У Вінницькій області діє лише один повноцінний хоспіс info. Його відкрили на базі міської клінічної лікарні №3 у 2016 році. Наразі там розгорнуто 65 ліжок.
— Для того, щоб людину госпіталізували, родичам важкохворого пацієнта потрібно звернутись до сімейного або лікуючого лікаря, який має виписати направлення до нас на стаціонарне лікування, — розповідає головна лікарка міської клінічної лікарні №3 Наталія Шуткевич. — Сьогодні велика кількість людей потребують паліативного догляду. Через це виникає черга з пацієнтів, яким показано отримувати допомогу у хоспісі. Тому ми плануємо збільшити кількість ліжок до 70.
За критеріями ВООЗ на кожен мільйон населення має передбачатись мінімум 100 ліжок для паліативних хворих. Якби хоспіс обслуговував лише Вінницю, то кількість ліжок у нашому місті, каже Наталія Шуткевич, відповідала би нормі. Однак сьогодні медзаклад територіально незалежний. Себто за направленням лікарів до нього можуть госпіталізувати як жителів Вінницької ОТГ, так і Вінницької області і навіть громадян Україні з інших регіонів. З урахуванням цього, місць не вистачає.
Про збільшення попиту на якісну паліативну медицину говорять і в МОЗ. На сайті відомства повідомляють, що щороку паліативної допомоги потребує приблизно 1,5 мільйона українців.
Набагато менш вражаючим є минулорічний звіт міжнародного фонду «Відродження». За даними фонду, станом на початок 2019 року паліативної допомоги в Україні потребувало 324 тисячі 113 людей (258 207 дорослих і 65 906 дітей). Вінничан серед них було понад 11 тисяч: 8612 дорослих і 2717 дітей.
Де у такому разі мають знаходитись ті тисячі вінничан, які потребують знеболення та якісного догляду, якщо місць у єдиному на всю область хоспісі менше сотні? Відповідь на це питання дає, зокрема, тлумачення слів «паліативні хворі»:
«Паліативні хворі — пацієнти усіх вікових груп, які страждають на злоякісні новоутворення у ІІІ-ІV стадії захворювання, ВІЛ-інфекцію/СНІД, вроджені вади розвитку, серцево-судинні, неврологічні, респіраторні, атрофічно-дегенеративні та інші прогресуючі захворювання та посттравматичні стани, що не можуть бути вилікувані сучасними і доступними методами та засобами», — таке визначення дають у МОЗ.
Відтак паліативну допомогу мають надавати не лише в хоспісі, але й, до прикладу, у Клінічному центрі інфекційних хвороб info, адже саме в ньому лікуються люди з ВІЛ-позитивним статусом.
— Наш заклад був розрахований на надання паліативної допомоги від самого відкриття у 2003 році. У ньому надавали допомогу людям, які мають пожиттєво невиліковну хворобу, а саме ВІЛ-інфекцію/СНІД, — розповідає лікар-інфекціоніст, директор Клінічного центру інфекційних хвороб Ігор Матковський. — У нас передбачено блок з двох палат, це чотири ліжка, для хоспісних пацієнтів. Це люди з четвертою клінічною стадією, вони мають прогнозований термін дожиття. Зазвичай він не перевищує шести місяців.
Інформацію про надання паліативної допомоги можна знайти і на сайтах вінницьких приватних медклінік. Наприклад, в онкологічному центрі Oncohelp Clinic пишуть: «Ми надаємо паліативну допомогу в повному обсязі, у нас є для цього все необхідне, включаючи препарати і технології, які можуть бути недоступні в інших лікарнях».
Проте далеко не всі вінничани мають можливість оплатити своїм близьким паліативний догляд у приватних клініках. На щастя, українці можуть безоплатно отримувати послуги з паліативної допомоги. У цьому році в рамках Програми медичних гарантій тариф на отримання паліативної допомоги збільшили. А відтак Програмою зацікавилась більша кількість медичних закладів, зокрема вінницьких.
«613 медзакладів подали пропозиції на паліативну допомогу в стаціонарі. Це майже на двісті більше, ніж у минулому році. 486 закладів подали пропозиції на надання мобільної паліативної допомоги. Це вдвічі більше, ніж минулоріч… За надання мобільної паліативної допомоги одному пацієнту заклад отримає 14 066 гривень. Тариф на стаціонарну паліативну допомогу становить 13 129 гривень також за одного пацієнта», — йдеться на сайті НСЗУ.
На сайті служби здоров’я бачимо сім вінницьких медзакладів, які мають чинні договори про медичне обслуговування пацієнтів у напрямі паліативна допомога:
Загалом в області налічується 32 законтрактованих з НСЗУ медзаклади.
За пакетом стаціонарної паліативної допомоги пацієнт отримує такий перелік безоплатних послуг:
У хоспісі на базі Вінницької міської клінічної лікарні №3, після зняття карантинних обмежень, відновлять безкоштовні навчання навичкам догляду за важкохворими.
— Більшість не пов’язаних з медициною людей не знають, як доглядати за своїми важкохворими близькими. Коли вони привозять родичів до хоспісу, ми навчаємо їх годувати, переодягати, перестеляти за хворими ліжко, профілактиці пролежнів тощо, — говорить головна лікарка Наталія Шуткевич. — Коли рідні перестають рухатись, говорити або самостійно ковтати, починається паніка, адже їх стає важко розуміти. Завдяки нашим навчанням, люди знаходять спільну мову з важкохворими родичами.
За пакетом мобільної паліативної допомоги пацієнт отримує такий перелік безоплатних послуг:
Читайте також:
Чи безпечні сонцезахисні окуляри з переходів і ринків? Та десять інших питань до офтальмолога
Не можна летіти за станом здоров'я. Кому протипоказані авіаперельоти?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер