Після приєднання до Московської держави численних земель (фактично на початку його правління його владі підкорялися лише землі Московії, землі козацьких військ — Запорізького, Донського, Яїцького, Уральського та інших йому не підкорялися) та перемоги у Північній війні заснував Російську імперію. Провів у державі численні реформи.
За Петра І десятки тисяч українських козаків і селян, посланих на будівництво фортець, каналів тощо, загинули від непосильної праці, хвороб і голоду. 104 версти Ладозького каналу були густо встелені трупами кільканадцяти тисяч українських козаків. «Вікно в Європу» — місто Санкт-Петербург зводилося на кістках тисяч українців.
Тарас Шевченко про нього писав: «це той перший, що розпинав нашу Україну».
Петро I був двічі одружений: на Євдокії Федорівні Лопухіній і на Марті Скавронській, пізніше імператриця Катерина I; мав від першого шлюбу сина Олексія, якого вбили за власним наказом Петра I, і від другого — дочок Анну та Єлизавету (крім них 8 дітей Петра I померли в ранньому дитинстві).
Петро I помер в 1725 році, похований в Петропавлівському соборі Петропавлівській фортеці в Санкт-Петербурзі.
У різні часи критики давали діаметрально протилежні оцінки Петру Олексійовичу. Дехто оцінював його реформи як такі, що погубили Росію. Інші історики захоплювалися Петром Великим, як характеризувала його офіційна імперська історіографія. Певні дослідники високо оцінювали прагнення Петра провести реформи, але критикували погану підготовку до них.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер