Імена тих, хто встановив прапор на вежі, журналіст 20minut.ua уперше почув від одного з визволителів Вінниці. Командир відділення Володимир Слабий служив у 183-й стрілецькій дивізії. Він родом з Оратівського району. Був серед тих, хто визволяв Вінницю. Після війни проживав у нашому місті. Нема вже серед нас ветерана.
Ще під час зустрічі з ним чоловік почувався не кращим чином. Підчас спілкування у його квартирі хтось з рідних подав ліки, нагадав, що час їх приймати. Від нього уперше почув прізвища тих, хто підняв прапор над Вінницею «Всі вони з нашої дивізії, — говорив Володимир Слабий. — Це Петро Вільнер, Кузьма Кайдалов, Костянтин Кузяєв, Олександр Лоскутов, Федір Оленчиков».
В обласному краєзнавчому музеї нема цих прізвищ. Так віповіли недавно у музеї. Зате вони були у музеї міської школи, нині гімназії, №2. Зберігалися у шкільному музеї. Як повідомили у школі, музею вже нема. Його колишня керівниця Галина Соцька не працює у школі. Саме вона у свій час відтворила цікаву сторінку історії визволення нашого міста. Дізналася про хлопчика, який показав військовим найкоротший шлях у сквер Козицького.
Звали вінничанина Павло Русанов.Тоді, у 1944-му, йому було 13 років. Він знав рідне місто, як своїх п’ять пальців. Пересувалися провулками. У центральній частині ще тривав бій, свистіли кулі, гриміли гармати. Хлопець, хоч і був разом з військовими, все одно ризикував життям.
Коли добралися до башти, на військових чекала не менш складна справа. Треба було вибратися на гору. До речі, ця точка вважається найвищою у місті. Павло затаївся у засідці, спостерігав за тим, як воїни, допомагаючи один одному, забираються на верх башти. Як про це дізналися? Після війни Павла розшукали. Його неодноразово запрошували на зустріч у школу. Робили це навіть тоді, коли чоловік перебрався жити до Києва.
За інформацією журналіста20minut.ua, до Вінниці Русанов приїздив, зокрема, у 2008 році. Якраз у березневі дні, тобто на річницю визволення міста. Можливо, це була його остання поїздка на малу батьківщину.
За розповіддю Русанова вінницький художник-графік Михайло Лошак написав картину. Відтворив на ній сюжет перебування визволителів у сквері Козицького. Де можна побачити це полотно?
Вирішили розшукати картину. В обласному краєзнавчому музеї її не виявилося. Як повідомили працівники, у каталозі є інша робота, що стосується тематики визволення міста. Це ліногравюра із зображенням башти з прапором на ній з написом «Березень 1944 рік». Але у неї інший автор — Роман Соколовський.
На жаль, Соколовського уже нема серед живих. При житті з ним часто спілкувався заслужений художник України Федір Панчук. «Соколовського добре пам’ятаю, — каже Федір Панчук. — Про історію названої ліногравюри мені він не розповідав. Знав я також Лошака. Він писав переважно у техніці графіки. У середині 90-х виїхав в Америку. Багато його робіт зберігається в обласному художньому музеї. Поцікавтеся, можливо, у них є це полотно…»
Зберігач фондів обласного художнього музею Оксана Яремчук підтвердила факт наявності у них картин Михайла Лошака. Переглянула каталог і повідомила, що робота, присвячена встановленню прапора у день визволення Вінниці, серед них не значиться. До тематики війни належать його твори «Визволення наших братів і сестер з фашистської неволі», «У боротьбі з фашизмом ми з вами, брати і сестри».
Знайшлася картина у згаданій гімназії №2. Музей, як сказали у навчальному закладі, розформували. Частину експонатів розмістили у класах. Так, у класі історії можна побачити роботу, про яку йде мова. Підпис свідчить про те, що її автором є Михайло Лошак. Він назвав її «Ми повернулися». Написана у 1985 році. Прапора на башті не видно, художник не зобразив її верхню частину. Зате передав динаміку пересування бійців. Найближче до башти зображено якраз п’ятьох з них. Саме стільки піднімалися на башту.
Поруч на стіні є ще одна робота, на якій можна упізнати наше місто у день його визволення. Танкісти читають газету. «Довгоочікувана «Правда» — така назва картини. «Правда» це газета, яку видавала Комуністична партія колишнього Союзу. До речі, біля обох картин є ще одна позначка: «Серія Вінниця, березень 1944». Дякуємо заступниці директора гімназії №2 Вікторії Анатоліївні за допомогу в ознайомленні з двома роботами художника Лошака.
Чи багатьом вінничанам знайома історія про Павла Русанова?..
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер