У залі сучасного Собору Вінниці 40 років тому відбувся перший органний концерт

- У 1980 році до Вінниці приїхали представники німецької фірми «Зауер», які відзначили унікальну акустику Домініканського собору та запропонували встановити орган.
- Цьогоріч 1 травня виповнилось рівно 40 років з моменту, коли у Вінниці відбувся перший органний концерт.
1 травня 1985 року в колишньому Домініканському соборі, а нині — храмі Преображення Господнього, відбувся перший відкритий філармонічний концерт, що відкрив нову сторінку мистецького життя Вінниці.
З цієї нагоди Музей Вінниці детальне розповів про появу та непросту долю Вінницького органу, який виник на місці Домініканського собору:
«Католицький Домініканський собор неодноразово змінював первинне призначення: у 1832 році переданий у відання православної громади, у ранній радянський час у його стінах організовано склад, у 1960-х роках облаштовано будинок фізкультури, а вже у грудні 1981 році костел передано в користування Вінницькій філармонії і було створено Зал органної і камерної музики».
Як зазначає музикознавиця Наталія Кушка, ще 1980 році до міста приїхали представники німецької фірми «Зауер» (VEB Sauer Orgelbau), які відзначили унікальну акустику Домініканського собору та запропонували встановити орган.
«Із тодішньої НДР до Вінниці доставили інструмент вартістю понад 452 тисяч 630 інвалютних карбованців. Це був 15-й за рахунком орган, який фірма «Зауер» встановила на теренах усього СРСР. Важливо й те, що орган побудований за індивідуальним проєктом головного конструктора фірми Петера Донне. Вінницький орган вражав складністю конструкції та звучанням: компонувався із 2085 труб, мав дві клавіатури (мануальну та педальну) і мав діапазон у 30 регістрів», — розповідає Музей Вінниці.
Паралельно із цим у приміщенні костелу як пам’ятки архітектури XVIII століття були проведені ремонтно-реставраційні роботи. Додатково виготовили вітражі та люстри, які в поєднанні з відновленими фрагментами первинних розписів органічно доповнювали архітектурні деталі інтер’єру.
21 грудня 1984 року відбулася церемонія прийняття органу спеціальною комісією і тоді ж пролунав перший концерт. А вже з травня 1985 р. у залі на 240 (зі іншими відомостями 280) місць органні концерти лунали на регулярній основі. До Вінниці приїздили знані виконавці як з усього СРСР та країн соцтабору, так і з демократичних країн Заходу.
Однак восени 1990 року місцева православна громада силоміць захопила приміщення, а через рік віряни демонтували цінний інструмент: частину органу (переважно труби) вивезли на склад авіаційного заводу, решта елементів (частина корпусу та механізм управління) продовжували зберігатися у храмі.
Довкола цієї події розгорівся скандал загальноукраїнського рівня: створювалися міністерські та депутатські комісії, а вінницька інтелігенція створила Комітет захисту органу та проводила пікети і голодування.
У 1992 році монахи з Конгрегації Братів Менших Капуцинів заснували парафію Матері Божої Ангельської й вирішили встановити орган. Польський майстер Єжи Кукля, використовуючи збережені елементи Вінницького органу та нові деталі, поступово створив інструмент.
Перший концерт за участі нового органу відбувся 16 травня 1999 року. Так був започаткований щорічний осінній фестиваль «Музика в монастирських мурах», художнім керівником якого є заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков.
«Користуючись нагодою, Музей Вінниці висловлює подяку колишній артистці і незмінній ведучій органних концертів пані Наталія Зацерковна-Долгая, яка свого часу доклала чимало зусиль для захисту та відновлення органу, за унікальні фото та відео, присвячені тематиці Вінницького органу. Також дякуємо уже згаданій Наталія Кушка за цінні світлини та інформацію з цієї теми», — йдеться в повідомленні.
Читайте також:
У центральному парку запрацювали атракціони. Яка вартість квитків?
Гвоздика Коцюбинського. Як письменник привіз насіння квітки в Україну
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Валентина Кононенко КравчукВинна влада ,що не змогла зберегти і то і друге !!!
-
Тетяна ДубіцькаВ статті допущена неточність Храм Матері Божої Ангельської був побудований в 1746 році за кошти громади. А 1992 році його повернули парафіянам після того як радянська влада захопила його і зробила там лекторій
-
Олена УрсуСупер мені пощастило побувати на концерті
-
Oksana VashkovskaНезабутнє враження. Прикро, що знищили орган...