У новому році драйвером ринку нерухомості буде синдром відкладеного попиту і... матеріали та енергоносії. Через їх подорожчання підуть вгору і ціни на квадратні метри на первинному ринку. А він, у свою чергу, підстібне до зростання і вартість житла на вторинному ринку.
- Справа в тому, що у Вінниці не так багато будується нового житла, як такого первинного ринку в нас немає, але оскільки дорожчають будматеріали та енергоресурси, забудовники теж підвищують свої ціни, а це не може не впливати і на вартість житла на вторинному ринку, - каже директор агентства нерухомості "Стиль Естейт" Володимир Яцуба.
За його словами, цей процес "підігрівається" синдромом відкладеного попиту. Мовляв, люди уже зрозуміли, що житло уже не подешевшає і починають потроху вирішувати житлове питання. Як результат, за підсумками 2012 року, вінницька нерухомість в середньому стала дорожчою на 10%. Квартири та приватні будинки подорожчали приблизно однаково.
Так вартість квадратного метра в новобудах міста стартує з 5500 тисяч гривень. А квадратний метр житла на Поділлі коштує близько 7100 гривень.
За 2012 ціни на первинне житло зросли приблизно на 5-7%. Причиною тому - рівень інфляції в країні, який провокує підвищення вартості всіх споживчих товарів, будівельних матеріалів, палива, а крім того, підвищення попиту на житло серед населення.
Стали дорожчими і квартири на вторинному ринку Вінниці. Сьогодні, залежно від площі квартири, її розташування та ремонту, ціна за метр квадратний складає в середньому від 500 до 1000 доларів. При цьому найдорожчими "квадрати" залишаються в однокімнатних квартирах. Саме вони традиційно користуються найбільшим попитом у потенційних покупців. Двокімнатні та трикімнатні квартири купують куди рідше.
- У 2013 році ми теж можемо побачити незначний ціновий приріст квартир, але думаю, що зростання буде в межах реальної інфляції, - каже Володимир Яцуба.
За прогнозами, кілька відсотків до своєї теперішньої вартості мають додати і приватні будинки. Але ріелтори переконують, ціна на них донедавна просто була занижена.
- Скажу одне, якщо раніше купити готовий будинок обходилося дешевше, ніж придбати земельну ділянку і побудувати на ній дім, то тепер це буде неможливо, ціни на приватний сектор почнуть відповідати своїй реальній вартості.
Сьогодні купити більш-менш нормальний будинок на три кімнати обійдеться не менше ніж в 50 тисяч доларів.
З весни очікується і активізація на ринку землі. Точніше, кажуть, що ринок землі нарешті складеться.
- Навесні, і це пов'язано з сезонним фактором, інтерес до купівлі земельних ділянок завжди підвищується, - кажуть ріелтори. - З другого боку, те, що ми спостерігали за цінами на землю в останні роки, аж ніяк не можна було назвати ринком. Кожен виставляв ціну на свою ділянку залежно від власних апетитів та ситуації. Тому бували випадки, що за ділянки в однаковому місці просили і тисячу, і п'ять тисяч доларів за сотку. Тепер це якось має врегулюватися, і повинні установитися реальні ціни. Принаймні, ми на це сподіваємося.
А як у них?
Тим часом, як пишуть київські засоби масової інформації, в столиці ріелтори проводжали 2012 рік, оповідаючи про цінову стабільність, а покупці - святкуючи новосілля в квартирах, куплених дешевше, порівняно з ціною роком раніше. З початку 2012 року доларові ціни на квартири в Києві зменшились на 5%. На кінець 2012 року середня ціна метра в квартирах на Лівому березі склала 11,6 тис. грн. На Правому - 15,6 тис. грн, а в центрі міста - 23,7 тис. грн.
На ціноутворення впливали традиційні для ринку нерухомості фактори: розташування, кількість кімнат, стан житлового фонду будинку і квартири, інфраструктура.
У ситуації девальваційних очікувань багато зволіли інвестувати кошти в поліпшення власних житлових умов або купівлю квартири для подальшої здачі в оренду. Як і у випадку в "первинкою", покупці активно шукали і купували квартири економ-класу за ціною до 100 тис. дол., проте минулого року збільшилася кількість тих, хто цікавився готовим бізнес-житлом за ціною до 150 тис. дол.
За прогнозами, столичне житло у 2013 році просяде щонайменше на 6-10%, особливо падіння цін торкнеться хрущовок, малометражних об'єктів, віддалених від метро, інших низьколіквідних квартир.
У той же час в якісних будинках Києва забкдови 2004-2010 рр. ціна "квадрата" може зрости на 3-8%.
В інших містах-мільйонниках також різких коливань на ринку вторинної нерухомості в 2013 році не передбачається. У 2012 році ціна метра в містах-мільйонниках впала на 10-15%. За прогнозами, буде дешевшати регіональна "вторинка" і в нинішньому році. На ціни вплине активність забудовників і зростання пропозиції на ринку первинної нерухомості. У випадку ослаблення позицій гривні (девальвації) вже взимку вартість вторинного житла може "замерзнути", тобто тривалий час залишатися на нинішньому рівні. Звичайно, більшість угод, як і в 2012 році, будуть відбуватися з дисконтом - знижка від початкової ціни складе від 5-7% у випадку з однокімнатними і до 15% для багатокімнатних об'єктів. Подорожчати на 8-10% в 2013 році можуть дефіцитні об'єкти - ліквідні однокімнатні в будинках не старше 10 років.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер