Про найстаріший житловий будинок Вінниці писали в 2014 році. Тоді архітектори та історики казали, що будинок на Кропивницького, 9 був зведений між 17 та 18 сторіччям. Тобто, будівлі щонайменше 300 років. Раніше мав і оборонну функцію, що видно по контрфорсам, які збереглися з торця будівлі.
У історичній довідці краєзнавця Людмили Денисової зазначалося, що на першому поверсі тут були крамнички або майстерні, а на другому — житлові приміщення. Під домом просторий підвал для забезпечення зв’язку з підземними ходами.
Але в наш час найстаріший будинок Вінниці виглядає, м'яко кажучи, не дуже мальовничо. Його неодноразово переплановували, зробили дві прибудови, утеплення стін та замінили дерев’яні вікна на металопластикові.
Попри «покращення» — 300-річний будинок покинули його корінні мешканці. Чому так сталося, дізналися від жителів сусідніх будинків.
Ця історія мала бути про життя в домі, якому кілька століть, але нам не вдалося знайти корінних мешканців: як нам розповіли люди з сусідніх будинків, квартири тут розпродають.
— Ви тут не знайдете жителів: остання корінна кілька років тому померла, — казала Тетяна, що живе в сусідньому будинку. — Взагалі, тут в більшості квартир ніхто не живе. Чула, що продають, бо поряд будують торговий центр.
Поки ми розмовляли, з квартири будинку стали виходити люди в робітничій формі. Казали, що оселилися тут нещодавно, та не можуть нічого сказати про дім:
— Житло як житло, нічого незвичайного, — казав один з чоловіків.
Подивившись у вікна, бачимо, що деякі квартири на першому поверсі взагалі порожні: немає ні світла, ані якихось побутових речей. Згодом до нас знов підійшла Тетяна та порадила звернутися до своєї сусідки, що тут живе з дитинства. Так ми познайомилися з 77-річною Людмилою Яременко, вчителькою біології, яка вже на пенсії.
— Це справді найстаріший будинок. Оригінальний будинок був розрахований тільки на сім квартир, а усе, що далі — це прибудова. Перекриття зроблені з дранки. Санвузлів окремих не було, тільки спільний туалет на вулиці. І зараз цей дім у дуже поганому стані. Якщо придивитися, то перший поверх вже під землю валиться, — казала жінка.
Людмила Яременко розказала і про свій дім, що знаходиться поруч з 300-річним будинком.
— А мій будинок (триповерхівка на Кропивницького, 3) 1902 року забудови. Його ще поміщик будував. Після Другої світової війни Вінниця була селом: Вишеньки не було, Київського мосту не було, будинків високих не було, тільки хати та хутори. Мій дім вважався велетнем, серйозно! — розказала пенсіонерка. — Коли в 1962 році цю триповерхівку реконструювали, побачила, з чого тут фундамент. Не з цегли, а з метрових гранітних брил! Стіни товщиною в один метр!
Пані Людмила розказала, чому на Кропивницького, 9 майже немає жителів та звідки там взялися люди у робітничій одежі.
— Усе просто: квартири в цьому домі викупили. Колишні мешканці «неображені», бо отримали стільки, скільки хотіли. Знаю, що скуповує приміщення Цихомський, що будує тут поряд торговий центр, — розказала жінка.
Людмила Яременко казала, що цей чоловік хотів придбати і її квартиру на Кропивницького, 3.
— Мені пропонували, але я відмовилася. Боюся цих доларів, і при тому маю пільги на комуналку: плачу в місяць 56 гривень! Одного разу Цихомський навіть забрав мою платіжку разом з усіма, бо думав, що це вже все його. Довелося викликати поліцію, щоб забрати свій рахунок, — розказала пенсіонерка.
Хоча жінка висловила припущення, що ані її дім, ані пам’ятку не будуть зносити. Бо за її словами, це не вдасться зробити новим власникам, адже це ж пам’ятка архітектури.
— Пам’ятаю, яке тут було гарне подвір’я з садом, як ми тут дітьми гралися. А тепер повна розруха. До того ж, ще це будівництво поряд, торговий центр. Але я свою квартиру продавати не буду, я тут до кінця, — сказала Людмила.
Головний архітектор міста Олександр Рекута розказав журналісту, що в інвестора — товариства «Поділля Приват» — нині є дозвіл тільки на підготовчі роботи. Тобто, на виконання демонтажу будівлі на Соборній, 29, яку визнали аварійною та продали з аукціону за 1 мільйон 25 тисяч гривень.
— На Соборній забудовник планує звести чотириповерховий торгово-офісний центр. А у подвір'ї, що знаходиться на вулиці Кропивницького — зведуть шестиповерховий будинок. Оскільки рельєф на Кропивницького на кілька метрів нижчий, то шестиповерхівку майже не буде видно з Соборної, — сказав Рекута. — Житлові будинки на вулиці Кропивницького, 9 та 3 не будуть знесені. Хоча будівлю на Кропивницького, 9 інвестор думав повністю викупити та знести, але, на жаль, законодавство це не дозволяє, оскільки це пам’ятка архітектури місцевого значення.
Отже, вже є проект цієї будівлі?
— Наскільки мені відомо, він ще в процесі розробки та поверховість може ще змінитися. Те, що тут буде шестиповерхівка, мені відомо за техніко-економічними показниками, які давав інвестор. Готовий проект будинку буде затверджувати департамент архітектури та містобудування, відділ охорони культурної спадщини ОДА. І вірогідно, дозвіл на будівництво даватиме Міністерство культури, адже новобудова з’явиться у історичному ареалі Вінниці, — сказав Олександр Рекута.
Утім, керівник товариства «Поділля Приват» Олександр Цихомський сказав, що будівництво шестиповерхівки є досі під питанням.
— Це ми тільки плануємо, бо тут на глибині 14 метрів знаходиться плавун. Через що важко облаштувати фундамент. Готового проекту на будівлю ще не маємо, — сказав Цихомський.
Питаємо, чи дійсно підприємець купив усе житло в навколишніх будинках і для чого це робить?
— Не всі квартири, а тільки одинадцять. Чотири квартири в будинку на Кропивницького, 9 (усього в домі 12 квартир - авт.) і сім квартир на Кропивницького, 3 (усього 26 квартир - авт.). Якби ви тут жили, то самі б погодилися продати житло, оскільки ці будинки в жахливому стані. Нам це потрібно, щоб забезпечити норму інсоляції подвір'я, бо поряд хочемо збудувати паркінг, — відповів директор товариства «Поділля Приват».
Як пояснив Рекута, за планом інвестора тут буде триповерховий паркінг.
— Якщо новобуд буде затуляти світло жителям навколишніх будинків, то один з варіантів вирішення питання — викуп квартир. Можливо, так інвестор пішов на випередження, точно не скажу, — сказав головний архітектор міста.
Запитали у керівника відділу охорони культурної спадщини Вінницької ОДА Михайла Потупчика, чи можна забрати статус «пам’ятки архітектури місцевого значення» в будинку?
— Закон передбачає два випадки, коли пам'ятка виключається з державного реєстру: 1) Якщо вона повністю знищена. 2) Якщо втратила предмет охорони. З предметом охорони складніше, адже для кожної пам'ятки це індивідуальна річ: ліпнина, конструкції, матеріал, з якого виконана будівля тощо. Це має бути прописано в паспорті, але, на жаль, не для всіх пам'яток такі паспорти є.
— А якщо пам'ятку повністю викупить одна людина?
— Це не скасовує статусу! Навіть повне знищення пам'ятки не може бути підставою для виключення з переліку. У нас був випадок у Козятинському районі, що хата, в якій проживав дід Грушевського, повністю зруйнувалася: вона була глинобитна, і за нею ніхто не слідкував, тож з часом хата перетворилася на купу глини. Але Міністерство культури не дозволило скасувати статус пам'ятки. Тепер це «пам'ятне місце», де стояла хата діда Грушевського. І з цією землею нічого не можна робити, тільки наукові дослідження, — відповів Потупчик.
Читайте також:
Фото в матеріалі: Володимир Філатов
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Вася
Будували Вінницю в радянські часи.... Але чомусь цей район не чіпали... На зупинці Ляли Ратушної побудували дім... В пику комунякам...
Залишилося лише вирішити питання з грунтом. В першому випадку - необслідувані катакомби.. Впаде домівка разом з мешканцями, та ще й когось придушить... В другому - у тому яру вже ходять під Богом...
Жора
Сейчас в городе в основном приезжие из села,это типа такие как Гайда,Малиновскаая и Ко ))))))
Andrey Lavrenyuk reply Жора
Вася reply Andrey Lavrenyuk
Жора reply Жора
Вася
Anonymous
Сначала говорили только ТРЦ - а теперь уже тулят парковку в три этажа и жилую 6-ти этажку на кусочке земли в пару соток - умственно отставшие "люди".
Капуста всё ни как не нажрётся долларами, сына потерял и всё равно продолжает за долларами бежать - ничему жизнь не учит - с собой ржавого гвоздя даже не заберет.
Марія reply Anonymous
Марія reply Марія
Жора reply Anonymous