Протягом місяця на станції переробки сміття «Екошатл» назбирався цілий мішок джинсів — приблизно 70 пар старих штанів. Про це розповідає організаторка «Екошатлу» Марія Ошовська. Екоактивісти почали збір джинсів ще на початку квітня і зробили з цього цілу акцію.
— Кожен, хто приносить джинсові речі, отримує промокод на знижку на будь-який товар від «Верети». Люди відгукнулися і почали активно нам зносити старі речі. Але вони були не стільки зацікавлені у можливості отримати знижку, як просто віднести непотрібні речі і вдихнути в них нове життя, — сказала Марія Ошовська.
Дівчина ще зі шкільних років відповідально ставиться до покупок, зокрема це стосується і одягу. Марія не цурається покупок з секонд-хендів.
— Ми нещодавно з друзями їздили у Львів і заходили там у секонди. В більшості випадків, звісно, добре, що речі не йдуть в полігон. Але найрозумніше, звичайно, не купувати зайвого. Я купую взуття, коли воно порвалося і його вже не можна носити, або якщо виросла з одягу. А от суботній шопінг — це не моє, — всміхається Марія Ошовська.
Дівчина каже, що не існує якогось одного способу переробляти старі речі. На думку екоактивістки, переробка старого одягу не рятує людство, але пом’якшує наслідки для екології.
— Це дуже непрактично і важко реалізувати, тому залишаються якісь благодійні організації та такі екостанції, як Верета, де трансформують старий одяг у речі побутового вжитку. Більшість своїх речей я повіддавала молодшим сестрам, а дещо пішло на благодійність — якась сорочка, яка нікому не подобалась, наприклад, — каже Марія.
На станції «Верета» вже понад рік виготовляють речі ручної роботи для побутового та особистого вжитку. Окрім килимків, на старих ткацьких верстатах тут тчуть чохли для ноутбуків, косметички, декоративні подушки та навіть гаманці. Якщо раніше майстрині використовували лише звичайний текстиль, то тепер опанували і джинсову тканину, розповідає ініціатор акції Юрій Степанець.
— З джинсами є багато складнощів. При виробництві кожної пари джинсів йде близько тони води, а люди їх часто викидають на смітник. Нам дуже шкода тієї використаної води, тому ми придумали зі старих джинсів виготовляти вхідні килимки до дверей. Такі речі корисні, тканина міцна, тому вони прослужать дуже довго, — каже Юрій Степанець.
Приймають на переробку джинси в притомному стані — головне, щоб були чисті та сухі. Далі майстрині розрізають штани на довгі смужки, які потім скручуються в клубочки. З них і тчуть килимки. Юрій Степанець говорить, що на один килимок майстриня може витратити цілий день.
— Але якщо килимок невеликий за розміром, можна протягом дня встигнути зробити навіть два, — додає Юрій Степанець.
Ціни на килими ручної роботи від майстринь з селища Стіна стартують від 450 до 625 грн, залежно від розміру доріжки.
Екоактивісти закликають не поспішати викидати чи порвані джинси на смітник, а натомість пропонують вдихнути в старі речі нове життя.
Читайте також:
Робить фотокамери з бляшанок і протигазу: про пінхол-зйомку фотографа Олексія Кібкало
Юна вінницька тхеквондистка обрізала волосся, щоб допомогти хлопчику з онко
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер