Як допомогти дитині пережити війну? На Вінниччині з’явилися три простори «Твій»

Як допомогти дитині пережити війну? На Вінниччині з’явилися три простори «Твій»
  • У Вінниці та Погребищі запрацювали простори «Твій» — безпечні місця, де діти можуть грати, спілкуватися, розвиватися і відчувати підтримку. Тут із ними працюють психологи та соціальні працівники, проводять творчі заняття, арт-терапію, гуртки LEGO та пісочну анімацію. Простори створено за підтримки ОБСЄ, а заняття — безкоштовні.

  • Ми дізналися, як за цією ініціативою допомагають дітям пережити війну — через гру, творчість і щиру підтримку, а також як можна долучитися до занять.

З початком повномасштабного вторгнення в Україні тисячі дітей втратили відчуття безпеки. Війна забрала у них звичне дитинство з іграми, мріями, спокоєм. Саме для того, аби повернути дітям бодай частину цієї втраченої нормальності, в Україні розпочали створювати спеціальні простори психосоціальної підтримки.

У Вінниці 15 квітня офіційно презентували перші два дитячі простори «Твій», створені в межах пілотного проєкту ОБСЄ. А вже 16 квітня відкрився третій простір — у місті Погребище.

Відео дня

 

Ці локації облаштовані для того, щоб діти змогли відновити внутрішню рівновагу, знайти друзів і відчути, що їх підтримують. Простори пропонують як індивідуальні, так і групові заняття, арт-терапію, освітні активності. Тут працюють підготовлені психологи та соціальні працівники, які дбають не лише про емоційний стан дитини, а й допомагають родинам. Батьки можуть отримати консультації, юридичну чи інформаційну підтримку.

— Існує багато досліджень, які стверджують, що травми в дитинстві можуть серйозно вплинути на все подальше життя. А що може бути більш травматичним, ніж війна, яка триває? Хоча деякі речі не можна змінити, важливо допомагати дітям долати ці трагічні переживання, — сказав П’єр Боссан, керівник операційної діяльності Програми підтримки ОБСЄ для України.

Проєкт про турботу та майбутнє, яке формується у найтемніші часи

Простір «Твій» — це місце, де дитина може залишатися собою: сміятися, плакати, відкрито висловлювати свої емоції і бути почутою. Тут дитинство триває навіть тоді, коли за вікном — війна і лунають вибухи. Це безпечне середовище підтримки та свободи для самовираження.

Щоб дізнатися більше про особливості роботи дитячих просторів, журналістка «20 хвилин» зв’язалася з Надією Остапчук — менеджеркою проєкту Програми підтримки ОБСЄ для України. Вона розповіла про критерії відбору локацій, команди фахівців і підходи до роботи з дітьми.

— Пані Надіє, наскільки відрізняються між собою простори, відкриті у Вінниці та Погребищі? Чи були якісь особливі причини обрати саме ці міста?

— Насправді вони не відрізняються — простори однакові за своєю структурою, наповненням і підходом. Ці локації були обрані за рекомендацією місцевої влади. Саме в цих громадах була реальна потреба в подібному центрі, а також ініціатива з боку органів самоврядування. Влада активно долучилася до реалізації проєкту: знайшла відповідні приміщення, провела ремонтні роботи й зараз самостійно покриває витрати на утримання — оплату електроенергії, водопостачання тощо.

— А чи планується відкриття нових просторів у межах Вінницької області?

— Наразі таких планів немає. Ми зосереджені на повноцінному функціонуванні вже створених центрів.

— Хто саме працює у просторах? І за яким принципом добираються фахівці?

— У кожному центрі працюють кваліфіковані психологи та соціальні працівники. Вони були відібрані відповідно до чинного трудового законодавства України. Добір кандидатів може відбуватися двома шляхами. Перший — через конкурсну процедуру: подання документів, проходження тестів, оцінка компетентності. Другий — через індивідуальну співбесіду, якщо конкурс не передбачений. У такому випадку кандидат спілкується з керівником установи або кадровою комісією, яка оцінює його відповідність посаді.

— Чи отримують ці фахівці подальшу професійну підтримку?

— Обов’язково. Усі працівники, які пройшли відбір, отримують постійну фахову підтримку у вигляді супервізій. Крім того, вони проходять спеціалізоване навчання з надання психосоціальної допомоги дітям і їхнім батькам саме в контексті роботи у таких просторах.

— Які методики використовують у роботі з дітьми?

— Це залежить від запиту громади. Простори мають певну гнучкість, щоби підбирати інструменти саме під потреби своїх відвідувачів. Мета — максимально ефективно підтримати дитину, виходячи з її індивідуальних потреб і контексту.

— З якими психологічними проблемами найчастіше стикаються фахівці у таких просторах? Які потреби мають діти, що приходять до вас?

— Найпоширеніші звернення пов’язані з потребою дітей у спілкуванні, дозвіллі та адаптації до нових умов життя. Часто діти самі висловлюють бажання долучитися до гуртків, розвивати комунікативні навички, просто знайти місце, де їх розуміють і підтримують. Вони шукають безпечне, стабільне середовище, де можна бути собою, розвиватися, взаємодіяти з однолітками та відчути емоційну безпеку.

— А які саме труднощі проявляються під час індивідуальної роботи?

— У роботі з дітьми досить часто піднімаються теми гіперактивності, агресивної поведінки, підвищеного рівня тривожності. Багато з них мають складнощі з регулюванням власних емоцій. Психологи допомагають дітям навчитися справлятися з емоціями, відновити довіру до оточення, зменшити рівень стресу.

— Чи звертаються по допомогу також і батьки?

— Так, безумовно. Батьки часто приходять за консультаціями щодо оформлення соціальних виплат, отримання гуманітарної допомоги або участі в пільгових програмах. Також їх цікавить, як залучити дитину до безпечного, змістовного дозвілля, що особливо важливо зараз — в умовах нестабільності, складного матеріального становища та пережитих травм.

Центр у Погребищі вже прийняв понад 400 дітей

Очільниця центру Ольга Кожан зазначила, що у Погребищі досі не було подібного простору.

— Ми хотіли створити місце, куди діти йшли б із радістю, де могли б спілкуватися, займатись улюбленими справами і почуватися в безпеці, — сказала Ольга Кожан.

Особливою популярністю користуються гуртки з лего-конструювання, арт-терапії та пісочної анімації. У затишному просторі діти не лише відпочивають, а й навчаються, розвивають уяву, емоційно розкриваються через творчість. За два місяці роботи центр у Погребищі вже відвідали понад 400 дітей.

Хто може відвідувати заняття?

Усі діти, які опинилися у складних життєвих обставинах, можуть скористатися послугами новостворених просторів «Твій». Про це розповіла очільниця Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області Наталя Квят у розмові з журналісткою.

— Завдяки партнерам з ОБСЄ нам вдалося якісно облаштувати ці простори: маємо зручні меблі, сучасне обладнання, багато корисних ігор та матеріалів психологічного спрямування. Все це допомагає створити комфортні умови для роботи з дітьми.

За словами Наталі Квят, фінансову підтримку в частині утримання приміщень беруть на себе місцеві громади або головне управління служби, в залежності від того, де саме розташований простір.

— Наші послуги відкриті для всіх дітей без винятку. Це можуть бути внутрішньо переміщені особи, діти загиблих учасників бойових дій, діти з пільгових категорій або ті, хто перебуває у складних життєвих обставинах. Водночас ми обов’язково працюємо не лише з дітьми, а й з їхніми родинами, тобто батьками чи опікунами. Бо лише комплексний підхід дозволяє справді допомогти, — каже Наталя Квят. — Назва «Твій» дуже символічна, адже ми прагнемо, щоб кожна дитина, яка заходить у цей простір, почувалася як удома — у теплі, безпеці й турботі. Наша мета — щасливі діти, і ми зробимо для цього все.

Вінниччина стала першою областю, де запрацювали три таких простори. У найближчій перспективі «Твій» з’явиться ще у п’яти західних регіонах: Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях.

Як дізнатися про заняття у просторі «Твій»: розклад, комунікація та соцмережі

Більшість комунікації із дітьми та їх родинами відбувається через особисті контакти та вайбер-групи (які є закритими). Команда простору «Твій» поступово відкриває більше каналів зв’язку для ширшої аудиторії. Найзручніше стежити за анонсами та розкладом занять — через сторінку простору у Facebook. Саме там найближчим часом обіцяють публікувати щомісячний розклад занять та подій. Простір також має сторінку в Instagram, де можна знайти світлини з подій, приклади занять та новини про діяльність.

Крім того, у приміщенні самого простору розміщені друковані розклади на місяць, а щотижневі заходи (наприклад, гурток LEGO щосереди о 14.00) також анонсуються через телефонні обдзвони та безпосереднє спілкування з батьками.

Навіть якщо ви не входите до закритих вайбер-груп, ви завжди можете звернутися безпосередньо до працівників простору або слідкувати за публікаціями в соцмережах, щоб бути в курсі всіх подій. Доступ до послуг просторів «Твій» абсолютно безкоштовний для кожної дитини.

Адреси просторів на Вінниччині:

  • Вінниця: вул. Хмельницьке шосе, 7; вул. Космонавтів, 30
  • Погребище: вул. Богдана Хмельницького, 81.

 

Читайте також:

У Буші стартував мистецький проєкт «Мальована хата»

На Вінниччині посівна в розпалі: кукурудза, соняшник і гречка вже в землі

АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up