Школа №2, яка знаходиться у кінці вулиці Соборна, вже за перші десятиліття існування втратила свій оригінальний вигляд. Це був перший об’єкт архітектора Григорія Артинова, по проекту якого збудували заклад у 1900-1901 роках.
А вже у 1936 році в будівлі було зведено третій поверх і будівельники зруйнували розкішне панорамне вікно.
До речі, цей заклад, на той час, був єдиною гімназією для жінок у всій Подільській губернії. Тут вчилися дівчата здобували 7-8 класну освіту та ставали вчительками.
А порядки були суворими:
«Плаття щодня міряли лінійкою, щоб ні в якому випадку довжина сукні не була менша навіть на один сантиметр. Якщо ученицю бачили в місті і вона там була одягнена якось непристойно чи порушувала правила етикету, то її чекала сувора догана», — пишуть в спільноті «Історія міст у ретро-листівках».
Острів Кемпа з'єднували з берегами одразу два залізних мости.
— Мости системи Швеллєра, по 27 000 пудів кожний (442 тонн - авт.) замовили на брянському Олександрівському рейкопрокатному механічному заводі. У 1902 році їх доставили у Вінницю і спорудили через острів, — розповіла викладач історії Алла Бєлова.
Мости навесні потерпали від повені, їх зносило. І вони ледве пережили повінь у 1932 році. Тоді підірвали кригу, яка і «штовхала» переправу за течією. Згодом переправу відновили.
До початку Другої світової війни залізними мостами ще їздив трамвай і з ними пов’язана єдина аварія, коли вагон звалився у річку.
Восьмого травня 1938 року, о 4-й годині дня, трамвай №13, спускаючись вулицею Леніна (Соборна - авт.), розігнався більше дозволеної швидкості та звалився з мосту до Південного Бугу.
— Слідство тоді встановило, що трамваї були «по-злочинницьки» відремонтовані: ремонтники крали запчастини з діючих вагонів. А вагоновод - винуватець аварії не мав прав керування трамваєм. Під суд потрапили як рядові працівники, так і директор транспортного управління, — розказував екскурсовод Музею трамвая Олег Матюхов.
Зараз від залізних мостів залишилися тільки дві опори біля набережної. У 1955 році стару переправу через острів замінив Центральний міст.
У острова Кемпи був «сусід» неподалік від Київського мосту — острів Спорт. На ньому був однойменний яхт-клуб та байдаркова станція.
Але після будівництва Сабарівської ГЕС рівень води в річці піднявся, і острів пішов під воду.
Монумент перемоги над нацизмом, який поставили біля Будинку офіцерів у 1968 році, не дожив до наших днів. Фігура солдата тріснула після землетрусу в 1977 році, хоча малюнок пам’ятника ще публікували в газетах 1979 року.
Ймовірно, його прибрали, коли місто готувалося прийняти естафету олімпійського вогню Олімпіади-80.
Зараз на місці пам’ятника перемоги над нацизмом стоїть монумент на честь створення Повітряних сил ЗСУ.
Проспект Коцюбинського, який ми знаємо — це шумна, шестисмугова магістраль. А на початку 20 століття — це був широкий бульвар з прогулянковою алеєю, обабіч якої їздив трамвай.
Трамвайну колію з проспекту прибрали в кінці 70-х, під час розширення магістралі. Припускаємо, що алею з деревами прибрали ще раніше — 1930-1940 роках, бо в ці роки розширювали дороги, і з Соборної прибрали бульвар Оводова.
Орієнтовно 500 років тому на Старому місті був справжній замок.
— Замок мав п’ять веж, церкву Покрови Пресвятої Богородиці, а ще був обмащений глиною по периметру, — розказував історик Олександр Федоришен.
До нової історії Вінниці фортеця не дожила, його спалили татари у 1580 році. А пагорб, на якому був замок — перетворили на кар’єр. Згодом, Замкову гору вирівняли, щоб можна було з’єднати береги річки Південний Буг новим шляхопроводом.
Історики та архітектори констатують — Замкової гори більше немає. Але пропонують створити тут нову туристичну родзинку Вінниці про що в нашому матеріалі: Історичний «Діснейленд» пропонують зробити на Старому місті
Читайте також:
Фото в матеріалі: фб-спільнота Старые фото Винницы, vn.depo.ua, depo.vn.ua, архів «20хвилин»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Tamara Yuzikova
алею прибрали не в 30-40. Набагато пізніше. Точно пам'ятаю, що в 1966 чи 1967 ми там гуляли. А ось цитата "В кінці 70-х років, у зв'язку з підготовкою до Олімпіади в Москві, з метою розширення проїжджої частини, була демонтована ділянка трамвайної колії і алея по проспекту Коцюбинського від залізничного вокзалу до площі Перемоги. Замість нього побудована ділянка колії по вулиці Кірова(вулиця Батозька) від Хім.завода до залізничного вокзалу" http://depo.vn.ua/node/131