Весь шум навколо чаруючих професій, як пояснюють політики, виник, через відсутність доказів ефективності їх послуг. Екстрасенси, маги, передвісники та ворожки – не приносять користі людям. І закон, який би забороняв роботу шахраїв, приймався лише за інтересів людей – кажуть законотворці.
Можна сказати, що таким чином депутати Верховної Ради піклуються про звичайних людей. А от що вони пропонують натомість?
Коли у людей виникають проблеми, вони шукають їх вирішення у найлегший спосіб. Звичайно, легше піти до чаклуна, поворожити і чекати собі роботу, ніж стояти у черзі в центрі зайнятості, чи ходити з резюме по різних компаніях. Та коли не стане ворожки, куди підуть люди зі слабкою волею? Чи достатньо в нашій державі психотерапевтів, які б надавали реальну допомогу.
Мало хто із психотерапевтів буде роздавати відкрито поради. Люди ж хочуть перекласти на когось відповідальність за свої вчинки і своє життя. Тому, справді, багато психологів починають практикувати, як екстрасенси. Шкода, але екстрасенс-чаклун звучить набагато містичніше і звичніше для нашого вуха, ніж просто психолог.
Часто жертвами екстрасенсів та ворожок стають люди з проблемами здоров’я. Затягуючи свій візит до лікаря-професіонала, люди йдуть позбавлятися болячки за допомогою яєць чи відварів. Коли ж це не допомагає, йдуть у лікарню. Та лікарі кажуть – в такому випадку запущені хвороби просто складніше лікувати.
Інша сторона медалі – Конституція України, де за статтею 22 при внесенні змін до чинних законів не допускається обмеження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Цікаво, що ідея законопроекту об'єднала представників усіх парламентських фракцій, як урядових, так і опозиційних. Серед авторів законопроекту - бютівці, регіонали, комуністи і навіть литвинівець. А це означає, що законопроект все ж таки з часом буде доопрацьований та впроваджений.
У законопроекті №6299 пропонувалося:
- Ввести адміністративну відповідальність за діяльність екстрасенсів, знахарів, ворожок, хіромантів, провісників майбутнього, а також за розповсюдження інформації та матеріалів, проведення масових заходів за їх участю та заходів з надання послуг передбачення долі у вигляді штрафу від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-2550 грн). Штраф за повторну спробу ворожіння, згідно із законопроектом, зросте до 150-300 неоподатковуваних мінімумів (2550-5100 грн).
- Заборонити рекламу послуг та діяльності екстрасенсів, знахарів, ворожок і хіромантів, рекламу фільмів, телепередач, масових заходів та індивідуальних консультацій від «громадян з незвичайними здібностями».
- Заборонити трансляції на телеканалах «передач і програм або відеосюжетів, за участю екстрасенсів, знахарів, ворожок, хіромантів, і таких, в яких демонструються послуги з передрікання майбутнього (долі), крім документальних фільмів, які розповідають про негативний вплив екстрасенсів, знахарів, ворожок, хіромантів і послуг за передбаченням майбутнього і вивести екстрасенсів, знахарів, ворожок, хіромантів, провісників майбутнього з класифікатора професій.
- Додати в Закон про засоби масової інформації, що пропаганда такого роду діяльності в друкованих засобах масової інформації буде розглядатися як зловживання вільних друкованих ЗМІ.
- Вивести екстрасенсів, ворожок, хіромантів, провісників із майбутнього класифікатора професій.
Валентин Фіщук (51)
головний лікар станції швидкої допомоги
- Моя позиція, як пересічного громадянина. Якщо є люди, які займаються хіромантією, екстрасенсорикою, ворожінням та іншим подібним - значить це комусь потрібно. І якщо вони успішні, можуть дозволити собі навіть рекламу на телебаченні, - люди користуються їх послугами. В тому, що вони існують і мають успіх – є вклад і засобів масової інформації. Це свідчить про загальний рівень обізнаності населення, його культуру. Якщо вони працюють, не потрібно законами їх роботу обмежувати – ми живемо і будуємо цивілізовану державу, йдемо у Європу. Повинні с повагою ставитися в демократичному суспільстві до будь-яких вподобань та бажань, віросповідань та іншого. Якщо говорити з позиції лікаря – я переконаний, що професійну і кваліфіковану допомогу в плані здоров’я може надати тільки лікар. Я можу підтвердити, що певній частині людей допомагають екстрасенси, ворожки, знахарі, але це, в першу чергу, ті люди, у яких психічне налаштування впливає на стан самопочуття та здоров’я. Тобто цим людям потрібно звертатися до психотерапевтів і психологів. А цих фахівців в країні недостатньо.
Костянтин Іванченко (38)
протоієрей УПЦ
- Вагома частина України - хрещені православні люди і повинні розуміти ставлення церкви до цієї категорії діяльності. Усі ворожки, екстрасенси і тому подібне - церквою не приймаються. Чому люди до них звертаються - тому що, як думають, це швидко вирішує проблеми, але принцип цієї допомоги, як вважає церква, від нечесті або шарлатанів. А стосунки з нечестю відторгають від Бога та його церкви. Офіційне ставлення до законопроекту вже висловив прес-секретар блаженнійшого Володимира Анісімов. Церква підтримує законопроект. Зі світського боку заборона реклами їх діяльності, я вважаю, можлива та необхідна. Я не спеціаліст у законах, і наскільки вони працюють - в мене питань більше, ніж відповідей. Що зможуть повністю заборонити їх діяльність, я не вірю, так як вони є у Європі, а ми туди інтегруємо. Я ось дивлюся, хто ініціював законопроект. Тут комуністи, БЮТівці, регіонали... це доводить, що санкціонувати церква це не могла.
Ірина Швець (22)
юрист
- З одного боку, законопроект несе негативне явище, тому що дану категорію осіб потрібно обмежити в їх діях, розвитку, правах та свободах. А це суперечить ст. 22 Конституції України про права і свободи громадян. Адже ці професії вже були введені в державний класифікатор професій. Окрім того, даний законопроект суперечить Ніцькій угоді про міжнародну класифікацію робіт та послуг, яку Україна ратифікувала у 1957 році. Навіть у випадку, коли законопроект стане законом, прихильники астрології та ізотерики успішно можуть звернутися до Європейського суду, оскільки міжнародні норми мають пріоритет над українськими законами.
З іншого боку, настала нагальна потреба цю діяльність урегулювати, тому що є величезна кількість звернень у різні інстанції від людей, які страждають від шарлатанів. На жаль, у випадку шахрайства, постраждалі навіть не можуть себе захистити. Якщо порівняти кількість тих, хто постраждає від закону, і тих, хто вже страждає від рук шарлатанів, то пересічні люди від цього закону тільки виграють. Можливо цей закон занадто категоричний, але він у подальшому буде доопрацьовуватися.
У той же час закон не забороняє нетрадиційну медицину. Особи, які отримали в Міністерстві охорони здоров’я відповідні дозволи на практику, продовжуватимуть працювати.
Лідія Закусилова (59)
перший секретар Вінницького обкому КПУ
- Коли в Україні прийшов підйом зацікавленості людей ворожками та екстрасенсами? Коли розвалили Радянський Союз і люди залишилися без зарплати та роботи. Люди рятувалися, як могли. Хтось ходив до церкви, а хтось шукав собі розраду в екстрасенсів, ворожок та їм подібних людей. Це і зараз також комусь потрібно. До мене часто звертаються обурені люди, питають, коли на телебаченні буде порядок. Екстрасенс по телефону починає щось там вираховувати, чи радить, як когось приворожити. Чому дозволяють цей обман, викачування грошей у звичайних людей? Наше населення легко ввести в оману. Людей легко переконати вірити у якусь силу, що допоможе вирішити проблеми зі здоров’ям чи роботою.
Якщо є професія, повинен бути вуз, що буде готувати екстрасенсів та ворожок. Вони зі своїм дипломом повинні влаштуватися на роботу, їм робитимуть запис у трудовій книжці – бо ці професії внесені у державний класифікатор професій України. Через рік перебування в класифікаторі професій виникають права на державні гарантії, пенсійне забезпечення, а також право вимагати від Міністерства освіти введення у вузах спеціальності з державною кодифікацією: ворожка чи хіромант. На сьогоднішній день чіткого механізму регулювання даного напрямку немає і це все недієве.
Максим Ширін (38)
представник спілки ведичних університетів „Махаріші”
- Організація, яку я представляю, займається розповсюдженням знань про можливості людини. Якщо цей законопроект приймуть, на мою роботу це жодним чином не вплине. Наша організація навчає людей використовувати свої можливості в більшій мірі, ніж вони використовували їх до цього. Хто хоче і кому це цікаво – буде приходити. Його навчають, як цим користуватися – ресурсом, захованим у власній свідомості та тілі.
Мацко Лариса
Доцент кафедри культурології, соціології педагогіки і психології
- Те, що має бути наведений лад в тому, що і яку психологічну допомогу може і має право надавати - безсумнівно. Як керівникові служби психологічної підтримки ВНТУ, мені доводилося працювати з тими, у кого через некваліфіковану психологічну допомогу, звертання до гіпнотизерів-аматорів, ворожок і різних людей, що іменували себе екстрасенсами. В результаті цих звертань їх стан погіршувався і нормалізувати його було набагато важче. Крім того, такі люди зневірюються в можливостях сучасної науково обґрунтованої психокорекції та психотерапії.
Але я дуже боюся, що вже вкотре, здійснюючи заборони щодо окремих напрямків психологічної допомоги, образно кажучи, разом з брудною водою можуть виплеснути і дитину.
Щоб цього не сталося, питання про легітимність того чи іншого способа психологічної роботи мають вирішувати не політики чи суспільні організації, а фахівці-гуманітарії – філософи, психологи, психофізіологи.
Читайте також:
Козе – баян, шаманам – бубен!
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер