«Поховані» під Соборною. Історія вінницьких катакомб, від якої соромно

«Поховані» під Соборною. Історія вінницьких катакомб, від якої соромно
 • Підземні ходи під центром Вінниці, яким зараз пророкують туристичну привабливість, у минулому мали інше призначення.
 • Ними втікали від лиха, а тогочасні зодчі обов’язково рили ходи перед будівництвом.
 • Але в наш час, якщо ходи заважають для нових будинків — їх просто засипають. Водночас католики пропонують перестати ховати та соромитися підземелля

Під католицьким костелом, що на Соборній, 12, існують монастирські підвали з підземними ходами. Вони на глибині 12 метрів та є настільки широкими, що ними могли розминутися два кінних екіпажів.

Утім, далеко монастирськими катакомбами не пройдеш: розлога мережа, яка пролягала під нинішнім центром Вінниці, зруйнована. Яка ж може бути перспектива у вінницьких підземель?

Копай, якщо хочеш жити

Костел капуцинів звели 274 років тому, за ініціативи тодішнього вінницького старости Людвіка Калиновського. А щонайменше 100 років до появи капуцинів у цьому місці вже були підземні ходи.

Костел Діви Марії Ангельської заснували в 1745 році

Як розповів нинішній настоятель Парафії Діви Марії Ангельської Костянтин Морозов капуцини обирали місце для монастиря так, щоб поблизу були готові катакомби.

— Єзуїти першими прокопують всі місця. Пізніше до них доєднуються домініканці (нині Спасо-Преображенський собор - авт.). Капуцини обрали таке місце, щоб сісти своїми підвалами на існуючі підземні ходи. Один з них прямував від магістрату (на території кінотеатру «Росія» - авт.) до єзуїтського монастиря (нині приміщення Обласного архіву - авт.), — сказав Костянтин

Робили підземні ходи, бо нинішній центр Вінниці, в 17-18 столітті був околицею. І цей район не мав захисту від розбійників. А катакомби були єдиним способом, щоб втекти з міста або пересидіти облогу.

— У ті часи не було нового будівництва без прокопування ходів. Тож до підземних магістралей від храмів копають свої «гілки» і звичайні мешканці Вінниці. Бо якщо хочеш жити — мусиш копати, — сказав Морозов.

Радянський спадок

Монастирські підвали та ходи займають два підземних поверхи під католицьким костелом. Разом з настоятелем монастиря спустилися спочатку на мінус перший поверх, де були крипти — підземний цвинтар для капуцинів.

— У 1930-х наших братів вигнали з храму. Радянська влада створила у підземеллях атомне бомбосховище. Наш дім перетворила на авіаклуб, а згодом на лекторій атеїзму. Коли ми повернулися, в 1992 році, крипти були порожніми. Куди подівали тіла наших небіжчиків — досі невідомо, — сказав Костянтин Морозов.

Зараз цю кімнату використовують під освітні заняття у храмі. Цей поверх реконструйований: капуцини відшліфували цеглу, замінили освітлення тощо.

 

Нижче знаходиться ще один поверх, який не може похвалитися таким ремонтом. Капуцини після повернення у Вінниці зняли зі стелі бетонне покриття, з якого складалося колишнє бомбосховище. А у 18 сторіччі ці підвали використовували для зберігання харчів, вина й пива, яке варили у монастирі.

Як будували ходи

На цьому ж поверсі є й частина підземних ходів, який збудували єзуїти. 400-річний підземний хід утримує одну з опорних стін монастиря.

— Немає нічого гіршого, ніж будувати на підземних спорудах. Храм має довжину 17 метрів, стіни грубі, товщиною 1,1 метра. Якщо навантажити склепіння підземного проходу, то він розвалиться. Але капуцини одразу перед будівництвом храму розібрали частину ходу та закрили 17-метровим «корком» з гранітного каміння, цегли та піску, — сказав Костянтин.

Частково ці катакомби виходять на Соборну. Вони є на глибині 12 метрів. Щоб описати їх ширину, за словами Костянтина Морозова, дослідники скористалися висловом: «тут можуть розминутися два кінних екіпажів». Утім на конях тут ніколи не їздили.

— Підземелля в ті часи будували так: викопували глибоку яму, за допомогою дерев’яної арки-шаблону викладали склепіння з цегли, а потім конструкцію знов закидали землею, — казав Морозов. — Будували такі широкі ходи, щоб умістити не тільки ченців, а й всіх охочих. Крім того, у катакомбах були й припаси, і вода, і навіть вентиляційні канали є, аби люди могли витримати довгу облогу.

Приховують вінницькі катакомби

Питаємо у настоятеля Парафії Діви Марії Ангельської Костянтина Морозова, чи реально з’єднати всі підземелля, які з’єднували капуцинів, домініканців, єзуїтів?

— З єзуїтами нас єднав підземний прохід до магістрату. Але на цій лінії вже стоять торговий центр, Головпоштамт, кінотеатр «Росія». Ходи засипали, щоб побудуватися.

Демонтували підземелля, яке було на лінії Нацбанк, готель «Франція», торговий центр «Скайпарк». Але залишилися їх фрагменти. І ці «шматочки» підземель варто досліджувати.

У Вінниці приховують те, що в нас є катакомби. І це є неправильно, бо такі підземелля можуть стати туристичною родзинкою. До нас приїжджали одесити, в яких є також старовинні підземелля. І вони казали, що нам не варто соромитися своїх катакомб. І говорили, що про одеські катакомби всі знають, ходять на екскурсії. І у вінницьких катакомбах це також можна робити, немає чого соромитися.

Костянтин Морозов, настоятель Парафії Діви Марії Ангельської 

А який може бути розвиток підземелля під костелом?

— Музей або рекреація, де люди могли б зайти та відпочити від шуму міста. Можливо, взяти філіжанку кави, слухати тишу, — відповів Морозов. — Утім, це все потребує впорядкування, інвестицій. У європейських країнах, якщо об'єкт є пам'яткою архітектури, то підтримка держави, муніципалітету завжди є. Тим паче, фонтан «Рошен» взимку не працює, і підземелля капуцинів цілий рік відкриті для гостей.

Довідка

Записатися на екскурсію у монастирські підземелля можна за телефоном Подільського турцентру +380975754535 (Оксана) або на офіційній сторінці «Вінницьких катакомб» у фейсбуку.

Вартість екскурсії: для дорослих - 70 грн; для студентів і пенсіонерів - 50 грн; для дітей - 35 грн.

Також можна вносити пожертви на реставрацію костелу та підземної частини споруди. Подробиці на сайті Парафії Діви Марії Ангельської

Вас може зацікавити друга частина історії підземель: 
«Похований» будинок, ЗІЛ та стрій кубанських козаків. Історія підземель Соборної

Читайте також:

Фото: Володимир Філатов, vinkap.net

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (12)
 • Arnold

  Если  же акцентировать  на слове "СОРОМНО",  то  мне  становится  действительно  стыдно  за глупость  и  недальновидность  бывших  и  существующих  властей  , первые  из  которых  взорвали  огромную  сстену  МУРОВ вокрг  костела  и  построили  рядом  жуткое  здане  центра  связи.  Существующая  власть  же  закрывает  глаза  на  привлекательнейший  участок  оставшихся  МУРОВ  рядом  с  музеем.Эта  площадь  используется  под  гаражи  и  мастерские, а  могла  бы  стать  частью  единого  исторического  комплекса вокруг  Собора и   , музеев. Муры в  плачевном  состоянии.  Поторопитесь, панове - можновладцi !
 • Arnold

  Ксендз  упомянул "Лекторий  АТЕИЗМА. Действительно, там  был  Лекторий  ОБЩЕСТВА  ЗНАНИЕ, в  котором  проводились  очень  интересные  лекции  местных  и  столичных  специалистов в разных  областях  знаний..#  Он  же  упомянул об  окраинной  локации  места  костела. Но  ведь здания  магистратов ( мэрий)  всегда  строились  и  строятся в самом  центре  городов. Статья  в  большей  мере  носит  рекламно-агитационный , а  не  дидактическо-исторический  характер
 • Галя

  А чому ж це має бути соромно? Як грунт над старим льохом промок і просів - засипаємо і мать його... будуть гроші - зробим новий,а не буде - так зійде. Так і тут! не можна кожен льох баби Фрузі робити туристичною меккою? Краще гляньте на БУГ! Колись люди з архангельськів і нарьян-марів їхали на річці в нас у теплі відпочить, у чергу ставали в санаторій, а тепер ото все так профітькали? БО РОЗКВІТ НАЦІОНАЛІЗЬМУ, РІЧКА БРУДНА І ХАЩІ!
 • Орест Лютий

  Все чудово, лиш вигляд фасаду самого костелу і з бетонною будівлею яка поруч, що  нагадує якийсь хімзавод зводить нанівець красу міста і центральної вулиці.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Чи знаєте ви кандидатів в мери та чи вирішили, за кого голосувати? ОПИТУВАННЯ 20:02 Допоможи нужденним. У Вінниці діє два пункти гуманітарної допомоги photo_camera 19:20 Вперше за 24 роки Vinnytsia Jazzfest пройде виключно онлайн. Де дивитися? 19:12 Новий перерозподіл карантинних зон. Вінниця з понеділка вже у «жовтій» Від читача 16:13 Реформа освіти - чиїм коштом і для кого? Як батьки контролюють шкільні бюджети 18:15 «Великий бокс» на «Інтері»: Дерев'янченко на шляху до чемпіонського титулу (Пресслужба «Інтер») play_circle_filled photo_camera 18:03 На новому маршруті 10А вінничан буде обслуговувати тролейбус з автономним ходом play_circle_filled photo_camera 17:24 «Батько українського джазу» у п’ятницю зіграє на VINNYTSIA JAZZFEST, а у суботу розкаже секрети photo_camera stars 17:13 Як правильно підібрати лед екран не переплачуючи? (Новини компаній) 17:03 336 студентів вінницьких вишів отримають компенсацію за навчання (Пресслужба Вінницької обласної Ради) 16:45 Від квіткової алеї до «окультурення» ставки Гітлера: як молодь пропонує привабити туристів play_circle_filled photo_camera 16:22 Тварини згоріли заживо. У Жмеринці діти підпалили господарчу будівлю з нутріями photo_camera 15:33 Вінницькі кінологи та вибухотехніки отримали нові службові авто photo_camera 15:22 Членам сімей загиблих військовослужбовців надаватимуть матеріальну допомогу (Пресслужба Вінницької обласної Ради) 14:48 «Я не кажу: всі на двір!» У школі села Баланівка парти винесли у яблуневий сад photo_camera 14:36 Поводитися неадекватно, а потім полізла у воду. У Бару ледь не втопилася вінничанка photo_camera 14:19 Місцеві вибори-2020. Хто ще хоче стати міським головою Вінниці? stars 13:44 У Вінницькому районі зіткнулися легковик та трактор. Загинула 24-річна пасажирка photo_camera 12:37 «Поліцейські» фейки. Чому хакерський злам пов’язали з військовими навчаннями і що буде далі? stars 12:11 Хворіє 98 дітей та 150 медиків. Дані про COVID-19 по Вінниці та районах
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up