Права на справедливий суд і “право на надію”

Іван Покотило був незаконно засуджений до смертної кари в кінці 90-х років минулого століття за нібито організацію “бандитських розборок” та замовлення вбивства.  

Справа Покотила - одна з трьох справ, яка є показовою та була обрана для обговорення на науково-практичній конференції «Питання довічного покарання в контексті міжнародних стандартів. Українські проблеми і перспективи» у стінах університету ім. Т.Г. Шевченка у Києві, яку провела Харківська правозахисна група.

Івана Покотила засудили до розстрілу за нібито за замовлення вбивць п’ятьох людей. Пізніше вирок змінили на пожиттєвий строк… У матеріалах кримінальної справи відсутні докази його провини, мотив злочину.

Він - українець, який народився в УРСР, ніс військову службу в Прибалтиці і після розвалу СРСР почав займатися бізнесом. Успішного бізнесмена в 1995 році знав майже весь Кам'янець-Подільський. Багато хто йому заздрив і, звичайно, “зазирався” на його бізнес.  Були і “пропозиції уступлення” 50% його бізнесу на користь особистостей з великими зірками. Але з його сторони, звісно, була жорстка відмова.

Бандитські розборки та вбивство 5-и прибалтів дійсно мали місце в 1995 році. Однак до вбивства не мав ніякого відношення Іван Покотило. Він не мав мотиву замовляти розборки, які привели до масового вбивства. Однак за жорстку відмову у “пропозиції уступлення” 50% бізнесу, повязуючи знайомством Івана Покотила з обома конфліктуючими сторонами, Іван Покотило втратив свій бізнес взагалі, був засуджений до розстрілу та зараз відбуває довічне покарання.      

Співробітники правоохоронних органів викрали його, катували, аби вибити зізнання, возили як безхатька по ізоляторам тимчасового утримання півтора місяця, залишили без належного правового захисту, без належного ознайомлення з матеріалами кримінальної справи відправили матеріали кримінальної справи до суду.

З-поміж катувать, незаконного затримання, порушення права на захист, порушення принципу безпосередності дослідження доказів, нами було виявлено, що в справі ще в 1998 році з'явився 15-й том, який не був предметом дослідження ні на досудовому слідстві, ні під час судового розгляду. Про даний том знали всі - слідчий, прокурор, суддя, всі, крім обвинуваченого. Засуджений про це дізнався лише в 2016 (!) році. В цьому 15-у томі містяться матеріали міжнародного окремого доручення, яке отримано слідчим вже після направлення справи до суду, надано до суду, однак повністю протизаконно залишено поза увагою, - нібито його взагалі немає. Саме цей том справи та документи в ньому доводять відсутність мотиву Івана Покотила на замовлення масового вбивства та його непричетність до скоєння злочину. Мені як його адвокату й досі не вдається змусити систему відправити її на перегляд в зв’язку з нововиявленими обставинами.

Протягом півтора року нами вже відкрито дев’ять кримінальних проваджень за фактами катувань та фабрикації матеріалів справи, невнесення відомостй в ЄРДР проти колишніх співробітників міліції, прокуратури та суддів. Однак система не йде проти себе, і усі провадження зависають у повітрі.

Усі ці особи мають бути притягнутими до кримінальної відповідальності. Доводиться визнати дії правоохоронців, слідчих, прокурорів, суддів злочинними, щоб були підстави переглянути основну справу по Івану Покотило. А система проти себе не хоче працювати - “Ворон ворону око не виклює”.

Ми не маємо ставати мовчазними співучасниками, якщо дозволяємо несправедливе ставлення до будь-кого. Народні обранці, цілком справедливо обурюючись щодо незаконного засудження українців у Росії, тим часом демонструють подвійні стандарти, толерують упередженість, порушення прав людини та несправедливість в Україні, зволікаючи із запровадженням механізму виправлення судових помилок, чим прирікають невинно засуджених на повільну смерть у несправедливому ув’язненні. Тому в кримінальному судочинстві України має бути передбачено простий спосіб перегляду судових рішень задля дотримання справедливості судочинства та “права на надію”.

За даними дослідження Харківської правозахисної групи, кожний сотий довічно засуджений в Україні відбуває покарання без вини і без права на перегляд справедливим судом. У той же час кожний десятий засуджений за перевищеною кваліфікацією злочину, що також є несправедливим судовим рішенням. А по виправдувальних вироках у нас майже нульовий відсоток.

Говорячи взагалі про результат реформ, слід зазначити, що фактично ніякої судової реформи  ні в 2010 році, ні в 2015 році не відбулося, суддів і судову систему переформатували під підпорядкування конкретним особам, владі. Судової влади, як окремої гілки влади, не відчувається.

 

Коментарі (3)
  • Валентина Кравчук

    Мені дуже шкода таких незаконно засуджених як Іван Покотило. Це ж не одна поколічина доля... Дуже дякую Олександре, за те, що по-справжньому боретеся за права таких людей.
  • Дмитрий Мирошник

    "кожний сотий довічно засуджений в Україні відбуває покарання без вини і без права на перегляд справедливим судом. У той же час кожний десятий засуджений за перевищеною кваліфікацією злочину, що також є несправедливим судовим рішенням". Це ж просто жах... До людей відношення гірше ніж до тварин...І нема тому кінця та краю...
  • Мария

    В Украине реформу судебной ветви власти можно считать проваленной. Было хорошо, а стало еще лучше. Ручные суды, ручные судьи...Будем надеяться, что скоро все изменится.
Президент присягає Українському народові, а не депутатам у Верховні Раді

Новообраний Президент має реальну підтримку 73 відсотка виборців, а депутати ВРУ, за соціальними опитуваннями, мають довіру...

Нова влада має фінансувати з державного бюджету на рівні до 2% відновлення всіх архітектурних об’єктів

Пожежа у соборі Паризької Богоматері знищила його унікальний внутрішній дизайн та оздоблення. Боляче було дивитися на фото...

Права на справедливий суд і “право на надію”

Іван Покотило був незаконно засуджений до смертної кари в кінці 90-х років минулого століття за нібито організацію “бандитських...

Володимир Зеленський – представник покоління, яке формувалося на ідеології незалежної України

Я дуже радий, що мій вибір співпав з вибором більшості (31%) українців. Цілком нормально і реально бачити перемогу у першому...

Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Без паніки: у Вінницькому районі підриватимуть кар'єр photo_camera 20:12 Німецькі партнери передали Вінницькій обласній дитячій лікарні гуманітарну допомогу photo_camera 19:09 Фото Турбова 1944 року з німецького архіву виявили на Ebay. Його продають за вісім євро photo_camera 18:18 З Вінниці, Тульчина і Жмеринки: люди, яких знає Україна та світ Від читача 14:07 Збереження традицій писанкарства 18:02 У Вінниці п'яний водій на ВАЗі перевищив норму алкоголю у 13 разів 17:39 Військові, підлітки, місцеві: хто працював на ФСБ у Вінниці та як їх покарали? 17:12 Два студенти та школярка готували диверсії у Вінниці photo_camera 16:20 Коли у міськраді писали некролог про воїна, не знали, що він підірвав гранату: де беруть дані про полеглих? 16:02 Палало у Вінниці: двоє травмованих у гаражі та 25 евакуйованих з багатоповерхівки photo_camera 15:16 «Да ну, мала, шо ти морозишся?»: як 22-річна Вероніка зупинила нав’язливого попутника в нічному потязі 15:01 До вінницького музею повернувся рідкісний стародрук уніатської доби photo_camera 14:14 Антициклон дарує Україні ідеальний четвер для великодніх приготувань, але є нюанси photo_camera 13:55 Ремонт та обслуговування велосипеда, електросамоката: куди звернутися у Вінниці (партнерський проєкт) 13:42 Твій шанс змінити хід війни: стань пілотом дрона у Вінницькій ТрО 13:27 Тривають масовані обстріли та авіаудари: оперативна ситуація з усіх напрямків фронту photo_camera 12:28 В Україні продовжили дію воєнного стану та загальної мобілізації 12:16 Понад 500 тисяч піде на обслуговування фонтанів у Вінниці. Подробиці тендеру 12:06 Небезпечна знахідка у лісі: сапери підірвали боєприпаси часів Другої світової війни photo_camera 11:06 Нелегальна переправа закінчилася трагедією: жінку підозрюють у загибелі ухилянта на Дністрі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up