На базі освітнього хабу «NotBox» кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, у форматі вебінару «Твори про героїзм українців», 28 листопада, відбулася презентація книги поезій Ірини Зелененької «Васи́льки».
Модератором презентації був – Крупка Віктор Петрович, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського, письменник.
Авторка збірки – Зелененька Ірина Алімівна, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського, письменниця.
Захід мав на меті ознайомити вчителів української мови та літератури з дидактико-методичними принципами активізації учнів за допомогою сучасної поетичної книги про героїзм українців.
Розмова з письменницею Іриною Зелененькою, почалася з обговорення того, яке місце займає сучасна героїчна поезія в часовимірі України. Потому дискусія розгорнулася навколо проблем поезії в посттравматичному українському суспільстві, своєрідності формування поетичного образу, персоналізації персонажів, а також можливості вивчати творчість поетки як у закладах загальної середньої, так і вищої освіти. Глядачі ставили Ірині Зелененькій різнобічні питання, на які вона відповідала щиро й безпосередньо.
Збірка поезій «Васи́льки» Ірини Зелененької занурює читача в глибинне сприйняття героїзму на рівні сакральної любові до рідної землі, родинних і християнських цінностей. Відкриває нові шляхи для усвідомлення і прийняття героїзму, як невід’ємної частини коду української нації.
Васи́льки (базилік) – рослинний символ збірки, образ, що центрує вірші Ірини Зелененької про рідний край, боротьбу за свободу. Васильки – національна назва трав’янистої багаторічної рослини, поширеної в усіх куточках України. На Маковія українці додавали васильки о букетиків, на Зелені свята дівчата вплітали їх у віночки, на Трійцю збирали як помічне зілля, на Йордань кидали у воду для пахущості. У легенді про знайдення хреста Господнього розповідається – там, де було сховано хрест Спасителя, виросла цілюща запашна трава, яку називали священною (лат. Basilic), за іншою легендою, святий Василій Великий прикрашав зіллям келію, особливо – васильками.
Шкода, що не всі охочі змогли приєднатися до вебінару (за браком електроенергії), бо такі заходи, як презентація книги поезій «Васи́льки» Ірини Зелененької, сприяють підвищенню рівня громадянської самосвідомості і громадянської культури, мотивують і орієнтують на українські національні цінності.