Як відчула Вінниччина два роки повномасштабного вторгнення росії в Україну? Хроніка

Як відчула Вінниччина два роки повномасштабного вторгнення росії в Україну? Хроніка
На місці обстрілу центру Вінниці російськими ракетами в липні 2022 року
  • Сьогодні друга річниця повномасштабного вторгнення росії. Зібрали найбільш важливі події двох років великої війни, що стосувалися Вінниці та Вінницької області. 

Рівно два роки тому ми прокинулись в іншій реальності. З того часу українці стали свідками трагедій і тріумфів, втрат і здобутків, поразок і перемог.

І хоча насправді війна триває вже десять років, у наших серцях 24 лютого назавжди закарбується як чорна дата. Страшні слова «велика війна» загартували нашу незламність. Кожен на своєму фронті, в окопах на передовій, в глибокому тилу — робимо все від нас залежне, аби Україна вистояла та перемогла. 

24 місяці, понад 104 тижні і 730 днів… За даними порталу Air-alarms.in.ua, в Україні з початку повномасштабного вторгнення було оголошено 39 тисяч 931 повітряна тривога.

Відео дня

51-й обмін полоненими відбувся 8 лютого. З моменту повномасштабного вторгнення з російського полону вдалося визволити вже 3135 захисників та захисниць.

За даними Генерального штабу ЗСУ, Сили оборони з початку повномасштабного вторгнення ліквідували більше 409 тисяч російських військовослужбовців.

До другої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну згадуємо події, які відбулися у Вінниці та області і торкнулися кожного. 

2022 рік

24 лютого російська федерація розв’язує повномасштабну війну проти України. Зі зверненням до нації виступає Президент Володимир Зеленський. Він повідомляє про введення воєнного стану на всій території країни.

Водночас вінничани у різних куточках області чують перші вибухи. З’являються повідомлення про ворожі атаки по військових об’єктах у Бохониках, Тульчині, Калинівці. З останньої евакуювали частину мешканців. Згодом очільники місцевих адміністрацій повідомляють про перші втрати. В області запроваджують комендантську годину. 

Верховний Головнокомандувач підписує указ про загальну мобілізацію. Для отримання зброї достатньо пред’явити паспорт. Чоловікам до 60 років забороняють виїзд за кордон.

25 лютого росіяни знову обстрілюють Калинівку. У Вінниці відкривають перші чотири пункти для переселенців. В області створюють військову адміністрацію. Її очолює губернатор Сергій Борзов. 

На підльоті до Калинівки наші пілоти знищують ворожий СУ-25. У Головному управлінні Нацполіції повідомляють про ДРГ, які обстріляли одну з частин Нацгвардії у нашій області.

27 лютого ми дізналися імена перших загиблих внаслідок повномасштабної війни вінничан, це: 18-річний Андрій Савченко з Бершаді, батько двох дітей з Літина Віктор Ільченко, 22-річний Дмитро Коваль з Глухівців... Скільки ще буде далі...

На території всієї області облаштовують блокпости. Перевіряють на виїздах та виїздах з населених пунктів. Вінницька військова обласна адміністрація видала наказ про окремі заходи встановлення спеціального режиму світломаскування. У місті вимикають вуличне освітлення на ніч.

У ті дні вінничани бояться запалити світло удома в тему пору доби. Шукали і замальовували мітки... Зараз пригадуємо все це, як непотрібну паніку. А всі щось робили, щоб захиститися в межах міста, крім того, що зібрали тривожні валізи і закупилися про запас продуктами, які можна взяти з собою у сховище чи в дорогу під час ймовірної масової евакуації.   

6 березня росіяни обстріляли Вінницький міжнародний аеропорт «Гавришівка». Відомо про приліт восьми ракет. Внаслідок атаки загинуло шестеро цивільних та четверо військових.

В той день відбулися похорони 20-річного Максима Купрійчука, який загинув 25 лютого під Херсоном, коли росіяни накрили його підрозділ «Градами». Батьки вивезли тіло сина в багажнику.

Вночі 15 березня ворог атакував Вінницьку телевежу. Пошкоджені кілька будівель, але, на щастя, обійшлося без жертв. 20 березня у Вінниці СБУ заарештувала німецьку журналістку, яка працювала на росіян. 

25 квітня відбулися ракетні обстріли об’єктів критичної інфраструктури Жмеринки та Козятина. В обласній прокуратурі повідомляють про п’ятьох загиблих та 18 поранених людей.

5 травня до Вінниці з-під Ірпеня та Бучі привезли кілька одиниць знищеної російської техніки. БМП та БМД розмістили на Європейській площі. Містяни сприйняли таку ініціативу неоднозначно. Вже наступного дня спалену техніку приберуть — всередині однієї з машин діти знайшли пістолет. 

22 травня на Запорізькому напрямку загинуло одразу дев’ять бійців вінницького підрозділу поліції КОРД. Усіх дев’ятьох в останню путь пізніше проводжало понад десять тисяч вінничан. 

14 липня росіяни кількома ракетами «Калібр» атакували Вінницю, влучивши у площу Перемоги. Внаслідок цього 28 людей загинули, 89 — госпіталізували в лікарні. Понад півсотні будинків зазнали руйнувань, зокрема, Будинок офіцерів та будинок побуту «Ювілейний». Матеріальні збитки сягнули сотень мільйонів гривень.

27 липня Міноборони рф опублікувало офіційну інформацію про буцімто скупчення військової техніки ЗСУ на території вінницької психоневрологічної лікарні імені Ющенка. Це виявилося черговим їхнім фейком.

7 серпня Командування Повітряних Сил повідомило про прильоти кількох ракет по військових об’єктах у Вінницькій області. Того дня система оповіщення про повітряну небезпеку спрацювала вже після того, як пролунала серія вибухів. Пізніше Сергій Борзов пояснив це тим, що росіяни застосували гіперзвукові ракети «Кинджал», які є надзвичайно складною мішенню для нашої ППО.

24 серпня на День Незалежності повітряна тривога лунала 189 разів. У Вінницькій області в цей день лунало сім тривог, які загалом тривали більше семи годин.

22 вересня наймолодшого захисника «Азовсталі», вінницького парамедика Назарія Гринцевича, який чотири місяці перебував у полоні росіян, обміняли. Разом із ним додому повернулося ще двоє вінничан: Віктор Цебрик та Євгеній Дзись.

Дронами-камікадзе «Shahed-136» росіяни двічі атакували Ладижинську ТЕС. Відомо про пошкодження обладнання та будівель. Внаслідок атаки постраждали шестеро осіб, загиблих немає. Вінничан вперше попросили зменшити споживання електроенергії.

У ці дні небо над Вінницею захищає пілот з позивним Karayа. Пізніше його літак потрапив в аварійну ситуацію. Пілот відвів літак від населених пунктів та катапультувався. За свій подвиг Вадим Ворошилов отримав звання Героя України з врученням ордену «Золота зірка».

7 листопада СБУ повідомила про підозру митрополиту Тульчинському і Брацлавському УПЦ московського патріархату Іонафану. Його підозрюють у виправдовуванні збройної агресії рф проти України, розповсюдженні матеріалів із закликами до насильницької зміни конституційного ладу, розповсюдженні матеріалів із закликами до зміни меж території та державного кордону України тощо. Пізніше Президент Зеленський призупинив його громадянство. 

12 листопада кілька сотень херсонців зібралися на Європейській площі, щоб відсвяткувати звільнення рідного міста. Вони сміялися, плакали, співали гімн України, фотографувалися біля вежі на згадку, дякували ЗСУ та Вінниці за гостинність. 

23 листопада Вінниця та область залишилась без світла. Аналогічна ситуація по всій території України. У цей день зафіксували перший і наразі останній блекаут. 

28 листопада через обстріли Ладижинської ТЕС, у місті виникла надзвичайна ситуація. Майже 18 тисяч його жителів залишилися без тепла.

2023 рік

Зима 2022/2023 року стала однією з найскладніших у сучасній історії України. Постійні обстріли об'єктів інфраструктури спричинили перебої з електро- та теплопостачанням, світло включали за графіками. У місті розгортали Пункти незламності, де можна було зігрітися та отримати допомогу. 

В січні Командування Медичних Сил ЗСУ повідомило, що вінницький хірург Андрій Верба провів операцію з видалення частини гранатометного пострілу ВОГ із тіла військового. Снаряд дивом не розірвався. Його вінничанин діставав у присутності двох саперів.

До перших роковин обстрілу Будинку офіцерів встановили пам'ятник загиблим 14-го липня. Крім жертв, які безпосередньо загинули у цьому місці, на ньому вказано імена також чотирьох працівників, життя яких обірвалося під час атаки на Вінницький аеропорт 6 березня 2022 року. 

29 білих птахів здіймаються у небо — такий вигляд має знак, який облаштували на місці влучання одного з російських калібрів. В цей день також відбувся автопробіг — близько сотні автівок проїхалися головними магістралями міста.

26 липня, через падіння уламків «Калібрів» неподалік Вінниці, постраждали п'ятеро людей. теплиці «Украфлори» повністю знищені. Один з найстаріших заміських закладів Вінниці, готельно-ресторанний комплекс «Дубовий Гай», теж постраждав від ракетного обстрілу. Від уламків збитих ракет повилітали вікна в будівлях готелю, та обійшлося без людських жертв.

Вінничани навчилися жити і працювати під звуки сирен повітряної тривоги. Обласний центр став першим містом в Україні, де впровадили систему автоматичного відкриття укриттів. У шести вінницьких школах почали зводити протирадіаційні укриття.

У вересні всі навчально-виховні заклади регіону розпочали роботу в офлайн режимі. У Вінниці почали будівництво протирадіаційних сховищ для шести ліцеїв. На це з міського бюджету області виділили 293 мільйони гривень.

Вінниччина — одна з областей країни, де реалізується пілотний проєкт Міністерства у справах ветеранів «Помічник ветерана». Робочі місця для них облаштували в центрах надання адмінпослуг.

Для російських військовополонених у Могилеві-Подільському перепрофілювали колонію. На це з держбюджету витратили 3 мільйони 200 тисяч гривень. Наша область стала другою в Україні, де облаштували такий табір.

В серпні 2023 на площі Шевченка у нашому місті відкрили стелу на честь загиблих захисників Вінниччини. Стіна пам’яті складається з двадцяти конструкцій, кожна з яких має підсвітку. Кожна гранітна «рамка» розташована на гранітній тумбі. На ній розміщені по 20 фото, тобто 400 світлин захисників. Вони поділені на роди військ, в яких перебували військові.

Попри війну, ми сіяли, збирали урожай на полях та у садах. Економіка регіону потроху відновлювалась завдяки і релокованому бізнесу. На кінець 2023-го року на Вінничичні зареєстровано близько 350 підприємств-переселенців. Більшість із них переїхали з Харківщини, Донеччини, Луганської та Запорізької областей.

Цієї зими обійшлося без планових відключень. Різдво та інші свята Україна відзначала з Європою. Вінничани продовжують донатити ЗСУ та вшановувати памя’ть загиблих захисників, завдяки яким маємо можливість зустрічати новий день в рідній Україні.

 

Читайте також:

Позаду 32-га операція. Про Ромчика Олексіва, який постраждав від ракетного удару по Вінниці

З якими запитами військові звертаються до правозахисників? Розповіла вінницька адвокатка

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Татьяна Кузь

    😢😢😢😢😢😢😢😢😢❤

keyboard_arrow_up