Нова влада має фінансувати з державного бюджету на рівні до 2% відновлення всіх архітектурних об’єктів

Пожежа у соборі Паризької Богоматері знищила його унікальний внутрішній дизайн та оздоблення. Боляче було дивитися на фото і відео в інтернеті, як палає 850-річна архітектурна пам’ятка. Восени минулого року відвідував святиню з сім'єю і зробив багато фото з середини. Розумію тих французів, які стали на коліна перед палаючим собором, шедевром світової архітектури.

Я відчуваю за них гордість, тому що серед них є люди, які ладні віддати власні кошти на порятунок собору, які готові вкласти гроші в його збереження для майбутніх поколінь. Вчинок однієї з найбагатших родин Франції, Піно та Арно, які виділили 100 мільйонів євро на відбудову Нотр-Дам де Парі, є показовим і для українців, які ховаються за олігархічними статками, які безбожно крадуть з бюджету, які будують маєтки-палаци та їдять золотими виделками…

Соромно за наших олігархів, котрі, їздячи по світу і милуючись архітектурними пам’ятками, забули про архітектурну спадщину свого народу. Соромно і за владу, яка й досі керується Законом України «Про охорону культурної спадщини», який є не чим іншим, як відтворенням механізмів радянського суспільства і який роками не змінювався.

Яка влада, така й культура.

Гроші на утримання 450 нардепів у бюджеті є, гроші на зарплати керівництву «Нафтогазу», «Укрпошти», «Укрзалізниці», «Укравтодору» є, а на збереження, реставрацію архітектурної спадщини немає. Добре, що хоч навчилися шукати за кордоном далеких родичів, власників тих маєтків, від яких ще щось залишилося в Україні, аби залучити їх до відновлення архітектурного надбання. Але це поодинокі випадки. Не помилюсь, якщо скажу, що сьогодні Україна стоїть у руїнах архітектурних пам’яток, і не важливо, чи присвоїли їм статус національних, державних чи обласного значення - важливо, що про них не хочуть дбати.

І не потрібно далеко ходити, візьмемо хоча б Вінниччину, яка за кількістю об’єктів культурної спадщини посідає шосте місце в Україні. Ми маємо 4 302 таких об’єкти, з них 138 мають загальнодержавне значення. Якщо на утримання таких відомих об’єктів, як палац Потоцьких у Тульчині, Лядівський скельний чоловічий монастир, палац фон Мекків у Браїлові, палац і музей авіації імені Можайського у Вороновиці, Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка, Браїлівський Свято-Троїцький жіночий монастир, Бушанський скельний храм ще знаходять якісь гроші та залучають меценатів, то решту об’єктів кинули напризволяще. Добре, якщо з місцевих бюджетів “перепадають” якісь копійки на їх охорону: вікна, двері дошками позабивати, а так – стоять історичні руїни країни, які могли б стати Меккою світового туризму.

Одне радує - що і серед наших земляків ще залишилися такі люди, як, наприклад, Микола Мотузюк, фермер із Малої Ростівки, який власним коштом і власними силами взявся реставрувати унікальну дерев’яну козацьку церкву Святої Покрови, споруджену у XVIII столітті. Але це крапля в морі.

Всім українцям треба навчитися тієї любові до власної землі, до власної історії та збереження спадщини. Сподіваюся, що нова влада візьме до уваги необхідність належного фінансування з державного бюджету (до 2%), відновлення та реставрації всіх архітектурних об’єктів незалежно від їхнього статусу.

Той, хто не цінує свого минулого, не має свого майбутнього...

 

Коментарі (5)
  • Георгий Веселов
    Начнем с того, что у нас напрочь отсутствует туристическая инфраструктура! И если памятка архитектуры находиться вдали от больших городов или более-менее приемлемых дорог - на ней можно смело ставить жирный крест.
  • Дмитрий Григоренко
    Нищук - он такой. После пожара в Нотр Дам он заявил о готовности Украины помочь с восстановлением собора – направить туда специалистов. Каких?! Откуда?!
  • Юрий Ус
    О чем вообще говорить, если наш горе-министр культуры не видит разницу между сохранением культурного наследия и музейным делом. 18 апреля этого года, в Международный день охраны памятников и достопримечательных мест Министр культуры Украины Нищук собрал в небольшом помещении Киево-Печерской лавры сотрудников заповедников и поздравил их с Днем музеев (!!!).

    В Украине идет постепенное и целенаправленное уничтожение памятников и уничтожение реставрации, как отрасли. В 2012 г. прекратила свое существование Государственная корпорация «Укрреставрация», которая создавалась многие годы, и имела в своем составе все необходимые уникальные производства.
  • Михаил Ташко
    А мені навпаки були противно дивитися, як наші псєвдо-патріоти оплакували французьку святиню. Краще би вони за свої спотворені шедеври так піклувались.
  • Артем Вишенский
    Тоже информация к размышлению: В Киеве в последнее время идет настоящая охота на дома исторического значения. А скорее на землю, на которой они стоят. Захватчики используют стандартную для нашей страны схему: оформляют право собственности. Покупают, арендуют или создают фиктивное ОСМД, доводя дом до аварийного состояния. И лакомый кусочек столичной земли готов под постройку очередной высотки или офисного здания.

    Часто используют такие негуманные методы, как поджог или реконструкция. В результате перестройки достопримечательность теряет свою историко-культурную ценность.

    Дома поджигают и сносят под покровом ночи. Часто накануне праздников и, конечно, без разрешения. Киеву в наследство досталось много исторических ценностей. Из 12 000 объектов культурного наследия сейчас известно только 3566. А в реестр занесены еще меньше – 2237...
Президент присягає Українському народові, а не депутатам у Верховні Раді

Новообраний Президент має реальну підтримку 73 відсотка виборців, а депутати ВРУ, за соціальними опитуваннями, мають довіру...

Нова влада має фінансувати з державного бюджету на рівні до 2% відновлення всіх архітектурних об’єктів

Пожежа у соборі Паризької Богоматері знищила його унікальний внутрішній дизайн та оздоблення. Боляче було дивитися на фото...

Права на справедливий суд і “право на надію”

Іван Покотило був незаконно засуджений до смертної кари в кінці 90-х років минулого століття за нібито організацію “бандитських...

Володимир Зеленський – представник покоління, яке формувалося на ідеології незалежної України

Я дуже радий, що мій вибір співпав з вибором більшості (31%) українців. Цілком нормально і реально бачити перемогу у першому...

Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
09:55 У пошуках школи англійської мови для своєї дитини? Зверніть увагу на огляд кращих шкіл Вінниці (партнерський проєкт) 09:40 На кількох вулицях не буде світла та води: оперативні дані про відключення 3 липня 09:08 Працівнику фастфуду в Калинівці, де отруїлися 29 людей, оголосили підозру 08:14 У цей день вітайте захисників неба. Іменини, заборони та прикмети 3 липня Від читача 19:16 Лікування та реабілітації потрібні постійно 20:48 Тульчинщина прощається з Героєм Віталієм Загороднюком, який загинув у ДТП на Київщині 20:23 Які переваги і недоліки додатку «Резерв +» для військовозобов’язаних? Запитали в адвоката 19:18 Потужний вибух біля Житомира. Трасу в напрямку Києва перекрили play_circle_filled 18:57 Скутери, самокати, мопеди: у Вінниці різко зросла кількість ДТП за участю дітей 18:06 Вінничани, тримайтесь — антициклон Bettina несе справжню спеку 17:04 Відтік учнів за кордон: яке майбутнє чекає на освіту Вінниччини? 16:31 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт) 16:03 На Соборній тестують нові інтегровані зупинки громадського транспорту 15:02 Смертельна ДТП під Жмеринкою: 43-річний водій загинув на місці, пасажир — у лікарні 14:59 Визначили призерок «колосівського» чемпіонату з пляжного волейболу 14:31 «Її постійно капають»: що пережила 16-річна дівчина після отруєння шаурмою в Калинівці 14:12 Жмеринчанин Володимир Горлей отримав почесну Грамоту Верховної Ради України 13:08 Затримали 18-річного закладника, який розповсюджував PVP-сіль 12:36 Бізнес під сонцем. Вінницькі підприємства встановили 37,5 тисяч сонячних панелей 11:54 Прикордонники зірвали масштабну спробу незаконного переправлення ухилянтів через Дністер play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up