Споживче кредитування є одним з найпоширеніших видів банківських операцій у розвинутих країнах світу і є одним зі стимулюючих факторів розвитку економік цих країн. В Україні дана банківська послуга теж поступово набирає популярності.
На даний час
Споживче кредитування є одним з найпоширеніших видів банківських операцій у розвинутих країнах світу і є одним зі стимулюючих факторів розвитку економік цих країн. В Україні дана банківська послуга теж поступово набирає популярності.
На даний час основну частку ринку споживчих кредитів (більш 50 % ) займають системні банки: Приватбанк (близько 25 %), Аваль (15 %), Укрсоцбанк (6,5 %), Правекс-банк (6 %). Починають активно працювати на ринку споживчих кредитів і кредитні союзи. Розмір споживчого кредиту визначається рівнем доходів позичальника. Сума кредиту звичайно не перевищує 50 % від сукупного доходу позичальника за весь період, на який видається кредит. Зараз на споживчий кредит може розраховувати практично кожен працюючий громадянин.
Банківське кредитування
У банківському секторі ринку найбільш популярні дві послуги: кредити на купівлю товарів тривалого користування і товари на виплат.
Базові умови кредитів на придбання товарів тривалого користування: кредити видаються в гривнях, доларах і євро; сума кредиту — від 5 тис. грн. до 20 тис. дол.; термін кредиту — від 1 до 5 років; мінімальний внесок позичальника за рахунок власних коштів — 10-30 % суми, зазначеної в рахунку-фактурі; процентна ставка — 19-25 % річних; забезпечення — застава майна; обов’язкове страхування: страхування застави, страхування титулу власності, особисте страхування від нещасного випадку; погашення основної суми і відсотків — щомісяця (можливе дострокове погашення).
Кредитування під “товари на виплат” є беззаставним і виконується простіше. Базові умови такого кредитування: термін кредиту — від 1 до 24 місяців; сума кредиту — до 5 тис. грн.; валюта — гривня; процентна ставка — 1,8-3 % на місяць; погашення основної суми і відсотків — щомісяця (можливо дострокове погашення кредиту).
Інші кредити
Процедура оформлення кредиту в кредитному союзі виглядає таким чином: покупець одержує в магазині талон із вказівкою найменування моделі і вартості обраного товару; з отриманим талоном і необхідними документами він звертається в кредитний союз, де оформляють вступ у кредитний союз (якщо покупець не є його членом) і кредитний договір; оплачує безпосередньо в кредитному союзі перший внесок; з документом, що підтверджує першу оплату, він прямує в магазин і одержує товар.
Тривалість оформлення договору (при наданні всіх необхідних документів) — не більше години. Термін надання кредиту — від 1 до 12 місяців. Перший внесок — не менш 25-50 % у залежності від вартості покупки або терміну кредитування. Процентні ставки кредитних союзів коливаються в межах 2-3 % на місяць. Сума кредиту визначається в гривнях і не міняється аж до повного погашення кредитної заборгованості. Кредит погашається рівними частинами в стандартному варіанті. На прохання клієнта можлива індивідуальна схема погашення кредиту.
Рекомендації з кредиту
При одержанні споживчого кредиту:
1. Зверніть увагу на процентні ставки по кредиту і додаткові платежі: кредитор може запропонувати низький відсоток по кредиту, але зажадати плату за відкриття кредитного рахунка, його обслуговування і т.д.
2. Уточніть порядок дострокового повернення кредиту, тому що, незважаючи на дострокове погашення, сума кінцевих виплат банкові може залишиться незмінною.
3) Виясніть, яким чином буде погашатися кредит і відсотки по ньому, оскільки виплати по кредиту можуть виконуватись тільки в тому відділенні банку, де у вас буде відкритий кредитний рахунок.
Перспективи
У цілому ринок споживчого кредитування в країні розвивається високими темпами.
У нього включаються нові гравці, що пропонують нові вигідні умови кредитування і процентних ставок. Тому в майбутньому можна чекати здешевлення споживчих кредитів і спрощення умов їхньої видачі.
З розвитком ринку кредитних карток ситуація ще більш покращиться: власник кредитної картки буде мати можливість без заповнення заяв і надання різних документів у будь-який момент часу скористатися овердрафтом у межах установленої персонально для нього банком суми.
Довідка: Частка споживчих кредитів у загальному кредитному портфелі банків країн Західної Європи сягає 50 %, у східноєвропейських країнах близько 19 %, в українських банках на початок року вона склала 12 %, близько 8,75 млрд. грн. Процентні ставки по споживчих кредитах складають у Японії — 1,9 %, Великобританії — 3,7 %, у США — 4,2 %, Франції — 6,6 %.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.