придбали уже більше 400.
Всього ж таких монет, які поки що залишаються єдиними інвестиційними, є п’ять видів: чотири золотих (вагою одна унція, півунції, одна четверта та одна десята унції) та одна срібна.
В цілому по Україні за шість місяців 2013 року Національний банк продав близько 16 тисяч інвестиційних монет на суму 31,15 мільйона гривень. Це всього на 2 000 штук менше, ніж за весь минулий рік. Експерти стверджують, що сьогодні інвестмонети - більш привабливий інструмент, ніж навіть валютні вклади.
За словами директора генерального департаменту регулювання грошового обігу НБУ Віктора Нестеренка, привабливість інвестмонет полягає в максимальному наближенні ціни монети до вартості дорогоцінного металу в ній, а також у високій ліквідності, оскільки розроблений і діє механізм зворотного викупу таких монет.
- Вигода для покупців також і в тому, що у фінустановах налагоджений зворотний викуп інвестмонет, - каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - Вартість купівлі та продажу інвестиційних монет можна без зусиль дізнатися на сайті Нацбанку. Таким чином, люди, що інвестують у такі монети, можуть не хвилюватися, що з часом монета може стати нікому не потрібною. До речі, цікавляться нашими монетами і за межами держави. Минулого місяця була сформована партія наших монет для реалізації за кордоном.
Тим часом, як не парадоксально, ціни на такі монети, якщо порівнювати з початком їх випуску, досить суттєво впали. Тож, за словами, експертів, виграє той, хто купить їх зараз і продасть у період чергового підйому ціни.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер