«Поховані» під Соборною. Історія вінницьких катакомб, від якої соромно

«Поховані» під Соборною. Історія вінницьких катакомб, від якої соромно
 • Підземні ходи під центром Вінниці, яким зараз пророкують туристичну привабливість, у минулому мали інше призначення.
 • Ними втікали від лиха, а тогочасні зодчі обов’язково рили ходи перед будівництвом.
 • Але в наш час, якщо ходи заважають для нових будинків — їх просто засипають. Водночас католики пропонують перестати ховати та соромитися підземелля

Під католицьким костелом, що на Соборній, 12, існують монастирські підвали з підземними ходами. Вони на глибині 12 метрів та є настільки широкими, що ними могли розминутися два кінних екіпажів.

Утім, далеко монастирськими катакомбами не пройдеш: розлога мережа, яка пролягала під нинішнім центром Вінниці, зруйнована. Яка ж може бути перспектива у вінницьких підземель?

Копай, якщо хочеш жити

Костел капуцинів звели 274 років тому, за ініціативи тодішнього вінницького старости Людвіка Калиновського. А щонайменше 100 років до появи капуцинів у цьому місці вже були підземні ходи.

Костел Діви Марії Ангельської заснували в 1745 році

Як розповів нинішній настоятель Парафії Діви Марії Ангельської Костянтин Морозов капуцини обирали місце для монастиря так, щоб поблизу були готові катакомби.

— Єзуїти першими прокопують всі місця. Пізніше до них доєднуються домініканці (нині Спасо-Преображенський собор - авт.). Капуцини обрали таке місце, щоб сісти своїми підвалами на існуючі підземні ходи. Один з них прямував від магістрату (на території кінотеатру «Росія» - авт.) до єзуїтського монастиря (нині приміщення Обласного архіву - авт.), — сказав Костянтин

Робили підземні ходи, бо нинішній центр Вінниці, в 17-18 столітті був околицею. І цей район не мав захисту від розбійників. А катакомби були єдиним способом, щоб втекти з міста або пересидіти облогу.

— У ті часи не було нового будівництва без прокопування ходів. Тож до підземних магістралей від храмів копають свої «гілки» і звичайні мешканці Вінниці. Бо якщо хочеш жити — мусиш копати, — сказав Морозов.

Радянський спадок

Монастирські підвали та ходи займають два підземних поверхи під католицьким костелом. Разом з настоятелем монастиря спустилися спочатку на мінус перший поверх, де були крипти — підземний цвинтар для капуцинів.

— У 1930-х наших братів вигнали з храму. Радянська влада створила у підземеллях атомне бомбосховище. Наш дім перетворила на авіаклуб, а згодом на лекторій атеїзму. Коли ми повернулися, в 1992 році, крипти були порожніми. Куди подівали тіла наших небіжчиків — досі невідомо, — сказав Костянтин Морозов.

Зараз цю кімнату використовують під освітні заняття у храмі. Цей поверх реконструйований: капуцини відшліфували цеглу, замінили освітлення тощо.

 

Нижче знаходиться ще один поверх, який не може похвалитися таким ремонтом. Капуцини після повернення у Вінниці зняли зі стелі бетонне покриття, з якого складалося колишнє бомбосховище. А у 18 сторіччі ці підвали використовували для зберігання харчів, вина й пива, яке варили у монастирі.

Як будували ходи

На цьому ж поверсі є й частина підземних ходів, який збудували єзуїти. 400-річний підземний хід утримує одну з опорних стін монастиря.

— Немає нічого гіршого, ніж будувати на підземних спорудах. Храм має довжину 17 метрів, стіни грубі, товщиною 1,1 метра. Якщо навантажити склепіння підземного проходу, то він розвалиться. Але капуцини одразу перед будівництвом храму розібрали частину ходу та закрили 17-метровим «корком» з гранітного каміння, цегли та піску, — сказав Костянтин.

Частково ці катакомби виходять на Соборну. Вони є на глибині 12 метрів. Щоб описати їх ширину, за словами Костянтина Морозова, дослідники скористалися висловом: «тут можуть розминутися два кінних екіпажів». Утім на конях тут ніколи не їздили.

— Підземелля в ті часи будували так: викопували глибоку яму, за допомогою дерев’яної арки-шаблону викладали склепіння з цегли, а потім конструкцію знов закидали землею, — казав Морозов. — Будували такі широкі ходи, щоб умістити не тільки ченців, а й всіх охочих. Крім того, у катакомбах були й припаси, і вода, і навіть вентиляційні канали є, аби люди могли витримати довгу облогу.

Приховують вінницькі катакомби

Питаємо у настоятеля Парафії Діви Марії Ангельської Костянтина Морозова, чи реально з’єднати всі підземелля, які з’єднували капуцинів, домініканців, єзуїтів?

— З єзуїтами нас єднав підземний прохід до магістрату. Але на цій лінії вже стоять торговий центр, Головпоштамт, кінотеатр «Росія». Ходи засипали, щоб побудуватися.

Демонтували підземелля, яке було на лінії Нацбанк, готель «Франція», торговий центр «Скайпарк». Але залишилися їх фрагменти. І ці «шматочки» підземель варто досліджувати.

У Вінниці приховують те, що в нас є катакомби. І це є неправильно, бо такі підземелля можуть стати туристичною родзинкою. До нас приїжджали одесити, в яких є також старовинні підземелля. І вони казали, що нам не варто соромитися своїх катакомб. І говорили, що про одеські катакомби всі знають, ходять на екскурсії. І у вінницьких катакомбах це також можна робити, немає чого соромитися.

Костянтин Морозов, настоятель Парафії Діви Марії Ангельської 

А який може бути розвиток підземелля під костелом?

— Музей або рекреація, де люди могли б зайти та відпочити від шуму міста. Можливо, взяти філіжанку кави, слухати тишу, — відповів Морозов. — Утім, це все потребує впорядкування, інвестицій. У європейських країнах, якщо об'єкт є пам'яткою архітектури, то підтримка держави, муніципалітету завжди є. Тим паче, фонтан «Рошен» взимку не працює, і підземелля капуцинів цілий рік відкриті для гостей.

Довідка

Записатися на екскурсію у монастирські підземелля можна за телефоном Подільського турцентру +380975754535 (Оксана) або на офіційній сторінці «Вінницьких катакомб» у фейсбуку.

Вартість екскурсії: для дорослих - 70 грн; для студентів і пенсіонерів - 50 грн; для дітей - 35 грн.

Також можна вносити пожертви на реставрацію костелу та підземної частини споруди. Подробиці на сайті Парафії Діви Марії Ангельської

Вас може зацікавити друга частина історії підземель: 
«Похований» будинок, ЗІЛ та стрій кубанських козаків. Історія підземель Соборної

Читайте також:

Фото: Володимир Філатов, vinkap.net

Коментарі (12)
 • Arnold

  Если  же акцентировать  на слове "СОРОМНО",  то  мне  становится  действительно  стыдно  за глупость  и  недальновидность  бывших  и  существующих  властей  , первые  из  которых  взорвали  огромную  сстену  МУРОВ вокрг  костела  и  построили  рядом  жуткое  здане  центра  связи.  Существующая  власть  же  закрывает  глаза  на  привлекательнейший  участок  оставшихся  МУРОВ  рядом  с  музеем.Эта  площадь  используется  под  гаражи  и  мастерские, а  могла  бы  стать  частью  единого  исторического  комплекса вокруг  Собора и   , музеев. Муры в  плачевном  состоянии.  Поторопитесь, панове - можновладцi !
 • Arnold

  Ксендз  упомянул "Лекторий  АТЕИЗМА. Действительно, там  был  Лекторий  ОБЩЕСТВА  ЗНАНИЕ, в  котором  проводились  очень  интересные  лекции  местных  и  столичных  специалистов в разных  областях  знаний..#  Он  же  упомянул об  окраинной  локации  места  костела. Но  ведь здания  магистратов ( мэрий)  всегда  строились  и  строятся в самом  центре  городов. Статья  в  большей  мере  носит  рекламно-агитационный , а  не  дидактическо-исторический  характер
 • Галя

  А чому ж це має бути соромно? Як грунт над старим льохом промок і просів - засипаємо і мать його... будуть гроші - зробим новий,а не буде - так зійде. Так і тут! не можна кожен льох баби Фрузі робити туристичною меккою? Краще гляньте на БУГ! Колись люди з архангельськів і нарьян-марів їхали на річці в нас у теплі відпочить, у чергу ставали в санаторій, а тепер ото все так профітькали? БО РОЗКВІТ НАЦІОНАЛІЗЬМУ, РІЧКА БРУДНА І ХАЩІ!
 • Орест Лютий

  Все чудово, лиш вигляд фасаду самого костелу і з бетонною будівлею яка поруч, що  нагадує якийсь хімзавод зводить нанівець красу міста і центральної вулиці.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

10:48 Вінничани вимагають пускати нещеплених дітей до шкіл та садочків. Що відповіли у мерії? play_circle_filled photo_camera 10:31 Акція перекриття траси «Вінниця - Немирів»: що відбувається зараз? (Пряме включення) play_circle_filled 10:27 Через штормовий вітер синоптики оголосили попередження (жовтий рівень небезпеки) 09:54 Цей день, 23 січня: яке сьогодні свято, прикмети та забобони Від читача 10:38 Нахабний маршрутчик 09:10 Гороскоп на сьогодні, 23 січня: кому радять не йти на угоду з совістю 08:47 Курс валют НБУ на 23 січня. За скільки сьогодні продають долари та євро? 21:26 Без грошей і даху над головою - прикута до візочку Олена Колосова благає про допомогу photo_camera 20:59 Спалах курячого грипу: спалили 22 тисячі голів. Кажуть, ситуація під контролем play_circle_filled 20:47 Ланцюг Єдності до Дня Соборності – вінничани взялися за руки та з’єднали два берега річки photo_camera 20:01 28 січня найпопулярніші телеканали на супутнику будуть закодовані (Пресслужба "Інтер") 19:13 Як жителі на Пирогова не дають забудувати свій двір photo_camera 19:01 На Вінниччині вихователі садочку їхали у відрядження та потрапили у ДТП 18:14 Продуктивний HR івент (Новини компаній) 17:57 Три звання та одна медаль: кому президент Зеленський роздав нагороди? 17:40 Канікули за полярним колом: Яна Глущенко і Олег Збаращук показали, де знайшли український сніг play_circle_filled photo_camera stars 17:01 Вдарив сусідку сокирою по голові: на Вінниччині п’яний намагався замести сліди 16:14 Чудо для вінницької пенсіонерки: як вінничани зібрали жінці 37 тисяч гривень на операцію 15:59 «Купила права за сало»: вінничанка невдало припаркувала авто (ВІДЕО) play_circle_filled 15:43 У Вінниці пройде церемонія нагородження «Kids Awards 2020» (Новини компаній)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up