Виявляється, для того, щоб зробити справжню камеру, на яку можна робити справжні знімки, потрібна лише спритність рук, елементарні знання зі шкільного курсу фізики та бажання трішки збожеволіти. Так про пінхол-камеру відгукується фотограф Олексій Кібкало. який проводив майстер-клас з виготовлення такої камери для любителів аналогової фотографії.
Для кожного учасника він заздалегідь приготував лимонад у жерстяних бляшанках. Смакувавши напоєм в процесі навчання, наші бляшанки поступово перетворювалися на фотокамери. І справді — потрібна була лише спритність рук і жодного шахрайства.
Власне, ємкість треба розрізати на дві частини і феном висушити зсередини. Потім, використовуючи балончик, ми зафарбовували середину банки чорною фарбою. «На десерт» залишилося найцікавіше — продірявити один бік бляшанки голкою, розгледіти цей отвір через мікроскоп та затерти всі нерівності «наждачкою».
— Всередину бляшанки не має потрапити жоден промінь світла, — каже Олексій Кібкало, поки ми робимо свої фотокамери і поступово готує нас до наступних секретів фотомистецтва.
23-річний Олексій Кібкало захопився фотографією в дитинстві, від дідуся у спадок він отримав два радянських фотоапарати – «Зеніт» і «Любитель». Саме ці «монстри» поклали початок колекції фотокамер, яка згодом розрослася до понад сотні екземплярів та чималої домашньої бібліотеки.
Фотограф зазначає, що вперше почув про пінхол-фотографію на уроках фізики — тоді вчитель розповідав про камеру обскура (найпростіший механізм, що дозволяє отримати оптичне зображення — ред.)
— Тоді намагався зробити першу камеру з коробки з-під сірників, але не вдалося. Це вимагало багато посидючості. Повернувся до цього як до фотомистецтва десь у років 18, — згадує Олексій Кібкало.
У перекладі з англійської пінхол означає «шпильковий отвір» (pin- вістря, hole – отвір). Фактично, саме з пінхолу й почалася історія всіх сучасних фотоапаратів.
— Пінхол-зйомка — це особливий напрямок в сучасному фотомистецтві, оскільки механізм його роботи наближає фотографа до реальності настільки близько, наскільки це взагалі можливо. Принцип роботи пінхола дуже простий і заснований на законі прямолінійного розповсюдження світла. Промені проходять через крихітний отвір в стінці камери і створюють зображення на чутливому світлоносії — це може бути фотопапір, фотоплівка або цифрова матриця. Чим менший отвір, тим різкішим буде зображення в результаті. Найоптимальніший розмір отвору — від міліметра до кількох десятків мікрон, — розповідає Олексій.
Здавна отвори робили за допомогою голки — звідси й назва камери. В сучасному світі це можна робити лазером, щоб отримати ідеальний отвір, але ми це зробили голкою і затерли «наждачкою».
Як тільки пробили дірку в бляшанці, потрібно навести туди мікроскоп. Якщо краї рівні, об’єктив абсолютно готовий до використання.
Олексій каже, що пінхол-фотографія в Україні не дуже популярна. В усій країні таких фотолюбителів лише близько двадцяти. Однак всі вони гуртуються і беруть активну участь у міжнародних виставках, пов’язаних саме з цим напрямком. Олексій Кібкало теж серед них — найбільше захоплюється стріт-фотографією.
— Я брав участь у кількох таких виставках, фотографував на сірникову коробку. Тоді бував у кількох містах, знімав найцікавіші локації на плівку. Завершальною серією стали знімки у Чорнобилі, — згадує Олексій. — В основному, мені подобаються вуличні фотографії. Надворі більше світла і значно простіше знімати. Одного разу залишав камеру на вулиці на два дні: на плівці потім бачив зображення двох треків сонця — як воно сходило і заходило. Це був експеримент, але мені не дуже сподобалося. Це для терплячих людей, я так не можу: одразу хочеться бачити результат.
Головна особливість пінхол-фотографії полягає в зображенні — це суперширокий кут охоплення, який сягає 360 градусів, пояснює Олексій Кібкало.
— Це ексклюзивно. Щоб досягти такого результату звичайною камерою, можна зшити у фотошопі панораму, — розповідає він. — Особливість картинки теж дуже цікава, адже кадри, зняті пінхол-камерою будуть у різкості незалежно від віддаленості об’єкта від камери.
До речі, за принципом роботи камери обскура зображення перевертається — власне, саме так працює і зір людини. Однак на відміну від очей чи сучасних камер, світло не фокусується на плівці.
— Саме тому фотографії виходять дещо розмитими. А от зберегти баланс між розмитим зображенням і недостатньою чіткістю можна лише завдяки діаметру «об’єктива», — додає фотограф.
За словами Олексія, зробити таку камеру можна в домашніх умовах з будь-яких підручних матеріалів. Найчастіше фотографи роблять камери з коробок з-під сірників, алюмінієвих банок, картонних коробок. Дехто з фотомитців вирішив проявити креативність та зробили ексклюзивні фотокамери з гітари чи фортепіано, портфелів та іншого.
— Найбільшу пінхол-камеру у світі зробили з ангару в США, а в Україні – з тролейбусу, хлопці домовилися з міською владою у Маріуполі і отримали тролейбус, який вже давно був не на ходу. Я практикувався на радянському протигазі, тубусі, бляшанках та сірникових коробках, — перераховує Олексій Кібкало. — Є один американський пінхол-фотограф, для нього важлива концепція виготовлення камери і матеріали, з яких він це робить. Наприклад, він поєднує матеріали тваринного і рукотворного походження. Зокрема, у нього була серія фотографій, пов’язана із терактом в США, коли впали вежі-близнюки: він зібрав уламки після цього теракту, зробив з них фотокамеру і фотографував нові торгові центри, які звели на тому ж місці.
Коли пінхол-камера готова до використання, потрібно її наповнити ще й зсередини. Навпомацки Олексій заклав фотопапір у бляшанку. Це відбувалося в аболютній темряві, бо якщо «засвітиш» – фотографії не буде. А вже на вулиці варто було знайти «смачне» місце для зйомки.
— Далі все просто:відкриваєш об’єктив, ставиш камеру на асфальт і завмираєш у позі британського гвардійця на хвилинку-другу. Поки об'єктив не закритий, бажано не рухатися, бо картинка вийде розмита, — інструктував Олексій Кібкало. — А після зйомки треба проявити знімки у спеціальних хімічних розчинах.
Читайте також:
Юна вінницька тхеквондистка обрізала волосся, щоб допомогти хлопчику з онко
«Смішки смішками, але асфальту немає». Калинівчанин зробив місцеву калюжу зіркою Інстаграму
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер