«Ревнощі — це мистецтво завдавати більше зла собі, ніж іншим». Олександр Дюма.
Ревнощі — почуття, знайом кожному. Ревнують не тільки жінки свого чоловіка до інших жінок, або чоловіки свою подругу до інших чоловіків. Ревнують брати і сестри, ревнують друзі.
З-за ревнощів трапляються сварки, бійки, розлучення і навіть вбивства. Не дарма Вільям Шекспір у своїй трагедії «Отелло» назвав це почуття «зеленооким чудовиськом, і це чудовисько не піддається дресируванню».
Ревнощі вважають негативним деструктивним почуттям, що руйнує особистість, і навіть зіставляють з хворобою, тому що воно забирає у людини енергію і душевні сили, з’їдає зсередини. Кажуть, «ревнощі застилають очі»: ревнивець втрачає розум і, з приводом чи без, робить непередбачувані неадекватні вчинки.
Давайте спочатку дамо цьому явищу визначення.
Ревнощі — негативно забарвлене почуття в міжособистісних відносинах, яке виникає при нестачі уваги, любові, поваги чи симпатії від коханої або дуже важливої людини.
Стан ревнощів слід розглядати як процес, в якому виникає відчуття загрози відносинам.
У нормі людина повинна знати, розуміти власні цінності, поважати і розпізнавати цінності інших людей, навіть якщо суспільство в цілому пропагує «життя без правил».
Отже, щоб уникнути ревнощів, потрібно визначити для себе, основні правила і принципи спілкування:
1. Згадати, в якому віці ви вперше відчули ревнощів (швидше за все від 5 до 7 років).
2. Проаналізувати, як ви справляєтеся з цим почуттям?
3. Як з цим почуттям справлялися у вашій родині, в сім'ях близьких або знайомих людей? Визначитися, яке ви маєте уявлення про це (Отелло ви чи ні).
4. Ревнощі — це умовний контроль поведінки іншої людини. Навіщо вам витрачати стільки зусиль на чуже життя?
5. Якщо ви розумієте, що будувати відносини, в яких немає цінностей схожих з вашими, не виходить, посміхніться і відійдіть в сторону. У вас просто різні дороги.
6. Вивчайте себе і свої духовні пріоритети. Чесність, довіру, повагу і вдячність ніхто не відміняв.
7. Можна ділитися шматком хліба, бути щедрим і благородним. Тільки не потрібно плутати. Є те, що належить тільки вам. Вибудуйте власні кордони. І крапка.
8. Пам'ятайте: не варто прокладати шлях до серця коханої людини через ревнощі і владу над нею.
Існує думка, що ревнощами частіше страждають люди з низькою самооцінкою. Вони закомплексовані, не впевнені у своїх здібностях, красі, розуму, тому нескінченно переживають, що їх партнер знайде собі когось краще, красивіше і розумніше, а самі вони нікому і ніколи більше не будуть потрібні і назавжди залишаться самотніми. Своїм ниттям, риданнями і часто несправедливими причіпками вони доводять свого партнера до стану, коли той починає замислюватися про правильність свого вибору і дивитися в той бік, де йому буде більш комфортно.
Досить часто ревнивцями бувають егоцентристи, які вважають, що «і сонце б вранці не вставало, коли б не було мене». Вони виховані так, що загальна увага має бути прикута тільки до них, і все найкраще належати теж їм: «Це моя і не чиє більше».
Ревнощі за чоловічим типом — це контроль над своєю територією, власністю, сім’єю, жінкою. Ніхто не має права посягати на цю територію, переходити її межі. Цю авторитарну форму контролю за чоловічим типом можна спостерігати і у деяких жінок.
У чому полягає ревнощі за жіночим типом? Жінка ревнує, тому що боїться втратити свого чоловіка, майбутнє з яким їй бачиться спокійним і забезпеченим. Але намальованому в її уяві майбутньому загрожує небезпека у вигляді молодих і красивих жінок, які, як їй здається, роєм в’ються навколо її чоловіка, заманюючи його в свої тенета. Того і дивися, він попадеться на чиюсь вудку! Що робити, коли він піде? Страх перед невизначеним майбутнім і змушує її ревнувати.
1. Контролюйте свої ревнощі. Усвідомте, що це складна емоція, на якій не варто загострювати увагу.
2. Відмовтеся від поведінки, яка лише посилює ревнощі. Перестаньте допитувати і перевіряти партнера, стежити за ним і у всьому контролювати. Чим частіше ви займаєтеся подібними речами, тим більше ви підживлюєте свої ревнощі.
3. Встановіть правила. Відверто поговоріть з партнером. Обговоріть таку поведінку, яка для вас обох прийнятна. Розкажіть, що вас бентежить і що змушує ревнувати. Вміння чути одне одного допомагає будувати щасливі стосунки, де немає місця для ревнощів.
4. Не тіште себе марними надіями. Ревнощі не завжди виникають на рівному місці. Трапляється так, що партнер дійсно обманює вас або просто вам не підходить. Не бійтеся розставання, якщо стосунки ведуть в нікуди. Пам'ятайте, що у вас було щасливе життя до цих стосунків і буде після.
Наталія Тернова, психолог:
Якщо партнер «роздає аванси» направо і наліво, варто задуматися, чи хочемо ми далі
Є й інший варіант. Саманта, одна з героїнь фільму «Секс у великому місті», яку змучила ревнощі, перед тим, як піти, заявила своєму чоловікові: «Я люблю тебе. Але себе я люблю більше».
Ревнощі нерідко зароджуються там, де з’являються недомовки, секрети, намагання щось приховати. Мимоволі в голову лізуть думки, що якщо людина щось недоговорює, значить, їй є що приховувати і вона боїться, що його таємниця буде розкрита. В парі виникає взаємна недовіра, і легко знаходяться приводи для ревнощів.
Можна зустріти пораду: якщо ми ревнуємо, потрібно і партнера змусити ревнувати, заплативши йому тією ж монетою. Наш рада інший: акцентуємо увагу на тому, що нам можна довіряти, і своїм прикладом закликаємо партнера до такої ж відкритості.
Ще одна порада від психологів — ніколи не виясняти стосунки. Не розпалювати себе думками на кшталт: «Де він (вона) вештається, давно пора бути вдома, чому не відповідає на дзвінки?» — а зосередитися на собі. Якщо ваші підозри безпідставні, ви лише принизитися, якщо будете виясняти, де він (вона) був до півночі. Якщо ж він (вона) дійсно вам зрадив, чи готові ви це почути? Так чи інакше, ви маєте сказати, що вам це не подобається, що, якщо це повториться — вашим стосункам прийде кінець. Кохаюча людина завжди прислухається, аби не завдавати вам болю.
Читайте також:
Полуниця з вершками: прості прийоми, які урізноманітнять ваше сексуальне життя
Руйнуємо міф: чому секс в тривалих стосунках з часом стає кращим
Заборонений фрукт — найсолодший. Чи варто крутити роман із заміжньою жінкою?
Закохатися в поганого хлопця. Причини, чому дівчатам подобаються брехуни і маніпулятори
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер