Спецтема: карантин

Дитина мочиться вночі — лікувати чи чекати поки переросте?

Дитина мочиться вночі — лікувати чи чекати поки переросте?
  • Енурез зустрічається у приблизно 10–15 % дітей.
  • 90 % дітей з енурезом у віці 7 років успішно долають дану проблему.
  • До підліткового віку дана проблема самостійно проходить, хоча є відсоток дітей (1–2 %) в яких енурез зберігається до підліткового віку і далі.
  • Що робити батькам і дітям розповідає педіатр

 

За словами лікаря-педіатра Андрія Шиманського, згідно сучасних даних енурез — це функціональна проблема, основна причина якої є певна особливість розвитку нервової системи. Такі діти мають характерний паттерн сну, часто в них досить глибокий сон, часто спостерігається збільшена кількість сечі, майже 70 % дітей мають чітку генетичну схильність, на енурез страждав як мінімум один з батьків. На сьогодні доведено, що психічні розлади і стрес не є причиною енурезу. Хоча у 20–40 % дітей з енурезом зустрічаються певні психологічні проблеми, у тому числі й тривога чи депресія. Досить часто такі розлади формуються через нічне нетримання сечі.

Коли діагностують в дитини енурез?

— Енурез це не навмисне, неконтрольоване сечовипускання вночі, в дітей старше 5 років. Діти до 5 років досить часто ще не контролюють сечовипускання, тому до цього віку цей стан вважається умовною нормою. Звичайно батьків це може тривожити, але робити будь-які дії для цієї категорії дітей не потрібно. Але варто зазначити що до 5 років близько 90 % дітей вже повинні контролювати нічне сечовипускання. Ті 10 % що залишились, за рахунок певних особливостей, контролювати даний рефлекс не можуть. Якщо дитина старше 5 років продовжує мочитися вночі це вже проблема, це вже енурез і тут потрібно допомогти дитині справитися з ситуацією. Не можна чекати доки малюк «переросте».

Навіщо лікувати дитину, якщо енурез все одно пройде самостійно?


— Тому що це дуже великий травмуючий фактор. Як для дитини, так і для батьків. Чим
старша дитина тим гірше для неї наслідки, часто вона починає замикатися, в неї з’являється тривога, раптом хтось дізнається. Такі діти відсторонюються від колективу, уникають поїздок в табори, на змагання, на ночівки до друзів.
Батькам теж не легко, потрібно прокидатися кожної ночі щоб встигнути підняти малюка до туалету, змінювати білизну — це виснажує. Часто, втомлені батьки теж не стримують емоцій та можуть сваритися за «вологі ночі». Від такого стресу страждає сон дитини, вона починає не встигати за навчанням і це все може перерости навіть в серйозну депресію. Тому про цю проблему активно говорять у всьому світі! В нас нажаль частіше за все якщо і батьки звертаються по допомогу, то до бабки, а не до лікаря.

Чому інколи батьки не хочуть говорити про цю проблему?

— Дійсно, не всі батьки хочуть про це говорити. І як ми вище говорили, дуже часто цей стан був і у самих батьків. Тому є таке бачення проблеми, мовляв: «нічого страшного, тато до 13 років впісювався потім пройшло і в нас пройде». А насправді це не вірна практика тому, що таким дітям можна допомогти. Потрібно розуміти, чим молодша дитина, тим легше справитися з цією проблемо Хоча й є високий ризик рецидивів, цей стан досить контрольований. У більш старшому віці, часто зустрічається вторинний енурез чи вже комбінації енурезу та інших порушень, що значно ускладнює лікування.

Хто цим повинен займатись?

— Звісно все починається з сімейного лікаря чи педіатра. В залежності від особливостей перебігу енурезу тактика лікування може бути різною. Інколи для постановки діагнозу необхідно пройти дообстеження: загальний аналіз сечі, для того щоб перевірити чи немає інфекції сечовидільної системи (наприклад цистит, який провокує нетримання сечі в день і дискомфорт вночі). Деколи варто зробити УЗД сечового міхура (виявити можливі структурні зміни).
Якщо немає ніяких інфекцій чи органічних патологій, тоді скоріш за все це функціональна проблема і ми починаємо з поведінкових методів. Інколи можуть бути потребуватися допомога психолога, інколи цим займаються неврологи, урологи чи психіатри. Не дивуйтеся, якщо вас відправляють до ЛОР-лікаря. В таких дітей часто буває асоціація енурезу з гіпертрофією аденоїдів і обструктивним апное сну. І є докази, що правильна корекція даного стану в 20–30 % випадків прибирає проблему енурезу.

Якщо в дитини більш легкі стани, які методи лікування?

— По-перше, це обов’язкова участь мами. Головне пояснити природу хвороби — що ні мама, ні дитина в цьому не винна. Ні в якому разі дитину не можна сварити, сміятися з неї, якимось чином її звинувачувати, засуджувати, тому що лише погіршує стан дитини. Зараз для малюка дуже важлива саме мамина підтримка. По-друге, включити дитину в вирішення цієї проблеми. Пояснити, що це не страшно, що таке трапляється, нічого страшного в цьому немає. Дуже корисним є використання анкет та тестів. Один з них це 48-годинний моніторинг об’єму та частоти сечовипускання. Мама записує скільки раз на день дитина мочилася, та якою кількістю. Якщо мамі складно, то об’єм можна визначати плюсиками — наприклад дуже багато «++++», якщо кілька крапель «+ «.

Методи лікування енурезу

1. Поведінкова терапія
Дуже класно працюють щоденники та заохочення, можна взяти кольоровий щоденник повісити його на видне місце, пояснити дитині про те, що кожна суха ніч буде нагороджуватись зірочкою в щоденнику. Такий поведінковий метод має мати позитивне підкріплення, наприклад за п’ять зірочок (п’ять сухих ночей) дитина отримує щось таке, що вона любить, за 15 зірочок — поїздку в зоопарк і так далі. Важливо не акцентувати на негативі (мокрих ночах), лише підкріплювати позитив.
Цей метод дуже ефективний. Окрім того, що дає чітку картину хвороби, допомогу лікарю, дитина теж є простим та досить ефективним. Дитину потрібно активно залучати в процес лікування. Наприклад, якщо видалася «волога ніч», нехай малюк допоможе мамі зібрати білизну, застелити суху, дозвольте йому обрати, якого кольору білизну застелити сьогодні.
Не можна дитя обмежувати в рідині протягом дня — це знущання. Можна дещо обмежити рідину, яку дитини вживає перед сном. Грубо кажучи, якщо дитина лягає спати о десятій, то після восьмої години краще не вживати рідину. Але, якщо дуже хочеться домовтеся про мінімальну кількість води, яка задовольнить малюка. Частіше радьтеся та дослухайтеся до дитини. Також дитину дуже важливо навчити регулярно ходити в туалет, потрібно навчити відчувати своє тіло! Варто пояснити вихователям чи вчителям вашу проблему! Не припустимо заставляти дитину терпіти на уроці, за столом, чи ще якимось чином.

Скільки ми це робимо?

— Зазвичай від одного до трьох місяців ми таким чином спостерігаємо за дитиною. Якщо це дозволяє контролювати енурез, тобто в нас є наприклад два сухих тижні — супер. Регулярне сечовипускання та контроль водного балансу — це чудові звички здорової людини! Тому — продовжуємо далі.

 

2. Енурезний будильник

— Якщо не допомагає поведінкова терапія, переходимо на наступний крок. Це може бути використання спеціальних будильників чи медикаментозна терапія. Перший метод — лікування енурезними будильниками (так звана Alarm-терапія). Метод простий, є датчик, який розміщується в білизні, і є самий будильник, який спрацьовує при появі вологи. Зазвичай після сигналу сечовиділення припиняється. Дитина прокидається і сама чи з допомогою дорослих йде до туалету. Таким чином формується правильний рефлекс.

А цей метод не надто агресивний, адже дитина різко прокидається?

— Дитину і так будять, щоб зводити в туалет. І насправді даний метод один з найкращих на сьогоднішній день. Стосовно сну, не завжди дитина повністю просинається. Тому що дуже часто в дітей з енурезом глибокий сон.

Коли ми користуємся енурезним будильником, щоденник сухих ночей потрібно вести також?

— Так, ми досягаємо двох сухих тижнів і коли це сталося, будильник використовувати припиняємо, а залишаємо лише поведінкову корекцію. На жаль, до 40 % відсотків дітей мають рецидив. У такому випадку варто продовжити використання будильнику, або додати медикаментозні засоби. Весь світ вважає енурезний будильник найкращим методом, тому що це економічно вигідно, безпечно, досить просто до застосування і має ефективність близько 80 %.

3. Медикаментозна терапія

— Якщо і цей метод не спрацював, батькам потрібно спробувати медикаментозну терапію. Препарати першої лінії це аналоги вазопресину. Препарати звісно мають побічні дії, тому їх потрібно вживати під контролем лікаря. Звичайно знову ж таки ведеться щоденник титрування дози, починаємо з мінімальної і поступово збільшуємо. Якщо є якісь побічні ефекти — зменшуємо.
І знову наша ціль два сухих тижні. Закордоном і переважно американська школа призначають  антидепресанти, при енурезі вони також можуть використовуватись. Варто пам`ятати, це доброякісний стан, у 99 % дітей енурез самостійно до підліткового віку, але якою ціною? Таким дітям можна та потрібно допомагати, адже їх якість життя з енурезом значно страждає. А це є не припустимим у сучасному світі.

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:24 Прогноз, який дає надію: до України прийде суттєве потепління 18:56 Буду кардинально очищувати поліцію Вінниччини: новий головний «коп» області дав брифінг play_circle_filled 18:05 Буде п’ять районів. Кабміну пропонують новий поділ Вінницької області stars 17:54 Розтратив кошти та підробляв документи. Кому з Нацполіції оголосили підозру? Від читача 17:12 У Вінниці під "кришуванням" поліції, прокуратури та чиновників міської ради орудує банда земельних аферистів 17:19 Вінничанин поїхав до Шаргорода «вирішувати справи». Прихопив з собою зброю photo_camera 16:01 Поминальні дні у Вінниці: усім бути в масках та не їсти на кладовищах 15:04 Вінничанка на Вишеньці зробила з вулиці болото photo_camera 14:30 Київський міст за «крок» до початку ремонту. Чи перекриють його знову? photo_camera stars 14:14 Запустили міжобласні маршрути. Куди з Вінниці можна поїхати автобусом? stars 13:54 П'яний водій «Жигулів» вкусив за палець поліцейського, який складав на нього протокол 13:02 Коронавірус у другому пологовому: заклад на карантин не закриватимуть 12:09 Вбивство військового у Барському районі: розповіли нові деталі та затримали підозрюваного play_circle_filled photo_camera 11:15 Як захистити свого улюбленця від паразитів (Новини компаній) 11:11 На Вінниччині виявили 1029 випадків коронавірусу: дані по Вінниці та районах 10:39 Важливе за вчора. Найцікавіші новини 1 червня, які ви могли пропустити 09:27 Активісти «риють». Акції проти нового начальника поліції відклали на тиждень-два play_circle_filled photo_camera stars 09:23 В Україні за добу виявили 328 нових випадків COVID-19, на Вінниччині +24 (НАЖИВО) 08:54 У цей день 124 роки тому запатентували радіо. Історія та прикмети 2 червня play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up