Без доріг, транспорту й освітлення: чому мешканці Гавришівки незадоволені приєднанням до Вінниці?

Без доріг, транспорту й освітлення: чому мешканці Гавришівки незадоволені приєднанням до Вінниці?
  • Ні дороги, ні муніципального транспорту, ні вуличного освітлення не має село Гавришівка, яке приєднали до Вінницької громади п’ять років тому.
  • Місцеві мешканці обурені байдужістю міської влади, адже та лише «годує обіцянками» про те, що невдовзі щось зміниться.
  • Староста ж округу каже, що не має впливу на ситуацію.

— Наше село незаконно приєднали до міста. Ми судилися, навіть до Верховного Суду дійшли. Але це нічого нам не дало. Як то кажуть, ми змирилися, — розповідає голова громадської організації «Громадський голос», що виникла внаслідок небайдужості мешканців села Гавришівка, Аліна Томчук.

Вона звернулася до редакції, щоб привернути увагу до проблем громади, яку п’ять років тому приєднали до Вінницької міської територіальної громади.

Муніципального транспорту немає, а «Богдан» ходить раз на півтори години

— Хоча ми знаходимося буквально за сім кілометрів від Вінниці, це просто жах. По-перше, транспорту немає зовсім. У нас їздить маленький автобус «Богдан» — і то ми його випросили, бо до того був «Еталон». Ні зайти, ні вийти. А люди майже всі працюють, навчаються, лікуються в місті. З транспортом ми боремося вже протягом шести-семи місяців. Це зараз наша головна, як-то кажуть, проблема, — говорить Аліна Томчук.

Відео дня

Жінка розповіла, що вони вже зверталися до департаменту транспорту, зустрічалися з перевізником, але всі лише «годує обіцянками». Кажуть, що проводять моніторинг, але мешканці за цей час самі зафіксували ситуацію: робили фото, скільки людей їздить і коли саме.

Особливо проблема відображається в розкладі автобусу: зранку він їздить раз на годину-півтори, а вдень — перерва 2,5 години.

— Діти, наприклад, після першої зміни змушені по дві години сидіти на вокзалі, чекаючи автобуса. Крім того, їхати в ньому просто неможливо. А в селі ви ж знаєте, люди що? Що виростили — те й везуть на базар. Або самі їдуть скуплятися — то ж з повними торбами додому, — розповідає Аліна.

Дороги теж немає

Окремою проблемою є дороги — як у селі, так і до нього.

— Якщо їхати з Писарівки на Гавришівку — дороги зовсім немає. Навіть напрямку, я вам скажу, немає: ями — в коліно, дорога вузенька. Цього року ми зібралися всім селом і розчистили чагарники, бо більше нема кому, — розповідає місцева мешканка. — Ми розуміємо, що зараз капітального ремонту не буде. Але хоча б якийсь ямковий ремонт можна зробити.

Так виглядає дорога на вулиці Гавришівки

Люди вже збирали підписи з цього приводу. Єдине зрушення — Сергій Кривешко, депутат Вінницької обласної ради, погодився допомогти.

— Він подав запит до облавтодору. Після цього було прийняте містом рішення про виділення частини коштів для часткового ремонту цієї дороги, але, як нам відомо, цієї суми не вистачить, — зазначає голова ГО.

Вуличного освітлення теж немає

Ще однією проблемою Гавришівки стало вуличне освітлення. Аліна Томчук розповіла, що особливо це відчувається взимку: оскільки доріг з твердим покриттям немає, болото й ожеледиця без світла стають ще небезпечнішими. Діти, які повертаються зі шкіл у Вінниці, часто приїжджають увечері — а вулиці темні.

— Дорога до нашої школи — у жахливих вибоїнах та ще й дуже вузька. Тротуару немає. Діти йдуть до школи, а поруч підприємці організували СТО для фур. Далі — цегельний завод і зерносховище. Фури їдуть одна за одною. Можете уявити, що буде, якщо дитина, не дай Боже, посковзнеться на ямі й потрапить під машину, — каже голова «Громадського голосу».

Громада надсилала звернення як до міської ради, так і до старости села. Від старости здебільшого одна відповідь: вона не може вплинути на ситуацію. Міська влада розглядає питання, але результату немає.

Що говорить староста округу?

Журналістка «20 хвилин» спершу звернулася до старости Стадницького старостинського округу Юлії Давидюк за коментарем. Пані Юлія зауважила, що більше роз’яснень може надати міська рада, адже саме вона виділяє кошти.

— Ми пишемо на міського голову про свої потреби, а він ці проблемні питання розподіляє по профільних департаментах. А департаменти вже у своїх бюджетах далі перерозподіляють кошти, — пояснює староста. 

Але, якщо взяти ремонт дороги, тієї, якою має ходити транспорт, то як зазначила Юлія Давидюк, вона перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Вінницькій області. Тобто ремонт здійснюється переважно за кошти державного бюджету. Місцева влада може долучатися до співфінансування за ініціативи однієї зі сторін.

— Щодо муніципального транспорту, то він до нас не ходить. У нас працюють приватні перевізники, які свого часу були визначені виконавцями таких послуг на наших територіях Вінницькою районною державною адміністрацією. Адже ми, як сільські голови, таких повноважень не мали. Нам цих перевізників визначили, — каже староста.

Ситуація з чагарниками, як пояснила Юлія Давидюк, також пов’язана з тим, що центральні дороги з узбіччями по шість метрів з кожного боку перебувають на балансі Служби автомобільних доріг у Вінницькій області.

— Тобто, наприклад, у вас є сусід, і навіть якщо вам не подобається, що у нього на подвір’ї, ви ж не будете вкладати туди свої кошти, щоб щось зробити. А сусід не має коштів. Це та сама ситуація, — каже староста. — Ми не можемо використовувати кошти місцевого бюджету на державні дороги. Це, згідно з Бюджетним кодексом України, буде нецільовим використанням коштів, і за це керівник може понести кримінальну відповідальність.

Щодо освітлення та інших проблем, пані Юлія згадала, що до приєднання Гавришівська сільська рада мала один із найбільших бюджетів, проте в той період не був зроблений ремонт доріг та вуличне освітлення. Наразі ж старости таких повноважень не мають.

— На сьогодні міська рада для всіх приєднаних територій розробила проєктно-кошторисну документацію на вуличне освітлення. Але, оскільки бюджет формується за трьома основними пріоритетами — «Безпека та оборона», «Стійкість» і «Турбота», — левова частка коштів нині спрямовується на підтримку Збройних сил України. А ті проєкти, які вже пройшли експертизу, існують, і вони чекають свого часу — коли, дасть Бог, буде мир і перемога. Тоді вони будуть реалізовані. Проте вже цього року одну чергу з освітлення в Гавришівці мають виконати. Коли саме — не знаю, впродовж року, — каже староста.

Водночас вона зазначає, що крім Гавришівки є ще два села з чотирьох, які входять до старостинського округу, де ситуація з освітленням теж потрібно покращувати.

Що каже Вінницька міська рада?

Журналістка «20 хвилин» направила запит до міської ради з проханням надати інформацію про те, які кошти виділялися на Гавришівку та інші села, приєднані до Вінницької громади. Окремо поцікавилися про ймовірність підключення муніципального транспорту до села. Наразі очікуємо на відповідь. Щойно її отримаємо — опублікуємо.

 

Читайте також:

Зарплата 90 тисяч на місяць: які статки у голови Вінницької облради та його заступників?

Закупівлі під час війни: що й у кого купує Жмеринська міська рада

ТОП підрядників Вінницької міськради: хто найчастіше виграє тендери та що саме закуповують?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (10)
  • Віталій Коваль
    Таке саме Щітки Писарівка обдурили приєднали а сило селом
  • Вікторія Мазурук
    Вінницькій міській раді н****** на думку людей, насильне приєднання попри небажання жителів, отак то воно ,,все для людей,,
  • Толік Захаров
    В Вороновиці центральна вулиця вся в латках і ямах.
    Inna Mer reply Толік Захаров
    Толік Захаров пишіть звернення в міську раду,депутатам,щось треба робити. В Гавришівці люди за власний кошт обрізають лісосмуги, розчищають, добиваються автобуса і частіших рейсів, йдуть на прийоми до депутатів до міської ради.
  • Міша Предко
    В.Крушлинці-без доріг,без вуличного світла,при негоді взагалі без світла,без мобільного зв'язку,а деколи і без транспорту!!!
    Inna Mer reply Міша Предко
    Міша Предко то йдіть і робіть щось. В Гавришівці мешканці за власний рахунок обрізають аварійні дерева, штурмують депутатів міську раду. Створили свою зареєстровану громаду села. Постійно пишуть звернення в міську раду. Робіть щось і ви і будете мати. Не треба мовчати, треба йти і добиватися.

keyboard_arrow_up