«Ще одна будівля скоро зникне», — так написав у фейсбуку Владислав Боднар про старий будинок на перетині Батозької (колишня Кірова) з площею Привокзальна. На його знімках помічаємо, що йдеться про двоповерхівку, яка знаходиться впритул до новозбудованого торговельного центру.
У домі розібрали покрівлю та почали виносити все, що було всередині.
— Цікаво, що будинок не змогли знести, коли будували торговий центр. Вочевидь, власники не змогли домовитися про продаж, щоб забудувати й цей «клаптик» землі, — розповідає журналіст Владислав Боднар. — І насправді те, що зараз розбирають — це лише частина будинку, що лишилася після того, як більшу частину знесли у 2000-х.
До моменту демонтажу будинку там була перукарня, аптека та фастфуд. А що там було раніше? Розпитали учасників фейсбук-спільноти «Старі фото Вінниці».
«Коли будували нову будівлю залізничного вокзалу, замість зруйнованого в 1944-му, каси та зал очікування тимчасово перебували в цій будівлі. Недалеко від нього була гілка залізниці: її можна побачити у фільмі «Пригоди Толі Клюквіна», лінія прямувала на територію сільгоспвиставки, а потім м'ясокомбінату. Була ще гілка на завод «Молот», і теж повз цієї будівлі», — пише Сергій Бей.
З 46:38 видно будівлю Залізничного вокзалу. Далі (з 46:43) Толя Клюквін пробігає перед паровозом, який розминається з трамваєм.«Там ще була адміністрація залізничного ресторану. І в цьому будинку ще було Лінійне відділення залізничної міліції — ЛОМ», — пише Світлана Рябишева.
«Колись там діяли суди: Староміський, Замостянський та Ленінський. Ще були дві юридичні консультації», — розказує Валерій Тартінський.
«У 90-х будинок був у жахливому стані. Те, що лишилося, не розібрали, бо приватизовано», — пише Раїса Волкова.
«Колись цей будинок був на всю довжину площі. Його по шматках розбирали», — додає Маргарита Нікольська.
Ще люди згадували, що у цьому будинку була прокуратура, на першому поверсі діяв продуктовий магазин та ще колись працювала бібліотека.
Макет всього кварталу з будівлями Агрегатного заводу, Залізничного вокзалу та житловими будинками на Привокзальній площі є в Музеї моделей транспорту. Співробітник музею, автор макету Ігор Панасюк розповідає, що макет займає біля 30 квадратних метрів площі, показує який вигляд мала ця частина Вінниці у 1950-60-х.
— Будівля, якою ви цікавитесь, це «уламок» дому, що був побудований у середині 50-х років. Точно не раніше, бо на старих фото помітно головний корпус Агрегатного заводу (будівля на Коцюбинського з баштою та зіркою), побудований в 1952 році вже стояв, а сусіднього будинку ще немає, — каже Панасюк.
Він показує на макет, де видно, що будівля «з’єднує» початок вулиці Батозької та кінець проспекту Коцюбинського: настільки вона раніше була довгою.
— Архівних даних про цей будинок немає. Історичної цінності як пам’ятка він не представляє, — каже співробітник музею. — Там точно був суд, лінійний відділ міліції. Старожили розповідали, що колись там діяв і приміський автовокзал. З розповідей знаю, що будинок зносили через аварійний стан, а частину лишили, бо власник запросив велику ціну за неї. Зносили його у 2005 році, бо за рік до цього заходив сюди в суд, за довідкою.
Будинок, який «не здався» під натиском ТЦ, поступово розбирають. На сайті міськради нам вдалося знайти інформацію про те, хто володіє домом і що там планує зробити.
Отже, земельна ділянка під будинком, площею півтори сотки, в комунальній власності. Її передали в оренду приватному підприємству «Мегасервіс 2010» на наступні десять років.
Компанія займається наданням в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Очолює підприємство Юрій Совсімов, який і володіє 89% цієї фірми. Іншу частку має Роман Ларін.
У серпні 2020 року власник будівлі — підприємство «Мегасервіс-2010» — отримує від міського департаменту архітектури містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будівлі на Коцюбинського, 2 — йдеться саме про «рештки» двоповерхового дому, який зараз розбирають.
Міські чиновники дозволили власнику будівлі перебудувати цей дім в торгово-офісний центр. Площа забудови — 155 квадратних метрів, висота будівлі — 2 поверхи. Крім того, перед будинком мають бути паркувальні місця, зарядні станції для електромобілів. А перед початком перебудови потрібно утвердити вигляд фасаду, який, вочевидь, має бути «в тон» до сусіднього ТЦ.
До того ж підприємство «Мегасервіс-2010» планує викупити півтори сотки під будинком, для чого замовило експертну грошову оцінку.
В планах міської влади, нагадаємо, масштабна перебудова проспекту Коцюбинського (з поверненням трамвая). Привокзальна площа на перспективу стане транспортним вузлом — тут будуть зупинятися тролейбуси, автобуси, трамваї й таксі. А в районі нинішнього розворотного кільця трамвая запланували будівництво багатоповерхового паркінгу. Про це в матеріалі: Нові дороги, ТЦ і парковки. Ухвалили план перебудови району М’ясокомбінату
Читайте також:
Замкову гору дослідять та укріплять. Частину витрат візьме на себе орендар ділянки
«Південний Буг» хочуть переробити у багатофункціональний центр. Що в ньому буде?
Жителі Пирогово самі побудували дорогу. Вийшло дешевше, ніж в складчину з містом
та ще читайте матеріали з нашої рубрики «Історія Вінниці у будівлях»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Алексей Рипунь
Гнат Бест
Delovoi Vladimir
Новини Вінниці на 20хвилин reply Delovoi Vladimir
Delovoi Vladimir Доброго дня, Володимире! Справжня незалежна журналістика не може існувати тільки завдяки рекламі. Ми єдині у Вінниці, хто не підконтрольний ніяким політичним діячам або олігархам. Ми вводимл платну підписку, щоб готувати круті авторські та ексклюзивні новини, аналітику, інтерв'ю, історії вінничан і розслідування. Кожну гривню, отриману від платної підписки, ми будемо витрачати на нові проєкти, цікаві експерименти, техніку... Більшість новин на сайті залишається доступною для усіх. Більше про підписку читайте за посиланням: https://bit.ly/3ofNegw
Dmytro Dibrovskyi reply Delovoi Vladimir
Майя Пчёлка
Delovoi Vladimir reply Майя Пчёлка