Як змінюється Замостя: фоторепортаж зі старих листівок та плани на цей район

Як змінюється Замостя: фоторепортаж зі старих листівок та плани на цей район
  • У залізничному вокзалі є стенд зі старими фото Замостя. 
  • Серед них фото трьох версій вокзалу, головний корпус Педуніверситету та Будинок офіцерів ще з «танком» на даху. 
  • Як місця виглядають зараз і які є плани на розвиток мікрорайону?

У рамках проекту «Вінницька миля», який передбачає реконструкцію проспекту Коцюбинського, ще з минулої осені в холі вокзалу виставлений стенд з ретро-фото Замостя. На них можна роздивитися знакові споруди мікрорайону. Порівнюємо фото із сучасним станом будівель. І розповідаємо усе, що відомо про майбутню розбудову цієї місцини.

Три версії ЗалВокзалу 

Уперше про вокзал міста згадують в 1870 році. Він був дерев’яним, по типу церкви, мав дзвін. Дзвоном зустрічали та відправляли поїзди зі станції Вінниця.

Відео дня

Після революції 1917 року його перенесли в одноповерхову цегляну будівлю.

Згодом, була збудована цегляна двоповерхова споруда вокзалу, яка зовнішнім виглядом трохи схожа на сучасну будівлю. Його зруйнували у війну, в 1943 році.

А у 1946 році — звели вже третій вокзал, який стоїть досі на Привокзальній площі.

— На той час це був «крутий» вокзал. Великий, просторий, у стилі сталінського бароко, з великим холом, із двома залами очікування. Вхід прикрасили ліпленням у вигляді кукурудзи та інших сільськогосподарських культур, що підкреслює наш аграрний статус. Перша фотографія - кінець 50-х, тоді біля входу стояли дві скульптури. Замість парковки, що нині - скверик, який в 60-х знесли, щоб зробити зручнішу транспортну розв’язку, — каже дослідник історії Вінниці Влад Барка.

Коцюбинський без алеї, але з вишем

Знаковим для району є головний корпус Педуніверситету. У минулому він називався Педагогічним інститутом та мав ім’я радянського письменника Миколи Островського

Нині — це Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. За десятиліття суттєво підросли дерева навколо вишу. А у самій будівлі поміняли вікна й двері, та територія «обросла» парканом.

Не залишилося сліду й від зеленої алеї та колій вздовж проспекту Коцюбинського

Алея на Коцюбинського: вид від перехрестя з вулицею Нансена у бік Будинку офіцерів, 1968 рік / Фото: Олександр Пашинський, фейсбук.

Її знесли разом з колією наприкінці 1970-х.

— Тоді готувалися до Олімпіади-80, розширювали проспект Коцюбинського. А трамвайну колію прибрали для гарної картинки: замість «застарілого» трамвая, як тоді вважали, проспектом мав їздити «прогресивний» тролейбус. Вінницю хотіли показати як успішний, промисловий центр, — розказав екскурсовод Музею трамвая Олег Матюхов.

Будинок офіцерів з танком «на голові»

Якщо добре придивитися до світлини 1958 року, то можна побачити, що на даху Будинку офіцерів (на той час Палац культури) замість літака красується фігура танку!

«Гарнізонний будинок спочатку прикрашав стилізований барельєф легкого швидкісного танка БТ-7. З обох боків від танка були приспущені прапори. І танк знаходиться там досі.

Автори нового символу, коли монтували його на це місце, у 1998 році, вирішили барельєф не чіпати і поверх нього встановили інший символ, - першу емблему Повітряних сил збройних сил незалежної України: сокіл, що летить», — пише журналіст vlasno.info Сергій Білоус.

Але це не єдине, що є на даху Будинку офіцерів. Якщо прямувати проспектом Коцюбинського від Залізничного вокзалу до Центрального мосту, то можна побачити як золотий купол храму Георгія Побідоносця «виринає» з покрівлі офіцерського дому.

Плани на район

Замостя вже почало змінюватися: за два роки зробили реконструкцію Замостянської. Міська влада та бізнес зосередять свої зусилля на декількох точках:

ПРИВОКЗАЛЬНА. Бізнесмен Володимир Продивус анонсував, що буде реконструкція Привокзального ринку. На місці павільйонів з «ракушками» з’явиться торговий центр із автовокзалом.

М’ЯСОКОМБІНАТ. Простору ділянку, яку займав м’ясокомбінат, що на Батозькій, віддають під забудову «Епіцентру».

ПРОСПЕКТ КОЦЮБИНСЬКОГО. У мерії анонсували масштабну реконструкцію проспекту з поверненням на нього трамвайної колії, озелененням і переформатуванням нинішніх ринків.

Одна з концепцій змін проспекту:

На сторінці VinMile повідомляють, що нині шукають фінансування проекту реконструкції проспекту та створюють групу, яка буде супроводжувати виконання робіт.

Раніше секретар міськради Павло Яблонський анонсував початок реконструкції проспекту Коцюбинського, після завершення робіт із Замостянською.

ПЛОЩА ПЕРЕМОГИ. Буде оновлення й площі між Будинком Офіцерів й «Ювілейним». Там збираються переробити публічний простір: забрати проїзд для машин між офіцерським будинком і літаком; поставити скейт-парк, насадити кущів, дерев та багато іншого, що викладено у матеріалі: Кияни опублікували проект нової площі між Будинком офіцерів та «Ювілейним»

ПАРК «ХІМІК». Зона відпочинку між вулицями Некрасова, Запорожця, Героїв Крут і стадіоном «Ниви» почне оновлюватися вже у 2020 році. До кінця цієї осені мають розробити проектно-кошторисну документацію, закласти кошти на реконструкцію й почати її виконувати навесні 2020 року. Яким стане «Хімік»: показали концепцію реконструкції парку

СТРІЛЕЦЬКА. Слідом за Замостянською очікує на реконструкцію і вулиця Стрілецька (колишня Червоноармійська - авт.).

У тендері вказано, що проектуватимуть оновлення простору від Замостянської (45-го заводу) до вулиці Тімірязєва.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Александр Владимирович
    архітектор,що відповідає за дороги явно довбаний велосепедист (причому нетрадиційної орієнтації) !
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
08:16 Цей день, 5 липня: яке сьогодні свято: традиції, заборони і прикмети 21:00 Суд повернув державі приміщення ветеринарного коледжу в Тульчині, яке незаконно здавали в оренду 20:57 Комп’ютери, кінескопи і гру «Ну, постривай!»: що виготовляли вінницькі заводи в радянські часи photo_camera 20:06 Синочки «Торо» і «Тенет» народилися і загинули в один день, але додому повернувся лише один Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 20:06 За $6000 — до Придністров'я: затримали перевізника «ухилянтів» з Вінниччини 18:31 Лише третина дітей потрапляє в садочок: яка ситуація з чергами до дошкільних закладів Вінниці? 18:04 У Вінниці відкрили четвертий ветеранський простір «Побратим» 17:07 Кір наступає на Вінниччину: що потрібно знати вже сьогодні? 16:50 DenLi індивідуальні корпусні меблі (Новини компаній) 16:03 Біля Тульчина затримали 35-річного «експедитора» ухилянтів за кордон 15:12 Судитимуть шахрая, який видурив майже мільйон у матері загиблого Захисника play_circle_filled 13:58 Додому повернулися українські Захисники, які понад два роки провели в російському полоні photo_camera 13:42 Ласий шматок у центрі Вінниці: ділянку біля фонтану Рошен передали в управління АРМА 13:10 Сльози радості й вдячності: Гайсинщина зустріла свого Героя з полону photo_camera 12:38 ДТП на трасі Мізяківські Хутори — Стрижавка: водійка виїхала на зустрічну 12:03 Понад тисячу гектарів водойм повертають громадам на Вінниччині 11:15 Вперше за 15 років вінничанин виступить на чемпіонаті світу з греко-римської боротьби 11:10 На Вінниччину насувається гроза: очікують до +35°C, зливи та шквали 10:30 Кращі місця для покупки квітів: як обрати та де замовити (парнерський проєкт)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up