Зрештою, у яку церкву ходить голова облдержадміністрації, як і будь-хто інший, це особиста справа кожного. Хто скільки дає церкві - тим більше. Хоча
у давні часи правило віддавати десятину на храм діяло на нашій землі досить довго. Нині в Європі принцип давати десятину на потребу храму діє для всіх, хто вважає себе членом церковної громади. А в Німеччині цей відсоток вираховується державою з усіх віруючих автоматично.
У нас все простіше. За законом "Про свободу совісті та релігійні організації" обов'язкової виплати частини прибутку на користь церкви немає. До речі, про податок. Кілька років тому біля будинку престарілих у Вінниці ініціювали і допомагали збудувати капличку головні податківці області і міста - Лавренко і Дець.
Віра стара і нова
“Екзотики” у депутатському корпусі міста та області немає, на відміну від різновірування нардепів. За спостереженнями журналу “Фокус” практично всі “відступники від стандартів” зосереджені у БЮТі.
Одне із найекзотичніших депутатських вірувань — неоязичництво, яке самі оригінали вважають найбільш традиційною для України релігією. Вони її підкреслено іменують “Рідною українською національною вірою” (Рунвіра). Відповідно до її вчення, українці мають своє розуміння вищої сили, виявленої їм під ім’ям Дажбога. Християнську релігію рунвірівці заперечують як сторонню і ледь не окупаційну.
У яку із розрізнених груп шанувальників віри в українського бога входять народні депутати Левко Лук’яненко і Григорій Омельченко, залишається загадкою — але вони точно себе до неї відносять.
Лук’яненко заявляв, що в обрядах і зборах рунвірівців участі не бере:
— Так, я прихильник цієї віри, але я не ходжу на їхні збори. Це, скоріше, філософське розуміння Бога.
Не відрікається від Рунвіри й інший бютівець — Григорій Омельченко. Правда, зіславшись на зайнятість, народний обранець не повідомив нічого більше.
Якщо лідер БЮТ називає себе православною християнкою, то її заступник у політиці Олександр Турчинов, як відомо, — член церкви євангельських християн-баптистів. А от те, що він є пастором — неправда: читати проповідь у євангелістів може кожен із парафіян, якщо є до цього бажання й уміння.
Наш земляк, колишній депутат від БЮТ, а тепер голова Верховного Суду України Василь Онопенко, — євангельський християнин. Як писали в газеті “Наріжний камінь”, “у 1997 р. він свідомо прийшов до Бога, прийнявши водяне хрещення”. А у виданні церкви адвентистів сьомого дня він довгий час навіть вів колонку “Консультація юриста”.
У міліцію, до церкви…
У Вінниці ж найближча до юристів міліцейська церква – прямо на території УМВС, за шлагбаумом. Мало хто у 2004 році погоджувався з ідеєю тодішнього начальника вінницької міліції Валерія Літвіна збудувати церкву на території обласного управління. Не схвалювали появу православного храму зовсім не через релігійні уподобання. По-перше, не зрозуміло, яким чином функціонуватиме храм на закритій території, мовляв, "із посвідченнями до Бога не ходять". По-друге, і головне - за чиї кошти будуватимуть? Проблема фінансування стала першочерговою, бо після замуровування святих мощів відмовитися від будівництва церкви уже не можна - не дозволяв закон, хоч і релігійний. Зводити її почали за рахунок міліцейських пожертвувань... А за три роки будівництва троє начальників УМВС стали генералами. Валерій Літвін, якого згодом перевели з Вінниці. Із полковника до генерала виріс на цій посаді його наступник - Василь Дремлюга. З церквою він взяв "паузу" - роботи призупинили, бо не було майстрів, і запевняв, що "із державного бюджету на неї не витрачено жодної копійки", бо "у поліклініці ремонт чекає". Поліклініку згодом відремонтували, а на церкву жертвувань не вистачало...
У січні 2007 року на посаду начальника обласної міліції призначили Василя Поліщука. Тоді ще полковника. Він знову повернувся до церкви... І став генералом. Саме у день відкриття храму Василя Кіндратовича викликали у міністерство для вручення нових "зірок" з міліцейського неба.
- У церкву пускаємо усіх, незважаючи на те, що це закрита територія, - запевняє начальник вінницької міліції Василь Поліщук. - Нехай там постійно горить свічка у пам'ять про товаришів, які віддали життя заради життя інших. А збудували її міліціонери, хто скільки міг - стільки і давав, хтось п’ять, а хтось 10 гривень. Особисто я щомісяця віддавав на храм 200 гривень.
А як розповів "RІА" екс-начальник обласного УМВС Валерій Літвін, ідея церкви на території управління належала йому особисто:
- Коли я дізнався про масові захоронення у Центральному парку, я сказав про цю ідею владиці Макарію. Він мене підтримав: "Храм у парку не те, що можна збудувати, а потрібно".
Не секрет, що фінансуванням не лише православних церков, а й синагог та мечетей займаються два українських мільярдери Віктор Пінчук та Ренат Ахметов, пише "Главред". Подейкують, що у Дніпропетровську на гроші першого відбудували храм Божої Матері та відреставрували міську синагогу "Золота троянда". Ахметов виділив мільйон доларів на оновлення Свято горського монастиря, Ахметов також профінансував побудову мінарета свого імені біля мечеті "Ахат-Джамі" у Донецьку і, кажуть, звів найбільшу в Європі мечеть. Також у Києві, етнічний татарин Ахметов дав гроші на реставраційні роботи Софії Київської.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер