- День медика в Україні щорічно святкують у третю неділю червня. Цьогоріч це 21 червня. День медичного працівника — професійне свято працівників галузі охорони здоров'я в нашій країні.
Історія Дня медика
День медичного працівника почали відзначати в 1980 році. А з 1994 року свято встановили в незалежній Україні згідно з указом президента Леоніда Кравчука N 281/94.
Також цю дату святкують у Білорусі, РФ, Молдові, Вірменії, Казахстані.
Відео дня
v class="embed-responsive embed-responsive-16by9">
Цікаві факти про медицину
- Близько 64% лікарів працюють понаднормово.
- Лікарі залишають медичні інструменти та губки всередині своїх пацієнтів близько 6 тисяч разів на рік.
- В Індії закон зобов'язує лікарів писати рецепт великими буквами, щоб запобігти смертям, викликаним неправильним тлумаченням їх почерку.
- Швейцарський лікар Жак Понто займався розробкою протизміїної сироватки. Щоб перевірити її, він в 1933 році дозволив гадюці вкусити його тричі поспіль. Лікар вижив і зумів створити сироватку.
- У XIX столітті багато жінок вмирало від пологової гарячки (післяпологового сепсису). Австрійський лікар Ігнац Земмельвейс запропонував акушерам, які приймають пологи, просто дезінфікувати руки. Смертність від пологової гарячки відразу ж знизилася з 30 до 2%. Однак попри ефективність методу, Земельвейса оголосили псевдонауковцем і заборонили займатися лікарською діяльністю в Австрії.
- Перша пересадка серця від людини до людини відбулася 3 грудня 1967 року Крістіаном Барнардом.
- До 1800 року медики не носили білі халати. У них був одяг чорного кольору. Білий колір уніформи обрали після того, як лікарі почали доводити важливість дезінфекції та стерильності в медичній практиці. Цей колір дозволяв відразу помітити забруднення, нагадував лікарям про важливість регулярно прати і дезінфікувати робочий одяг.
- Зараз все більше медиків носить халати синього кольору. Це пов'язано з тим, що у пацієнтів спостерігається «гіпертензія білого халата» - синдром, при якому тиск у присутності лікаря підскакує.
- Кров найчастіше беруть з безіменного пальця, бо, у порівнянні з вказівним і середнім, він менше використовується в роботі. Шкіра на ньому тонша, і прокол виходить не таким болісним.
- У середньовічній Європі для лікування уражених чумою наймали спеціальних чумних докторів, які носили захисний комплект зі шкіряного плаща, рукавичок, черевиків і капелюха. Найпомітнішою деталлю їх костюма була маска з дзьобом на зразок пташиного. У нього закладали речовини з сильними запахами — сушені квіти і трави, спеції, камфору або губку з оцтом, оскільки вважалося, що чума передається саме через погані "міазми", які слід було заглушити.
- Служби швидкої допомоги виникли у великих містах в кінці 19 століття. Щоб перевозити лежачих хворих, були сконструйовані спеціальні екіпажі. Їх стали називати "каретами швидкої допомоги", і це словосполучення залишилося в мові навіть після заміни екіпажів автомобілями.
- Слово «гумор» родом зі Стародавньої Греції, де вживалося в медичному сенсі. Античні лікарі вважали, що стан людини складався зі співвідношення рідин в її тілі — крові, лімфи, жовтої та чорної жовчі. Кожна така рідина мала назву «гумор». Якщо всі чотири гуморі перебували в ідеальному балансі, людину можна було вважати здоровою і щасливою.
Фільми та серіали про медиків
- Доктор Хаус (2004-2012).
- Швидка допомога (1994- 2009).
- Клініка (2001-2010).
- Анатомія Грей (з 2005).
- Лікарня Нікербокер (2014-2015).
- Червоні браслети (2014-2015).
- Реанімація (2015-2018).
- Хороший доктор (2017).
- Пацієнти (2008-2010).
- Старість — не радість (2013-2015).
- Сестра Джекі (2009-2015).
- Частини тіла (2003-2010).
Вінницькі лікарі та коронавірус
Професія медика завжди не була легкою. Розуміли це не всі. Коли ж прийшов до нас коронавірус, про лікарів почали думати більше та зрозуміли, який великий їх вклад у наше життя.
Як проходить зміна лікарів у інфекційному, скільки годин вони працюють та чи залишається час на сім'ю? Про це все та інше у наступному відеосюжеті:
Читайте також:
Сьогодні День батька. Історія та прикмети 21 червня
В Україні уже понад 36 тисяч випадків COVID-19, на Вінниччині — 1647
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.