«Ще одна будівля скоро зникне», — так написав у фейсбуку Владислав Боднар про старий будинок на перетині Батозької (колишня Кірова) з площею Привокзальна. На його знімках помічаємо, що йдеться про двоповерхівку, яка знаходиться впритул до новозбудованого торговельного центру.
У домі розібрали покрівлю та почали виносити все, що було всередині.
— Цікаво, що будинок не змогли знести, коли будували торговий центр. Вочевидь, власники не змогли домовитися про продаж, щоб забудувати й цей «клаптик» землі, — розповідає журналіст Владислав Боднар. — І насправді те, що зараз розбирають — це лише частина будинку, що лишилася після того, як більшу частину знесли у 2000-х.
До моменту демонтажу будинку там була перукарня, аптека та фастфуд. А що там було раніше? Розпитали учасників фейсбук-спільноти «Старі фото Вінниці».
«Коли будували нову будівлю залізничного вокзалу, замість зруйнованого в 1944-му, каси та зал очікування тимчасово перебували в цій будівлі. Недалеко від нього була гілка залізниці: її можна побачити у фільмі «Пригоди Толі Клюквіна», лінія прямувала на територію сільгоспвиставки, а потім м'ясокомбінату. Була ще гілка на завод «Молот», і теж повз цієї будівлі», — пише Сергій Бей.
З 46:38 видно будівлю Залізничного вокзалу. Далі (з 46:43) Толя Клюквін пробігає перед паровозом, який розминається з трамваєм.«Там ще була адміністрація залізничного ресторану. І в цьому будинку ще було Лінійне відділення залізничної міліції — ЛОМ», — пише Світлана Рябишева.
«Колись там діяли суди: Староміський, Замостянський та Ленінський. Ще були дві юридичні консультації», — розказує Валерій Тартінський.
«У 90-х будинок був у жахливому стані. Те, що лишилося, не розібрали, бо приватизовано», — пише Раїса Волкова.
«Колись цей будинок був на всю довжину площі. Його по шматках розбирали», — додає Маргарита Нікольська.
Ще люди згадували, що у цьому будинку була прокуратура, на першому поверсі діяв продуктовий магазин та ще колись працювала бібліотека.
Макет всього кварталу з будівлями Агрегатного заводу, Залізничного вокзалу та житловими будинками на Привокзальній площі є в Музеї моделей транспорту. Співробітник музею, автор макету Ігор Панасюк розповідає, що макет займає біля 30 квадратних метрів площі, показує який вигляд мала ця частина Вінниці у 1950-60-х.
— Будівля, якою ви цікавитесь, це «уламок» дому, що був побудований у середині 50-х років. Точно не раніше, бо на старих фото помітно головний корпус Агрегатного заводу (будівля на Коцюбинського з баштою та зіркою), побудований в 1952 році вже стояв, а сусіднього будинку ще немає, — каже Панасюк.
Він показує на макет, де видно, що будівля «з’єднує» початок вулиці Батозької та кінець проспекту Коцюбинського: настільки вона раніше була довгою.
— Архівних даних про цей будинок немає. Історичної цінності як пам’ятка він не представляє, — каже співробітник музею. — Там точно був суд, лінійний відділ міліції. Старожили розповідали, що колись там діяв і приміський автовокзал. З розповідей знаю, що будинок зносили через аварійний стан, а частину лишили, бо власник запросив велику ціну за неї. Зносили його у 2005 році, бо за рік до цього заходив сюди в суд, за довідкою.
Будинок, який «не здався» під натиском ТЦ, поступово розбирають. На сайті міськради нам вдалося знайти інформацію про те, хто володіє домом і що там планує зробити.
Отже, земельна ділянка під будинком, площею півтори сотки, в комунальній власності. Її передали в оренду приватному підприємству «Мегасервіс 2010» на наступні десять років.
Компанія займається наданням в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Очолює підприємство Юрій Совсімов, який і володіє 89% цієї фірми. Іншу частку має Роман Ларін.
У серпні 2020 року власник будівлі — підприємство «Мегасервіс-2010» — отримує від міського департаменту архітектури містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будівлі на Коцюбинського, 2 — йдеться саме про «рештки» двоповерхового дому, який зараз розбирають.
Міські чиновники дозволили власнику будівлі перебудувати цей дім в торгово-офісний центр. Площа забудови — 155 квадратних метрів, висота будівлі — 2 поверхи. Крім того, перед будинком мають бути паркувальні місця, зарядні станції для електромобілів. А перед початком перебудови потрібно утвердити вигляд фасаду, який, вочевидь, має бути «в тон» до сусіднього ТЦ.
До того ж підприємство «Мегасервіс-2010» планує викупити півтори сотки під будинком, для чого замовило експертну грошову оцінку.
В планах міської влади, нагадаємо, масштабна перебудова проспекту Коцюбинського (з поверненням трамвая). Привокзальна площа на перспективу стане транспортним вузлом — тут будуть зупинятися тролейбуси, автобуси, трамваї й таксі. А в районі нинішнього розворотного кільця трамвая запланували будівництво багатоповерхового паркінгу. Про це в матеріалі: Нові дороги, ТЦ і парковки. Ухвалили план перебудови району М’ясокомбінату
Читайте також:
Замкову гору дослідять та укріплять. Частину витрат візьме на себе орендар ділянки
«Південний Буг» хочуть переробити у багатофункціональний центр. Що в ньому буде?
Жителі Пирогово самі побудували дорогу. Вийшло дешевше, ніж в складчину з містом
та ще читайте матеріали з нашої рубрики «Історія Вінниці у будівлях»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Delovoi Vladimir Доброго дня, Володимире! Справжня незалежна журналістика не може існувати тільки завдяки рекламі. Ми єдині у Вінниці, хто не підконтрольний ніяким політичним діячам або олігархам. Ми вводимл платну підписку, щоб готувати круті авторські та ексклюзивні новини, аналітику, інтерв'ю, історії вінничан і розслідування. Кожну гривню, отриману від платної підписки, ми будемо витрачати на нові проєкти, цікаві експерименти, техніку... Більшість новин на сайті залишається доступною для усіх. Більше про підписку читайте за посиланням: https://bit.ly/3ofNegw