Нова криза, про яку ми попереджали (1, 2), відбулась. Вінниця з 20 травня залишається без централізованої гарячої води. У найбільшого виробника тепла, комунального підприємства «Вінницяміськтеплоенерго», з 20 травня немає газопостачальника.
«Вінницягаз» вже повідомив тепловиків, щоб ті, з 7.00 20 травня обмежили споживання газу до нуля і приготувалися до пломбування труб. А якщо немає газу на котельнях і теплопунктах — не буде і гарячої води...а восени й опалення. Але розберемо чому так сталося.
Січень 2021 року. В Україні газова криза і протести по всій країні. Щоб загасити «пожежу», Уряд шукає варіанти виходу з кризи, в тому числі виходить на діалог з місцевим самоврядуванням щодо домовленостей не піднімати тарифи на послуги теплопостачання до кінця опалювального сезону.
Вже дев’ятого лютого цього року мери з Асоціації міст України і Уряд підписали «Меморандум про взаєморозуміння».
Основні пункти цього меморандуму:
1. Недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг (населення) підвищених тарифів на послуги з централізованого опалення, постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2020/2021 року.
2. Забезпечення протягом опалювального періоду 2020/2021 року безперервного надання в населених пунктах України послуг з теплопостачання
3. Забезпечення безперебійного постачання природного газу підприємствам теплопостачання НАК «Нафтогаз України».
4. Розроблення НАК «Нафтогаз України» та запровадження до 1 вересня 2021 року довгострокових цінових пропозицій для забезпечення сталого рівня цін на природний газ для підприємств теплопостачання.
5. Визначення до 1 жовтня 2021 року джерел та механізмів погашення підприємствами теплопостачання заборгованості за послугу з розподілу природного газу перед операторами газорозподільних систем.
Уряд погодився, що збитки комунальних підприємств, отримані від державного регулювання тарифів на тепло для населення в цьому опалювальному сезоні, будуть компенсовані до 1 жовтня 2021 року. Мінрегіон, Міненерго, НАК, АМУ спільно визначать фінансові джерела для цієї компенсації і розроблять відповідні законодавчі інструменти.
Також Уряд визнав, що проблеми підприємств теплопостачання, які накопичувалися роками в результаті державного регулювання, потребують вирішення на центральному рівні. Уряд гарантує, що фінансування компенсацій для підприємств теплопостачання не перекладатимуть на органи місцевого самоврядування….»
Кінець квітня. Нічого з цього Меморандуму виконано не було крім виконання зобов’язань Асоціацією міст України в частині того, що тарифи для населення на тепло і гарячу воду не зростатимуть до кінця опалювального сезону. З боку Уряду зобов’язання не виконані.
Вже з 1 травня мав завершитись строк дії покладання спецобов’язків (ПСО), якими уряд зобов’язував «Нафтогаз» продавати природній газ теплокомуненерго. І по всій країні в містах, де послуга централізованої подачі гарячої води надається весь рік, — її би відімкнули. Бо теплопостачальники лишаються без газу.
Спецобов’язки потрібно було б скасовувати поступово. Так впевнені в Асоціації міст України. Повна відміна ПСО спричинить відключення централізованої гарячої води і зрив нового опалювального сезону. Оскільки з боргами (а їх загалом понад 63 мільярди гривень по Україні) теплокомуненерго не знайдуть собі нових газопостачальників. І також вони не мають фінансового ресурсу, щоб платити ринкову ціну за газ. Цю позицію АМУ підтримав і профільний Комітет Верховної Ради.
Але поки в Уряді запевняють у тому, що можна укладати договорі на поставку газу навіть з боргами, «Нафтогаз» оприлюднив заяву, що він востаннє встановив ціну газу за ПСО у квітні, а далі запропонував теплокомуненерго купувати газ у своєї дочірньої компанії ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг». Підкресливши, що контракти укладатимуться на комерційних засадах, на умовах попередньої оплати або ж постоплати при наданні банківської гарантії.
Все, що зробив Уряд для вирішення проблеми, це дав додатково 20 днів на продовження дії спецобов’язків. Відповідно, з 20 травня, коли теплокомуненерго мають заключити нові договори за постачання газу з новими постачальниками і платити їм наперед десятки мільйонів гривень передоплати – а це нереально в нинішніх умовах.
Через недотримання Урядом і Нафтогазом своїх обов’язків у Меморандумі, послугу гарячої води в літній період доведеться зупинити. Далі потрібно буде шукати механізми як розпочати опалювальний сезон в містах.
Свої зобов’язання місцева влада виконала. Через подорожчання газу в січні 2021 року, тарифи на опалення і гарячу воду для вінничан мали б зрости на 42%. Але не зросли.
Своєю чергою прем’єр-міністр Денис Шмигаль 19 травня на засіданні Уряду говорив про те, що потрібно якомога швидше виконати положення меморандуму з головами міст України. І строк виконання на це — три тижні.
— Чекаю пропозиції по законопроектах про погашення заборгованості за різницю в тарифах перед теплокомуненерго. Це дозволить місцевій владі погасити заборгованість за газ і почати працювати з чистого листа, без жодних виправдань про попередників, про уряд,-сказав Шмигаль.
І тут же додав ще:
— За роз'ясненням Нацкомісії держрегулювання комунальних послуг зміна газопостачальника можлива, навіть за умови наявності заборгованості за спожитий газ. Прецеденти вже є. Тому, будь ласка, користуйтесь цією можливістю, — сказав прем’єр-міністр.
Але як ми вже писали вище, Нафтогаз через дочірню компанію може поставляти газ лише...по повній передоплаті або при банківській гарантії. Це пряма умова! Тому про які прецеденти говорить прем’єр — невідомо.
Оскільки «Вінницяміськтеплоенерго» є комунальним підприємством, то гроші за газ міг би платити бюджет громади. Але в умовах пандемії, коли місто платить надбавки медикам, витрачає мільйони на ліки та засоби захисту, це додаткові витрати на ще 29 мільйонів щомісяця.
«Для забезпечення лише послуги гарячого водопостачання в міжопалювальний період 2021 року «ВМТЕ» необхідно щомісячно оплатити близько 15 млн грн за постачання газу, 14 млн грн за його розподіл. Іншого джерела крім фінансової підтримки бюджету Вінницької міської громади у «Вінницяміськтеплоенерго» немає. Але для міського бюджету в нинішніх умовах пандемії і спричиненої нею економічної кризи це вже непідйомні кошти», — пишуть вінницькі чиновники у аналітичній записці.
Вся ця нова криза для нас має такі наслідки: без централізованої гарячої води ми будемо мінімум три тижні. І якщо Уряд не виконає свої забов’язання протягом літа, прописані у Меморандумі, то у 177 тисяч вінничан з централізованим опаленням буде холодна зима, а понад 105 тисяч людей залишаться без гарячої води.
Читайте також:
Маєте депозити та валюту? Не зможете отримати субсидію — рішення уряду
Річний тариф на газ почне діяти з 1 травня. Яким він буде для вінничан?
Що робити, коли сталася біда? Зібрали корисні телефони для вінничан
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер