Створять незвичну витинанку «Мрія у всіх одна»: експеримент у Могилеві

- Тематична витинанка з’явиться на всеукраїнському святі «Українська витинанка» місті над Дністром.
- Особливість виробу в тому, що його виготовлятимуть разом знані у державі витинкарі.
- Коли і де можна побачити їх роботу?
Столицею української витинанки називають Могилів-Подільський. Таку назву дали нашому місту майстри цього виду народного мистецтва. Тут уперше в нашій державі провели Всеукраїнське свято витинанки. Було це ще у 1993 році. У 2011 році захід набув статусу міжнародного, тоді до міста над Дністром прибули також майстри з низки зарубіжних держав.
У місті діє Музей української витинанки, до речі, єдиний у державі.
Інших прикрас у сільських хатах не було
15-16 травня Могилів-Подільський знову прийматиме знаних у нашій державі і витинкарів. Вони зберуться на свято «Українська витинанка».
Родзинкою зібрання стане виготовлення великої тематичної витинанки. Про це журналісту «20 хвилин» розповіла директор обласного Центру народної творчості Тетяна Цвігун.
—Витинанка матиме назву «Мрія у всіх одна», — каже пані Тетяна. — Про тематику цієї роботи не складно здогадатися. Для кожного з нас нині є спільна мрія — це Перемога над російськими окупантами. Ще одна особливість такого виробу полягає в тому, що до його створення докладуть зусиль, уміння і творчості відомі в Україні майстри витинанки.
Після виставки витинанку «Мрія у всіх одна» можна буде побачити у виставковій залі обласного Центру народної творчості. Надалі роботу зберігатимуть у Музеї витинанки, створеному у Могилів-Подільському.
Паперові прикраси з’явилися у хатах тоді, коли в них стало чисто. Тобто, після переходу від «курної» хати до білої, чистої. Про це розповідала у свій час відома майстриня з Могилів-Подільщини Марія Руденко.
Спершу вирізали із звичайних газет. Літери і фото у текстах зафарбовували у різні кольори. Ними прикрашали оселі, бо інших прикрас у сільських хатах не було. Давнє народне мистецтво цікавило не тільки жінок.
—Коли тато робив витинанки, ми всі були у папері, — згадувала пані Валентина, донька майстра витинанки Олександра Салюка із села Саїнка Могилів-Подільського району, представив під назвою «Саїнські витинанки».
У 1969 році Салюк зібрав роботи своїх земляків і повіз їх на виставку у Київ. Вироби майстрів мали неабиякий успіх. Про витинкарів із Саїнки зняли сюжет на Українському телебаченні. А в 1974 році їхні роботи показувало Центральне телебачення. Олександр сап люк створив понад 300 витинанок.
Що у програмі свята?
Нинішнє свято народного мистецтва «Українська витинанка» розпочнеться у Вінниці.
У його програмі заплановано такі заходи:
-14 травня: зустріч з майстрами-витинкарями в обласному Центрі народної творчості та з майстрами гончарного мистецтва в арт просторі «Етно Чари», де представлена виставка керамічних виробів Ольги Цибулі.
-15 травня: творчий захід за участю учасників свята та художніх колективів Могилів-Подільського, яка завершиться спільним виготовленням тематичної витинанки.
-16 травня: майстер-класи з виготовлення витинанки від знаних витинкарів України, виставка робіт учасників свята, на ці заходи запрошують у Музей витинанки, після їх завершення на площі біля музею відбудеться нагородження майстрів, а також святковий концерт.
Покажуть, як створюють витинанки
На святі можна буде взяти участь у майстер-класах та познайомитися з відомими витинкарями.
Про свою участь у святі повідомили: майстри з Одещини — Ірина Василенко та Ірина Серпунько, Хмельниччини — Оксана Цимбалюк та Катерина Гоцуляк, Рівненщини — Тетяна Мельник та Наталі Дребот, Полтавщини — Тетяна Ваценко, Дніпропетровщини — Людмила Бабіч, Юлія Датченко та Леся Колодяжна, Черкащини — Тарас Крамаренко, Тернопільщини — Галина Дудар, Кіровоградщин — Вікторія Нестерова, Миколаївщини — Галина Білоус, Вінниччини – Марія Гоцуляк, Оксана Городинська, Анна Пахненко, Тетяна Яковенко, Дмитра Власійчук, Наталія Гуляєва-Смагло, Ліна Концевич.
Пам’ятний знак паперовим прикрасам
Музей української витинанки у Могилів-Подільському єдиний у державі. Тут нараховується понад тисяча оригінальних виробів майстрів з різних куточків держави.
—Наша мета — популяризувати давній вид народного мистецтва, — розповідає директорка міського Центру народної творчості Оксана Городинська (на знімку праворуч). — Найкращий спосіб не тільки показати роботи у музеї. Треба продемонструвати, як народжується витинанка, а тоді запропонувати власноруч виготовити роботу. Так ми працюємо у дитячих садках з дітками. У школах з учнями, студентами у наших коледжах.
За словами співрозмовниці, упродовж останніх років витинанки набувають все більшої популярності.
У Могилів-Подільському на честь такого виду народного мистецтва встановили пам’ятний знак. Виготовив його відомий скульптор Микола Крижанівський.
Читайте також:
«Гітлерівців з караваєм не зустрічали»: записки лікаря «Пироговки» про окупацію Вінниці
Вінницьке ОСББ поставили сонячну електростанцію. Скільки їм це коштувало?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.