На крутому схилі в Мурованих Курилівцях стоїть палац поміщика Комара. Уздовж нього тягнеться старовинний кам'яний мур. В англійському фільмі “Джейн Ейр” саме біля такої стіни відбувся діалог між головними героями: містером Рочестером і Джейн
Журналісти RIA відправилися за 100 кілометрів від Вінниці, щоб побачити дарований Катериною ІІ замок, де мешкала родина Комарів і не тільки вони. Зараз це санаторна школа-інтернат для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи. Спочатку, за словами директора школи Олександр Стозуба, селище з замком називалося Чуриловці, на честь першого поселенця козака Чурила, який тут мешкав.
- Його хата була обнесена муром, - каже він. - Тобто, цей мур старіший за маєток.
- Він купив палац, але жодного разу тут не був, - говорить Олександр Стозуб. - А придбав його для своєї доньки. Потім передумав і побудував для неї маєток в Митках, Барського району.
“Нічийний” парк
На берегах річки Жван розташовувався парк, закладений ірландським ботаніком, майстром садово-паркового мистецтва Міклером. У деяких місцях він схожий на непролазні хащі. До саду ведуть муровані мости.
- Столик відноситься до 1956 року, - каже Олександр Стозуб. - До того часу він був витесаний з каменю і був круглої форми. А зараз має форму шестигранника і вилитий з бетону. У 1956 році один житель селища узяв молот, щоб випробувати стіл на міцність, а заодно і свої сили. Він його розколов на три частини. Збереглася лише старовинна підставка.
Хоча парк і примикає до палацевого комплексу, школі він не належить.
Літній театр — модна “фішка” радянщини
Свого часу парк був відданий Міністерству культури. Там побудований літній театр, від якого зараз одні руїни, розмальовані графіті.
- У радянські часи, це було модно: сцена під відкритим небом, - розповідає директор школи-інтернату. - Там виступали Василь Зінкевич та інші артисти. Усі заходи також проводилися там: Дні молоді, Перше та Дев'яте Травня. У ньому було десь 400 посадочних місць з алюмінієвими бильцями. Їх за одну ніч не стало - все розграбували.
Мур як в англійських фільмах 19 століття
Увесь палацевий комплекс обнесений височенним муром. З нього пробиваються квіти, листя рослин, по стінах розповзся виноград.
До Мурованих Куриловець є прямі маршрути: “Вінниця - Муровані Курилівці”. Автобуси відправляються з автовокзалу “Західний” (Хмельницьке шосе, 107). Квиток коштує 58 гривень. Назад ми сплатили 50. Їхати приблизно дві години. У містечку від автостанції треба повернути наліво і спускатися униз по вулиці Леніна весь час прямо. Коли дійдете до роздоріжжя, завертайте наліво, на дорогу, яка вкрита бруківкою. Вийдете на трасу і знову повертаєте наліво. Там буде виднітися церква. Праворуч від неї вхід до школи-інтернату. Це і є палац.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер