Кампанія з вакцинації проти коронавіруса стартувала у Вінницькій області наприкінці лютого. Першим препаратом, що ним щеплювали українців був індійський CoviShield.
Незважаючи на іншу назву, він аналогічний до британської вакцини AstraZeneca. Пізніше до України завезли мРНК-вакцину Pfizer і китайську CoronaVac. Для повної імунізації їх потрібно ввести по дві дози.
Наразі у Вінниці та області вакцинують усіма переліченими препаратами. Щоправда, у Центрах масової вакцинації доступний лише один з них, а саме CoronaVac.
Станом на ранок 23 червня, у Вінницькій області вакциновано 90 688 жителів. Частина з них вже отримала другу дозу препарату, себто ревакцинувалась. Однак більшість очікує на запрошення.
Крім того, Центри масової вакцинації працювали лише чотири дні (дві пари останніх вихідних), зараз їх продовжують відкривати у райцентрах, тому логічно припускати, що основна кількість вакцинацій ще попереду.
На питання про ревакцинацію, які можуть виникнути у пересічних вінничан ми попросили відповісти заступницю директора Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА Тетяну Бондаренко. Саме вона курирує роботу Центрів масової вакцинації у нашому місті та області.
Мені зробили щеплення препаратом CoronaVac 12 червня. Сказали, що ревакцинація має бути через 28 днів. Це десь 9 липня. Чому визначені саме такі терміни?
— Ці терміни визначає виробник. Усі вони внесені в інструкції до препаратів. Там вказано, яким має бути проміжок часу між першою та другою дозами.
Чому у кожної з вакцин ці терміни різні? (Pfizer-BioNTech — 21-28 днів, Oxford/AstraZeneca — 12 тижнів (84 дні). CoronaVac/Sinovac Biotech — 28 днів)
— Усе залежить від типу вакцини. Кожна з них проходила клінічні дослідження, в ході яких і визначили, яким має бути проміжок часу, щоб при введенні вакцина подіяла найбільш ефективно.
Якщо не зробити вакцину у чітко визначений день, то що станеться? Вона не подіє?
— Вона подіє, але може мати менш корисний ефект. Якщо, приміром, ви робите щеплення на один-два-три дні раніше або пізніше зазначеного дня, то на ефективність це суттєво не впливає. Якщо більше, то так, її користь зменшується. Це стосується усіх вакцин, які наразі доступні у нашій країні. Попри це я раджу робити ревакцинацію у визначений день.
Що відбувається ближче до дня ревакцинації? Людині телефонує сімейна лікарка і запрошує на щеплення?
— Їй дзвонять медики, які вакцинували її вперше. У них є інформована згода людини, її контактні дані, тому їм простіше це зробити. Сімейні лікарі також можуть зателефонувати і запросити на друге щеплення.
Чи може так статись, що з якихось причин людині не зателефонують?
— Усяке може бути, адже людський фактор ніхто не відміняв. Краще й самим поставити нагадування про ревакцинацію, а за день-два до призначеної дати набрати свого сімейного лікаря і поцікавитись, чи пам’ятає він про вас.
Першу дозу CoronaVac я отримав у Центрі масової вакцинації населення, що розміщувався в «Експоцентрі». Чи можу я отримати другу дозу препарату в іншому Центрі вакцинації або, наприклад, в найближчій до себе амбулаторії?
— Бажано робити це в медзакладі, у якому ви уклали декларацію з сімейним лікарем. Або в тому самому Центрі масової вакцинації, де отримали вакцину вперше.
Якщо ви зробите ревакцинацію в іншому Центрі, дані про неї все одно занесуть до електронної системи охорони здоров’я.
У найближчій до місця проживання амбулаторії можна отримати другу дозу препарату, якщо там буде проводитись ревакцинація CoronaVac. Тобто тим препаратом, який ви вже отримали раніше. Такі питання краще уточнювати у своїх сімейних лікарів.
Чи є гарантії того, що центри масової вакцинації будуть забезпечені достатньою для ревакцинації кількістю препаратів?
— Коли людина отримує першу дозу, ми одразу відкладаємо препарат, щоб вона могла отримати і другу дозу. Ми не ревакцинуємо залишками, це вакцини, які від початку були призначені для конкретної мети — другого введення. Такі вакцини зберігаються на обласному складі.
Якщо вам не перетелефонували і не запросили на ревакцинацію, потрібно подзвонити туди, де була отримана перша доза і уточнити, коли можна прийти і отримати другу.
Нагадаємо, що ми вже неодноразово писали про вакцинацію та ревакцинацію. Ці матеріали можуть бути корисними для вас:
Найближчими вихідними у Вінниці розпочнеться масова вакцинація населення. Що варто знати
У Вінниці запрацював Центр масової вакцинації. Розповідаємо, як ми робили там щеплення
Ключові питання про вакцинацію проти коронавірусу та відповіді на них
Вакцинація, але не проти COVID-19: як дорослим зробити щеплення від інших небезпечних хвороб
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер