На початку травня ми писали, що в мікрорайоні Тяжилів на місці старого скверу приватна особа планує звести будинок. Місцеві жителі скаржилися, що біля викопаного під фундамент котловану розкидані рештки могил, фрагменти людських скелетів. Виявляється, там на початку минулого століття було сільське кладовище.
Ми про це дізналися, нагадаємо, з листа вінничана: «Хочу повідомити Вам, що в районі Тяжилів по М.Битинського, 1 на старому кладовищі, чоловік купив ділянку і вирив на ньому котлован під фундамент, і хоче будувати будинок. Було вирито маса людських кісток, і вони до сих пір лежать біля його виротого котловану, поруч в купі землі, це нормально?».
Журналісти 20minut.ua побували там і дійсно побачили людські рештки. На горах викопаного грунту валялися останки людських скелетів, фрагменти щелеп, кості, черепа. Доказом тому є численні фото зі старого поховання:
Старожили Тяжилова підтвердили, що на розі вулиць Ватутіна та Битинського (стара назва Уборевича) дійсно донедавна знаходився сквер, розташований на старому кладовищі.
На початку 60-х років минулого століття тут були залишки хрестів. З часом кладовище зрівняли з землею, в радянські часи зробили стадіон для школи, а після цього тут просто росла трава. Аж поки у цього клаптика землі з'явився власник.
Мешканці мікрорайону попросили дізнатися, чи законно здійснювати забудову на місці старого цвинтаря, без перепоховань останків людських тіл.
Ми подали інформаційний запит до Вінницької міської ради. У відділі звернень апарату міської ради та її виконкому нам відповіли, що частина земельної ділянки, зазначена в запиті, дійсно є приватною власністю. Також департамент архітектурно-будівельного контролю міської ради дозволив початок виконання будівельних робіт.
При цьому зазначили, що відповідно до статті 31 Закону України «Про поховання та похоронну справу», охорону місць поховань забезпечують виконавчі органи сільських, селищних та міських рад. Виконання будь-яких будівельних робіт у місцях поховань, на місцевості із залишками слідів давніх поховань, на територіях закритих кладовищ, а також у прилеглих до місць поховань охоронних зонах забороняється.
То чому ж старий цвинтар зараз знаходиться у приватній власності, якщо за статтею 28 цього ж закону «землі, на яких розташовані місця поховання, є об'єктами права комунальної власності і не підлягають приватизації або передачі в оренду»?
Справа в тім, що в документах міської ради ця ділянка землі не значиться, як колишнє кладовище, а значить офіційно там його не було. І людських решток, які, можливо, потрібно перепоховати — нібито не існує. Але якщо вони там є, то, що з ними робити, — це на розсуд власника ділянки.
«На картографічних матеріалах, які зберігаються в департаменті архітектури та містобудування міської ради, місце поховань на розі вулиць Ватутіна та Миколи Битинського не позначено, таким чином, у департаменту архітектури та містобудування міської ради не було можливості ідентифікувати дану ділянку як кладовище. Крім того, в департаменті комунального господарства та благоустрою міської ради також відсутні відомості щодо зазначеного кладовища (захоронень)» — повідомили нам у відділі звернень.
Також додали, що виконавчим органам міської ради невідомі дії власника земельної ділянки стосовно викопаних ним решток похованих людей.
Ми дізналися від сусідів забудовника, що грунт з людськими рештками власник вивозить в невідомому напрямку, дещо залишилося біля котловану. Наразі на ділянці роботи тимчасово припинилися.
Читайте також:
«Валяються черепи, зуби і кістки». В Тяжилові зводять будівлю на місці кладовища без перепоховання
«Це вже не люди, а дикуни». Спочатку знищили 26 саджанців туї, а тепер ще сім вирвали з корінням
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер