Люди втомились від карантину і, попри коронавірус, збираються у відпустки. Тому, як тільки в Україні відкрили бази відпочинку, то останні почали наповнюватись туристами. А у соцмережах майорять світлини вінничан з узбережж морів та баз відпочинку.
Ми запитались у лікарів, чи безпечно у час пандемії відпочивати на пляжах та якщо ви вже спланували відпочинок, то як зробити його максимально незагрозливим.
Основний шлях передачі коронавірусу, нагадаємо, повітряно-крапельний, коли під час кашлю або чхання вірус передається від хворої людини здоровій. Тому основний ризик відпочинку на пляжі — бути занадто близько до інших людей. Національна служба здоров'я надала рекомендації туристам, які влітку збираються на відпочинок до моря під час пандемії коронавірусу.
«Наразі немає доказів, що коронавірус може поширюватися в басейні чи морі. Сонце та свіже повітря корисне як дітям, так і дорослим, тим більше погода сприяє. Проте небезпека в іншому — переповнені пляжі, місця відпочинку біля басейну, на яких люди не дотримуються безпечної дистанції», — кажуть у Національній службі здоров’я.
Фахівці дають кілька правил, які зроблять відпочинок безпечним:
тримайтеся від інших на відстані не менше 2 метрів;
якщо торкаєтесь шезлонгів чи інших речей загального користування, варто мити руки або використовувати антисептик;
обирайте дозвілля на відкритому повітрі, а не закриті приміщення біля басейну;
не відвідуйте пляжів з симптомами ГРВІ;
дотримуйтесь етикету чхання і кашляння;
відпочиваючи з дитиною, користуйтеся лише власними іграшками.
Медична директорка вінницької обласної дитячої інфекційної лікарні Людмила Бровінська вважає, що у час карантину від поїздок на відпочинок у інші міста варто відмовитися.
— Ми не знаємо куди їдемо і що нас там чекає. Дотримуватись усіх правил на відпочинку майже нереально, бо це ж відпочинок, — говорить Людмила Бровінська. — Зараз на морі люди ведуть себе так, як на відпочинку, наприклад, минулого року. Тільки поглянути, що робиться в Одесі. На пляжі сотні людей і всі вони лежать на шезлонгах поруч.
За словами лікарки, у таких умовах на пляжі заразитись ймовірність дуже висока. Оскільки поруч з вами можуть відпочивати люди, які не мають клінічних проявів коронавіруса, але хворіти ним.
— Від відпочинку на морі, чи будь-де, де є велике скупчення людей, варто відмовитися, — каже лікарка. — Пандемія не закінчилась і єдиний безпечний варіант — це відпочивати там, де поруч з вами взагалі не буде незнайомих людей. Бо ви можете бути сумлінними і дотримуватись всіх правил, а люди поруч — ні. До того ж, у базах відпочинку вам ймовірно доведеться харчуватися у кафе чи столових, куди приходять сотні людей в день.
За словами Людмили Бровінської цьогоріч варто обрати відпочинок у селі в батьків чи на дачі, якщо є така можливість. Лікарка вважає, що здоров’я за відпочинок важливіше.
Вірусолог Юрій Леонов ж вважає, що відпочинок нашому організму зараз не завадить і навіть потрібний.
— Їхати у відпустку безперечно треба. Це не лише фізичний відпочинок, але й моральний. Особливо, після стресу під час жорсткого карантину, — говорить провідний експерт з біотехнології Юрій Леонов. — Наразі, море та гори найкращий вибір, бо дають можливість тримати відстань та відпочивати. Хоча бази відпочинку, якщо там дотримуються умов адаптивного карантину, теж підходять.
Лікар радить не зловживати сонцем на морі, бо сонячні опіки можуть спровокувати порушення імунітету, що веде до посилення небезпеки захворіти коронавірусом.
А також рекомендує дотримуватись правил особистої гігієни: мити руки з милом або користуватися антисептиком. Водночас не забувати про дотримання дистанції у мінімум два метри, старатись відходити від людей якомога подалі. А також не приходити на пляж, якщо ви помітили в себе симптоми респіраторних захворювань.
Читайте також:
Повернулась з відпочинку в Одесі: вінницька співачка ILCHY захворіла на коронавірус
«Моя ти дорога копієчка». Як ростуть двоє вінничанок, народжених з пробірки
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер