Свято-Преображенський кафедральний собор (Українська православна церква)
Свято-Преображенський кафедральний собор не завжди називався Преображенським собором, та й собор не завжди займав те приміщення, де розташований нині і був православним. Спочатку це був монастир домініканців. Після того як Вінницю захопила Російська імперія, монастир закрили. Офіційна версія – мало грошей для утримання ченців. Насправді ж нова влада вимагала затвердження православ'я на своїх територіях.
Храм "Ксенії Петербурзької" (Українська православна церква)
У 2000 році була створена громада Святої Блаженної Ксенії Петербурзької у Вінниці. Спочатку в громаду входило десять чоловік. Главою громади був обраний священик Олексій Наваліхін. Для храму було обрано двоповерхову будівлю на березі Південного Бугу. У той час вона пустувала і нікому не належала. Будівля була обрана не випадково. За словами старожилів колись поруч з цим місцем була каплиця. Багато хто любив у вихідні дні пройтися уздовж берега Бугу і таким чином, дізнавався про існування нового православного храму.
Пізніше архітектор Танасійчук розробив і затвердив проект майбутнього храму. Храм побудували на дві частини - основна (верхній) на честь блаженної Ксенії Петербурзької і друга (нижня) в честь святих Царствених мучеників. Також побудували дзвіницю з хрестильною, з'єднаною з храмом галереєю.
П'ятничанський храм Різдва Богородиці ( Українська православна церква)
Приблизно 400 років тому поряд з Вінницею з'явилось невеличке поселення під назвою П'ятничани. У 18 столітті його жителі розпочали будівництво власної церкви на честь Різдва пресвятої Богородиці. 1 квітня 1732 року священик Красовським її освятив.
Однією з найдивовижніших подій в історії П'ятничан є чудо явлення Божої Матері у храмі Різдва Пресвятої Богородиці. За усним переданням на одній зі стін храму було явлення Пресвятої Діви. Дізнавшись про чудо, жителі навколишніх поселень та міста Вінниці поспішали поклонитись святині та на власні очі пересвідчитись явленому чуду.
Йшли роки, храм старів та вже не мав змоги вмістити усіх віруючих. У зв'язку з цим, на початку 20 століття було прийнято рішення про побудову нового кам'яного храму.
Точніших даних стосовно процесу будівництва та освячення самого храму, на жаль, не відомо.
Хресто-Воздвиженський храм (Українська православна церква)
Спочатку віруючі встановили Хрест на місті майбутнього храму. Саме це стало початком будівництва Хресто-Воздвиженському храмового комплексу. Після встановлення Хреста священики разом з віруючими почали постійно служити молебні, панахиди, читати акафісти. Хрест простояв недовго - його підпалили, але він не згорів, а люди стали чергувати день і ніч, охороняючи його, як святиню. Зараз поряд з хрестом красується величний храм з білосніжними кам'яними стінами і позолоченим куполом. Вже побудована частина будівлі православної загальноосвітньої школи-інтернату. У Хресто-Воздвиженському храмі несуть службу п'ять священиків.
Церква Святого Миколая (Миколаївська церква) - найстаріший храм у Вінниці (Українська православна церква)
Згідно зі старовинною легендою, перша церква на місці сучасної Святомиколаївської постала у 13 столітті, коли у це місце, рятуючись від монголо-татарської навали, прийшли двоє монахів із Києво-Печерської лаври: Микола та Володимир. У нічному видінні їм явився святитель Миколай і сказав встановити хрест та церкву. Утім, про неї відомо дуже мало. Відомо, що постала вона біля схилу гори, на якій височів перший Вінницький замок. Є також інформація, що у Староміській церкві вінчався кальницький (вінницький) полковник Іван Богун. Саму ж церкву пізніше спалили поляки. Та містяни на її місці звели нову.
Уже у 1905 р. храм святого Миколая стояв під бляхою, хоча первісним матеріалом покрівлі була традиційна в Україні гонта (покрівельний матеріал у вигляді пластин з деревини – ред.). У 1910 р. церкву у Старому місті
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер