Створять незвичну витинанку «Мрія у всіх одна»: експеримент у Могилеві

Створять незвичну витинанку «Мрія у всіх одна»: експеримент у Могилеві
У Могилів-Подільську створили пам'ятний знак на честь витинанки, це робота скульптора Миколи Крижанівського, у місті діє єдиний у державі Музей української витинанки.
  • Тематична витинанка з’явиться на всеукраїнському святі «Українська витинанка» місті над Дністром.
  • Особливість виробу в тому, що його виготовлятимуть разом знані у державі витинкарі.
  • Коли і де можна побачити їх роботу?

Столицею української витинанки називають Могилів-Подільський. Таку назву дали нашому місту майстри цього виду народного мистецтва. Тут уперше в нашій державі провели Всеукраїнське свято витинанки. Було це ще у 1993 році. У 2011 році захід набув статусу міжнародного, тоді до міста над Дністром прибули також майстри з низки зарубіжних держав.

У місті діє Музей української витинанки, до речі, єдиний у державі.

Інших прикрас у сільських хатах не було

15-16 травня Могилів-Подільський знову прийматиме знаних у нашій державі і  витинкарів. Вони зберуться на свято «Українська витинанка».

Відео дня

Родзинкою зібрання стане виготовлення великої тематичної витинанки. Про це журналісту «20 хвилин» розповіла директор обласного Центру народної творчості Тетяна Цвігун.

—Витинанка матиме назву «Мрія у всіх одна», — каже пані Тетяна. — Про тематику цієї роботи не складно здогадатися. Для кожного з нас нині є спільна мрія — це Перемога над російськими окупантами. Ще одна особливість такого виробу полягає в тому, що до його створення докладуть зусиль, уміння і творчості відомі в Україні майстри витинанки.

Після виставки витинанку «Мрія у всіх одна» можна буде побачити у виставковій залі обласного Центру народної творчості.  Надалі роботу зберігатимуть у Музеї витинанки, створеному у Могилів-Подільському.

Паперові прикраси з’явилися у хатах тоді, коли в них стало чисто. Тобто, після переходу від «курної» хати до білої, чистої. Про це розповідала у свій час відома майстриня з Могилів-Подільщини Марія Руденко.

Спершу вирізали із звичайних газет. Літери і фото у текстах зафарбовували у різні кольори. Ними прикрашали оселі, бо інших прикрас у сільських хатах не було. Давнє народне мистецтво цікавило не тільки жінок.

—Коли тато робив витинанки, ми всі були у папері, — згадувала пані Валентина, донька майстра витинанки Олександра Салюка із села Саїнка Могилів-Подільського району, представив під назвою «Саїнські витинанки».

У 1969 році Салюк зібрав роботи своїх земляків і повіз їх на виставку у Київ. Вироби  майстрів мали неабиякий успіх. Про витинкарів із Саїнки зняли сюжет на Українському телебаченні. А в 1974 році їхні роботи показувало Центральне телебачення. Олександр сап люк створив понад 300 витинанок.

Що у програмі свята?

Нинішнє свято народного мистецтва «Українська витинанка» розпочнеться у Вінниці.

У його програмі заплановано такі заходи:

-14 травня: зустріч з майстрами-витинкарями в обласному Центрі народної творчості та з майстрами гончарного мистецтва в арт просторі «Етно Чари», де представлена виставка керамічних виробів Ольги Цибулі.

-15 травня: творчий захід за участю учасників свята та художніх колективів Могилів-Подільського, яка завершиться спільним виготовленням тематичної витинанки.

-16 травня: майстер-класи з виготовлення витинанки від знаних витинкарів України, виставка робіт учасників свята, на ці заходи запрошують у Музей витинанки, після їх завершення на площі біля музею відбудеться нагородження майстрів, а також святковий концерт.

 Покажуть, як створюють витинанки

На святі можна буде взяти участь у майстер-класах та познайомитися з відомими витинкарями.

Про свою участь у святі повідомили: майстри з Одещини — Ірина Василенко та Ірина Серпунько, Хмельниччини — Оксана Цимбалюк та Катерина Гоцуляк, Рівненщини — Тетяна Мельник та Наталі Дребот, Полтавщини — Тетяна Ваценко, Дніпропетровщини — Людмила Бабіч, Юлія Датченко та Леся Колодяжна, Черкащини — Тарас Крамаренко, Тернопільщини — Галина Дудар, Кіровоградщин  — Вікторія Нестерова, Миколаївщини — Галина Білоус, Вінниччини – Марія Гоцуляк, Оксана Городинська, Анна Пахненко, Тетяна Яковенко, Дмитра Власійчук, Наталія Гуляєва-Смагло, Ліна Концевич.

Пам’ятний знак паперовим прикрасам

Музей української витинанки у Могилів-Подільському єдиний у державі. Тут нараховується понад тисяча оригінальних виробів майстрів з різних куточків держави.

—Наша мета — популяризувати давній вид народного мистецтва, — розповідає директорка міського Центру народної творчості Оксана Городинська (на знімку праворуч). — Найкращий спосіб не тільки показати роботи у музеї. Треба продемонструвати, як народжується витинанка, а тоді запропонувати власноруч виготовити роботу. Так ми працюємо у дитячих садках з дітками. У школах з учнями, студентами у наших коледжах.

За словами співрозмовниці, упродовж останніх років витинанки набувають все більшої популярності.

У Могилів-Подільському на честь такого виду народного мистецтва встановили пам’ятний знак. Виготовив його відомий скульптор Микола Крижанівський.

Читайте також:

«Гітлерівців з караваєм не зустрічали»: записки лікаря «Пироговки» про окупацію Вінниці

Вінницьке ОСББ поставили сонячну електростанцію. Скільки їм це коштувало?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up