Цими вихідними, 12-13 червня, у Вінниці вперше працюватиме Центр масової вакцинації населення. Щеплювати будуть громадян, які записалися до листа очікування через сайт чи додаток «Дія», або контакт-центр МОЗ.
У пресслужбі Вінницької міської ради повідомили, що отримати вакцину зможуть як ті, кого попередньо запросили на щеплення телефонним дзвінком чи повідомленням, так і за іншою чергою усі охочі, яким ще не надійшло запрошення, але які є в листі очікування.
У центрі масової вакцинації не можна буде обрати, якою саме вакциною щеплюватись. Відомо, що використовуватимуть CoronaVac від китайської біофармацевтичної компанії Sinovac Biotech. Цю вакцину, нагадаємо, ВООЗ схвалила 1 червня.
«Результати тестування ефективності вакцини показали, що вона запобігла симптоматичному захворюванню у 51% вакцинованих та запобігла тяжкому перебігу COVID-19 та госпіталізації у 100% досліджуваних», — йдеться в пресрелізі Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Щеплення у Вінниці буде проводити спеціальна бригада медиків. Ми поговорили з лікаркою Надією Яценко, яка входить до складу цієї бригади. Попросили її розповісти про вакцину «Коронавак», побічну реакцію, яка може наступити, запитали, чи потрібно готуватись до щеплення і яку кількість вінничан планують вакцинувати.
CoronaVac відносно нова і маловідома для загалу вакцина, але саме нею ви будете щеплювати. Можете пояснити, чому вінничанам не варто її боятись?
— Взагалі ніякої вакцинин не варто боятись. З «Коронавак» я працюю вже другий місяць і можу сказати, що вона прекрасна. Це інактивована вакцина, себто людині вводиться повністю «вбитий» вірус. Організм реагує на цей вірус і починає виробляти імунітет.
Крім цієї вакцини, в Україні використовували CoviShield і Pfizer. З усіх них CoronaVac є найбільш м’якою — після введення температура піднімається в одиничних випадках.
Чим «Коронавак» відрізняється від інших вакцин?
— Якщо «Ковішилд» — це векторна info вакцина, а «Пфайзер» — це нова мРНК info вакцина, то перевага «Коронавак» в тому, що вона виготовляється за дуже давніми методами. Як я вже казала, у ній використовується неактивний вірус. Багато людей приходять і просять щеплювати саме цією вакциною.
Деякі переживають, що щеплення такою вакциною може призвести не до появи імунітету, а навпаки до зараження коронавірусом. Поясніть, чому такого бути не може?
— Від жодної вакцини не можна заразитись коронавірусом. Якщо через кілька днів після вакцинації людина захворіла на COVID-19, це означає, що під час щеплення вона була в продромальному періоді info. Тобто ззовні і фізично виглядала здоровою, але хвороба у неї вже була, просто не проявлялась. Ніяких тестів ані до вакцинації, ані після неї робити не варто.
Є ще така чутка, що перехворіти краще, ніж вакцинуватись. Мовляв, такий імунітет більш природний.
— Імунітет, який формується після того, як людина перехворіла, по-перше, триває лише від трьох до шести місяців, по-друге, формується не у всіх людей. У мене є пацієнти, які хворіли двічі підряд. Тобто імунітету у них не виробилось зовсім. А вакцина дає більш стійкий імунітет.
Які побічні реакції можуть виникнути на вакцину «Коронавак»?
— Може почати боліти голова, піднятись температура, з'явитись ломота в тілі або біль у руці. Це звичні реакції організму, які можуть виникати при введенні будь-яких вакцин. Ніяких інших побічних реакцій не спостерігалось. За протоколом, після щеплення потрібно посидіти півгодини під медичним наглядом.
Кому не можна вакцинуватись?
— Протипоказами є анафілаксія info та психічні захворювання.
Чи потрібно якось готуватись до вакцинації?
— Ні. Лише майте гарний настрій і бажання.
Чи має якесь значення рівень антитіл IgG info в організмі?
— До вакцинації це не має ніякого значення.
Скільки орієнтовно людей зможуть провакцинуватися цими вихідними?
— Не можу відповісти на це питання. Вакцинація триватиме по кілька годин в суботу та неділю. Ми спробуємо провакцинувати за цей час максимальну кількість. Тут варто враховувати не лише темпи самого щеплення, але й ідентифікацію пацієнтів: впевнитися, що людина є в листі очікування, а потім внести відомості про її вакцинацію до комп'ютера.
Нагадаємо, що Центр вакцинації від COVID-19 працюватиме 12 та 13 червня з 10.00 до 14.00. Він розташується за адресою: вулиця Соборна, 68, Вінницька торгово-промислова палата «Експоцентр» (Будівля кінотеатру імені Коцюбинського). Усім хто планує отримати вакцину, при собі обов’язково необхідно мати паспорт громадянина України.
На інфографіці нижче можна дізнатись, як записатись в чергу на вакцинацію:
Читайте також:
Чи безпечні сонцезахисні окуляри з переходів і ринків? Та десять інших питань до офтальмолога
Де та як отримати паліативну допомогу? Плюс перелік послуг, які мають надаватись безкоштовно
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер