Наприкінці лютого вінничанин Василь Музика подав петицію до міськради про перебудову колишнього кінотеатру «Росія». Чоловік запропонував створити там багатоцільовий спорткомплекс, де можна було б проводити змагання з єдиноборств та інших видів спорту. Його звернення набрало 354 підписи, і вчора 22 березня в мерії надали відповідь.
«Відповідно до «Концепції інтегрованого розвитку Вінниці 2030» передбачено реалізацію стратегічного проекту «Створення і реалізація концепції культурно-мистецького центру на базі колишнього кінотеатру «Росія». Наразі підготовлена грантова заявка до Українського культурного фонду на проведення архітектурної резиденції з метою розробки концепції подальшого функціонування споруди», — йдеться у відповіді на петицію з підписом заступника міського голови Сергія Матусяка.
Чиновник додає, що розробка концепції культцентру передбачатиме залучення громадськості, проведення обговорень. Але майбутнє в «Росії» — доволі туманне
Мережею «блукають» проекти, що на місці кінозалу можна зробити дім європейських культур, офісні споруди та навіть житловий квартал.
В 2018 році київська компанія AVG Group, яка займається архітектурним проектуванням і дизайном, представила концепт «Vinnytsia Plaza». На місці «Росії» пропонують побудувати багатофункціональний комплекс з ТРЦ та офісними приміщеннями, а також житлом.
«Фасад комплексу облицьований цеглою темно-брунатного кольору у поєднанні із матовим чорним металом та великогабаритним склінням. Завдяки матеріалам опорядження об’єкт органічно вписується в навколишню історичну забудову, водночас зберігає стилістичну тяглість із промисловою забудовою XIX сторіччя», — йдеться в описі проекту.
Крім того, архітектори пропонують створити публічний простір з променадом, арт-об’єктами і водоспадом.
До цього та ж компанія AVG Group публікувала іншу візуалізацію перебудови «Росії».
У цьому концепті «Вінниця Плаза» складається зі скляних висоток, в яких також пропонують створити офісні, торговельно-розважальні та житлові комплекси. У мережі збереглися ілюстрації, але на сайті AVG цього проекту вже немає.
У 2018 році комунальне підприємство «Агенція просторового розвитку» презентувало ідею перетворити «Росію» на Дім європейських культур.
— Проект направлений на створення простору для взаємодії офіційних, громадських та культурних інституцій різних національностей. Цінність кіноконцертної зали на 1200 місць в споруді пізнього модернізму підсилюється будівництвом блоку офісних приміщень та публічної галереї. На розі вулиць Магістратської та Визволення розташовується готель, — йдеться в описі проекту.
Хто пам’ятає з дитинства свої враження з відвідування цього закладу — пригадує великий акваріум у фойє з величезним скаляріями та компресором-«водолазом».
«Росію» у Вінниці збудували в кінці 60-х років, у стилі радянського модернізму. Робили усе з розмахом, багато скла, величезні сходи, великий екран і найбільша у Вінниці глядацька зала на 1200 місць.
Складний фасад відбивав світло ліхтарів. Кипариси створювали романтичну, спокійну обстановку. На той час кінотеатр був одним з найпопулярніших в місті, квитки на сеанси, особливо вечірні, розкуповувалися за кілька днів.
До того ж, кінотеатр «Росія» був не просто кінотеатром, а широкоформатним кінотеатром. Апаратний комплекс включав п'ять двохформатних кінопроекторів КП-30В, розрахованих на роботу з 35 і 70 мм кіноплівками, і шестиканальний підсилювач з мікшерський пультом.
Після розвалу СРСР і подальшого економічної кризи різко скоротилося вітчизняне фільмовиробництво, більшу частину екранного часу стали займати закордонні картини. Одночасно з розвитком місцевого телебачення (33-й канал), яке мало не щовечора демонструвало по ефіру як старі фільми, так і новинки, популярність кінотеатрів стала різко знижуватися. Бували дні, коли на сеанс ніхто не приходив. Найчастіше глядачів було не більше десяти.
В 1995 році кіно припинило своє існування. Приміщення почали використовувати приватні фірми. Замість фільмів — дискотеки, замість скла — цегла. Все поросло травою, сміття теж вистачає.
У 2014 році «Росію» хотіли відновити власними силами громадські діячі. Влітку 2015 року провели тут виставку «Над Богом», яка потім перетворилася на мистецьку резиденцію.
У тому ж 2015-му з’явився напис «ДЕ» у лівому верхньому куті фасаду. Це робота художника Олександра Єльцина. А напис має кілька пояснень: це і початок слова «декомунізація», і питання «де вивіска?».
Під час карантину, нагадаємо, в «Росії» була дискотека. Тепер розслідують непрофесійні дії поліцейських під час виклику
Читайте також:
Було-стало. Вісім фото про те, як змінився центр Вінниці за десятки років
Як проїхатися на паровозі? Вінниця не орендує ретро-поїзд, але туристи їздять ним по області
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Вінницький палац ''Україна''