У вівторок, 28 квітня, міський голова Сергій Моргунов провів брифінг, присвячений боротьбі з коронавірусом. А також відповів на питання, які отримав від ЗМІ. Спочатку він розповів актуальну статистику захворювання на COVID-19 у Вінниці.
На ранок 28 квітня було підтверджено 179 випадків захворювання на коронавірус. З них 65 людей вже одужали, в тому числі п’ять дітей та 35 медичних працівників. Тому активних хворих на коронавірусну інфекцію — 114 людей.
На стаціонарі лікуються 17 пацієнтів. А знаходяться вдома, бо мають безсимптомний перебіг хвороби або незначні симптоми, 97 вінничан. Їх лікують амбулаторно, під наглядом сімейного лікаря.
— У нас немає різкого спалаху захворювання на COVID-19, і це вселяє оптимізм. Але, знову ж таки, все залежить від того, наскільки ретельно ми будемо дотримуватися правил карантину та самоізоляції, — сказав Моргунов.
Подивитися запис трансляції можна в цьому відео, а далі — короткий опис доповіді мера Вінниці.
За прогнозами аналітиків, не менше 20% від загальної кількості малого та середнього бізнесу в Україні не відновлять свою роботу після карантину. Яка ситуація у Вінниці?
— У нас дійсно є уповільнення економіки. Вважаємо, що є загроза уповільнення економіки на 20-25% через те, що не запрацює малий та середній бізнес (МСП). Для нас основне завдання підготувати відповідний пакет пропозицій, які б полегшили навантаження, що дало б можливості більш швидше запуститися МСП та вийти на нормальний рівень діяльності.
Ми напрацьовуємо заходи і по соціальній сфері, і по збільшенню та збереженню кількості робочих місць. Найближчим часом цей план буде представлений всій територіальній громаді.
Чи буде звернення до Уряду щодо ринків, аби відновити їх роботу?
— Я був категорично проти проти закриття ринків. Адже вони створювали конкуренцію супермаркетам. Їх закриття вже вплинуло на якість продуктів, це спричиняє спалах стихійної торгівлі по різним містам України.
Найголовніше — люди залишилися без роботи. У Вінниці це близько 2,5 тисячі підприємців, що вважаю неприпустимою ситуацією. Ми зверталися до ОДА, до Уряду. Сьогодні будемо приймати рішення щодо відновлення роботи агропромислових ринків міста Вінниці при дотриманні відповідних умов, які є в наказі головного санітарного лікаря. Фактично, з четверга цього тижня ми зможемо відновити роботу дев’яти агропродовольчих ринків. Умови їхньої роботи будуть затверджені в рішенні міської комісії з питань безпеки і надзвичайних ситуацій
Скільки засобів захисту, експрес тестів, тест систем ПЛР, апаратів ШВЛ вінницькі медики отримали за кошти міського бюджету і благодійників-волонтерів?
Скільки такого ж обладнання і спец інвентарю місто отримало з централізованої поставки (від органів держвлади)?
— Об’єктивно кажучи, Україна не була готова до пандемії коронавірусу. Але нам вдалося налагодити роботу, в тому числі за допомоги волонтерів, ініціативи «Стопвірус». Наведу кілька прикладів поставок. Тож, респіратори другого і третього ступеню захисту — від централізованого постачання Вінниця отримала «нуль». Якщо говорити про кошти міського бюджету, то було закуплено 35 237 респіраторів. Ініціатива «Стопвірус» — 6 300 штук.
Костюми біозахисту (одноразові): 200 від централізованої поставки; 17 898 костюмів за кошти місцевого бюджету; 685 костюмів отримали по ініціативі «Стопвірус».
Закупівля ліків, які використовують для лікування симптомів коронавірусної хвороби: куплено ліків на 519 тисяч гривень від центральних органів влади; з міського бюджету — на 2 мільйони 104 тисячі гривень; по ініціативі «Стопвірус» — 364 тисячі гривень.
У кінці відповіді на питання журналіста міський голова зауважив, що міський бюджет Вінниці, переважно, і є тим джерелом фінансування протидії коронавірусу.
— Основне навантаження лягло саме на міський бюджет. Крім того, ми чекаємо на апарати ШВЛ, на закупівлю яких ми вже уклали угоди з постачальниками: отримали один, ще 18 очікуємо та чотири ремонтуємо. Виходячи з цієї епідеміологічної ситуацію, яку ми маємо, то до середини травня лікарні Вінниці будуть в повній мірі забезпечені апаратами штучної вентиляції легенів.
Коли лікарі отримають надбавки 300%, які затверджено МОЗ та Урядом?
— Згідно чинного законодавства медикам виплатять цю надбавку з держбюджету. Алгоритму та механізму затвердженого Кабміном, МОЗ — немає досі. У законі вказано, що ця виплата має бути тим медикам, які дійсно борються з коронавірусом.
Ми діяли на упередження. Тому ще в березні, на сесії міськради ми ухвалили надбавки лікарям — 5 000 гривень, медсестрам — 3 000, молодшому персоналу — 1 500 гривень. Таких працівників 476. Вони отримали цю надбавку за березень. За квітень буде така ж надбавка. Але буде збільшена кількість медпрацівників, які її будуть отримувати, оскільки збільшилась кількість персоналу, задіяного в боротьбі проти коронавірусу. Щодо виплати 300% надбавки — це буде визначено на рівні МОЗ.
Чому містом їздить «порожній» транспорт?
— Ми однозначно маємо забезпечити доїзд медиків до роботи, додому. Так само довезення працівників поліції. Ми не повинні забувати про працівників критичної інфраструктури. Тому було ухвалено рішення, що транспорт повинен рухатися. Збитки дотуємо з бюджету. Але й скоротили випуск транспорту на маршрути. Якщо до карантину муніципальний транспорт виїжджав щодня по 265 одиниць, то зараз — це 185 в будні, 101 на вихідні.
Вінницькі фермери та підприємці, нагадаємо, вимагають послаблення карантину. Адже «фінансові запаси вже закінчилися»
Читайте також:
Тести на коронавірус: по чому продають у вінницьких аптеках та чи перевірять всіх людей?
«Тестуватись хочуть всі». Як працює бригада медиків, що виїжджає на коронавірус
Як довготривала самоізоляція впливає на наше здоров’я? Розповідають лікарі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер