Обласна влада хоче внести корективи у список об’єктів, які дозволять приватизувати. Про це йшлося на засіданні комісії з питань будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури, 3 грудня.
Депутати представили результати Програми приватизації у 2015-2020 роках, за якою без нового власника лишився «Прибутковий будинок» на розі вулиць Соборна,74 – Театральна, 16 та ще два будинки в Могилів-Подільському.
«Завершити їхню приватизацію комісія пропонує наступного року. Перший заступник голови облради Володимир Кістіон запропонував провести інвентаризацію майна спільної комунальної власності територіальних громад і визначити чергові об'єкти для приватизації», — йдеться в повідомленні на сайті облради.
Будівля «Прибуткового будинку» є пам’яткою архітектури, побудова наприкінці XIX – початку XX століття. Кілька років там діяло кафе, розміщалися різноманітні фірми та структури облдержадміністрації. Свого часу там діяв один з перших вінницьких кінотеатрів — «Промінь».
У 2001 році будівлю передали в оренду товариству «Райдуга» (нині «Оспром»), строком на 30 років. Керівник фірми, Олександр Семенков, отримав нульову ставку оренди на п’ять років, протягом яких мала бути відремонтована споруда. А потім, отримав пільгову орендну плату — 20 тисяч гривень щомісяця.
У 2007 році депутати облради розглянули пропозицію розірвати договір з орендарем або збільшити орендну плату. Але вибрали третій варіант — повірили «на слово» Олександру Семенкову. Він пообіцяв депутатам до третього вересня завершити роботи. За його ж словами, саме в цей день вінничани милуватимуться оновленою пам’яткою архітектури.
Протягом наступних років вінничани продовжували «милуватися» риштуванням і товстою тканиною, в яку був загорнутий будинок: крім добудови четвертого поверху та заміни балок роботу не було виконано.
У 2016 році ми знайшли оголошення на сайті OLX, в якому невідомий чоловік на ім’я «Олександр» продає орендований недобуд на Соборній.
— Шукаю інвестора для завершення реконструкції комерційного будівлі (3570 квадратних метрів) в самому центрі Вінниці з вступом в права власності, — писав автор оголошення. — З огляду на вигідне розташування будівлі, в ньому планується розмістити готельний комплекс європейського рівня зі всією необхідною інфраструктурою, ресторан, паб, кілька кафе. На розсуд інвестора можлива переорієнтація призначення будівлі в ході реконструкції.
Ціна — 15 мільйонів гривень. Намагалися з’ясувати, на яких правах продають будинок, який є в обласній комунальній власності. Проте, після дзвінка журналіста за вказаним номером, оголошення зникло.
Пізніше, за номером телефону, ми встановили, що автором оголошення міг бути Олександр Семенков. Номер телефону в оголошенні співпадав з номером на сайті візитівці компанії «Оспром».
Восени 2016 року, обласні чиновники і орендар провели публічну зустріч, щоб визначитися, що робити з «Променем» на Соборній / Театральній? Семенков тоді сказав, що хоче викупити його у приватну власність, щоб потім взяти кредит у банку на завершення робіт. Чиновники оцінювали будівлю у 20 мільйонів гривень та сказали, що «Оспром» сплачує за оренду 58 тисяч гривень щомісяця.
Також на зустрічі директор фірми «Оспром» пояснив, чому роками затягується реконструкція будівлі.
— Коли компанія отримала в оренду будинок, то ми дізналися, що там є ще десять фірм, — розповідав у 2016 році Семенков. — Приступити до ремонтів ми не могли, бо постійно «влізали» інші фірми, з якими треба було розбиратися у суді. Ми вже вклали у будівництво близько семи мільйонів гривень, а на повне відновлення треба 20-30 мільйонів. Ми готові викупити будинок та завершити реконструкцію вже за рік: фасад відновимо за три місяці.
Чиновники і орендар домовилися, що будуть досліджувати стан будівлі, внесуть її в перелік майна на приватизацію. Проте результат бачимо не змінився: «Промінь» недобудований.
Улітку 2020 року вінницька мерія вирішила прибрати паркан і риштування навколо «Прибуткового будинку», оскільки ці конструкції були аварійними і могли звалитися на голови перехожим.
В документах обласного управління спільної комунальної власності вказано, що будівлю на Соборній / Театральній орендує товариство «Оспром-2».
До березня 2020 року ним володів Олександр Семенков, але з того часу в компанії новий власник — Роман Ларін. Він також є одним з двох співвласників компанії, яка володіє старим будинком на Привокзальній, про що розповідали в історії: Дім, який не зміг «поглинути» ТЦ, тепер зносять. Що там буде?
Кандидат історичних наук та краєзнавець Анатолій Лисий розповідав раніше, що після Другої світової війни в будівлі розташовувалися органи влади:
— Коли існував Радянський Союз в цій будівлі були розташовані різні обласні департаменти, які зараз у Книжці на Хмельницькому шосе, — каже він. — А ще раніше там засідали члени компартії більшовиків України. Але за кілька років до проголошення незалежності будинок спорожнів, почав руйнуватися і став непридатним для експлуатації. З тих пір, тобто більше 20 років він не працює.
На реставрацію шести пам'яток Вінниці, нагадаємо, витратять більше 22 мільйонів гривень.
Що варто зробити з недобудом на Соборній / Театральній?
Читайте також:
Чи вистачить 600 мільйонів гривень на оновлення аеропорту «Вінниця»
Алея 12,7. Проекти, які за десять років, змінять всю вінницьку набережну
Кисень хворим чи премії чиновникам? Рахуємо зарплати керівництва Вінницької облради
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер