Основне завдання диригента - тримати в тонусі й напоготові весь музичний склад

Основне завдання диригента - тримати в тонусі й напоготові весь музичний склад
Є багато професій, що вважаються суто чоловічими, але в наш час жінки опановують навіть найскладніші з них. Хоча за радянських часів були й жінки - диригенти хорів і диригенти симфонічних оркестрів, наприклад, Вероніка Дударова

 - Мабуть, дійшла черга і до нашого театру, - розповідає диригент оркестру в театрі ім. Садовського Олена Близнюк. - Ця посада після кількох чоловіків-диригентів дісталася мені. Я пам'ятаю, як після прем'єри вистави "Майська ніч", яка була моєю першою в ролі диригента, найстаріший диригент театру Дмитро Нємченко підійшов до мене та благословив. Тепер я вже три роки на цій посаді.
Свою кар'єру сьогоднішній диригент розпочала з музичної школи, яку закінчила з відзнакою. Потім дівчина навчалася в музичному училищі ім. Леонтовича, де теж отримала червоний диплом. Спеціальністю Олени Близнюк була гра на скрипці, та й диригентом оркестру вона стала не відразу.
- Спочатку здобула освіту вчителя музики та диригента хору в Київському педагогічному інституті ім. Драгоманова, - розповідає Олена Близнюк. - У роки студентства ми вивчали не тільки музичну гармонію, диригування, сольфеджіо, музичну літературу, а також встигли передивитися всі вистави київських театрів: оперного, театру оперети, Театру російської драми та ім. І. Франка. У ті роки студенти-музиканти могли їх відвідувати за студентськими квитками. А ще дозволяли собі побешкетувати: придумували музичні мотиви для викладачів, що характеризували їх. Напівсонні близько шостої ранку поспішали до факультету, щоб дістати ключ від класу для занять, а якщо спізнювались, то займатися доводилося деінде: у коридорі, на сходах або в інших потаємних куточках. Саме завдяки цьому навчання у вузі було не нудне, а цікаве та різнопланове.
Музику та диригента пов'язує багато спільного. Усі емоції та переживання акторів на сцені завжди доповнюють хвилі мінорних і мажорних сплесків нот, ділиться думкою музикант. Голос є неповторним для будь-якої людини. Так само і голос музичного інструменту індивідуальний.
- Так, у кожного інструменту є свій тембр, забарвлення, діапазон звуків, а також свій характер, - пояснює Олена Близнюк. - І коли вони зливаються між собою, виконують разом музичний твір, то створюється враження живої істоти. Дуже важливо, щоб у колективі були гарні стосунки, дружня атмосфера. Зараз у моєму оркестрі 16 чоловік, і всі вони - як одне ціле, ніби дихають, існують у співзвучності. Музиканти повинні відчувати один одного. Лише тоді оркестр буде висококласним.
Специфіка театрального оркестру - це не просто вміння виконати музичний супровід до вистави, але й показати свою акторську майстерність, запевняє жінка.
- Музиканти у якійсь мірі є лицедіями, - продовжує диригент. - Коли граємо "Одруження Фігаро", музиканти сидять у театральній ложі, одягають перуки і навіть підіграють акторам. У "Ревізорі" музиканти виходять на сцену в одязі пожежників. У виставі "За три кроки до Бродвею" оркестранти стояли на сцені в російських народних костюмах: імітували оркестр у ресторані. А взагалі, класичний варіант - це виступ в оркестровій ямі.
Диригент є керівником і натхненником для всього колективу. Від того, як диригент показує вступ, буде залежати, як відгукнеться оркестр. Тут повинна бути сила емоцій, настрій, налаштування на темп, лад. Диригент стежить за тим, що діється на сцені: чи співає хор, чи виконується танок. Оркестр веде цю "нитку Аріадни" вистави, підтримує акторів у різних непередбачуваних ситуаціях, які можуть виникати на спектаклях. Іноді доводиться шукати музичний матеріал самостійно. Наприклад, супровід до "Одруження Фігаро" підбирали творчими зусиллями режисера та диригента. Із великого обсягу творів Моцарта було вибрано потрібний матеріал, що найкраще відповідає творчому задуму.

Довідка
У Вінниці диригентську освіту можна здобути на диригентсько-хоровому факультеті музичного училища ім. Леонтовича. Там навчають на керівників хору.

Ольга ЧАТТОПАДХАЙ

Відео дня

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 За кожною цифрою — біль: суд розповів про допомогу жертвам домашнього насильства 20:10 Старовинні гроші та марки намагалися провезти через кордон на Вінниччині play_circle_filled 19:20 На Вінниччині понад сто років тому розводили верблюдів: яким був палац у Софіївці photo_camera 19:11 Вінницька «Нива» запізнилася на матч в Горішніх Плавнях і мінімально програла Від читача 12:25 Мапування малих річок Вінницької громади для збереження та сталого управління 18:55 «Сад Підтримки»: Колись плоди з цих дерев нагадають, як вінничани у війну висадили сад з шаною до Героїв! photo_camera 18:09 Кричала та смикала за одяг: вінничанку оштрафували за знущання з доньки 17:14 У залі сучасного Собору Вінниці 40 років тому відбувся перший органний концерт photo_camera 17:03 Через Вінницю, Козятин та Жмеринку курсуватиме додатковий поїзд з Києва 16:32 «На щиті» до Жмеринки повертається 33-річний захисник Олег Чадюк 16:11 На Вінниччині палало: рятувальники за добу ліквідували 25 пожеж photo_camera 15:41 Тепло ненадовго. Синоптик розповіла про погодний «сюрприз», який чекає українців 15:05 Народився в Погребищі, був зіркою ТБ. Де зараз легендарний диктор Сафонов і що про нього відомо photo_camera 14:48 Кривава розправа у Вінниці: ревнивець витяг чоловіка з авто і побив 14:03 Небезпечний обгін призвів до потрійної ДТП у Тульчинському районі 13:36 Уланівська громада в жалобі: загинув Герой Дмитро Дулісов 13:02 ЗСУ відбили сотні атак: ворог рветься вперед на сході, але зазнає втрат photo_camera 12:15 Гвоздика Коцюбинського. Як письменник привіз насіння квітки в Україну 11:08 Битва за «Електромережу»: мешканці Вінниччини відстояли зручний автовокзал play_circle_filled 10:14 Масована дронова атака: вночі 183 «шахеди» атакували Україну photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up