Виконком міськради 26 листопада погодив нову програму реставрації об’єктів культурної спадщини, які розташовані на території міської громади. Як йдеться у рішенні, яке ще має ухвалити міська рада, протягом наступних трьох років планують витратити більше 22 мільйонів гривень на реставрацію пам’яток архітектури.
Цих коштів, попередньо, вистачить на відновлення шести об’єктів:
Житловий будинок на Соборній, 75. На пам’ятку архітектури планують витратити 220 тисячі гривень у 2021 році. Ймовірно, ці гроші витратять на виготовлення проекту.
Житловий будинок на Соборній, 81. Витрати на реставрацію цього будинку хочуть закласти у 2022 році, а саме 350 тисяч гривень.
«Житловий будинок залізничників», що на Замостянській, 27, отримає левову частку коштів — 14,5 мільйонів гривень. Пам’ятку архітектури вже давно планують відновити, оскільки вона є містобудівним акцентом 40-х цієї вулиці. Про те, що всередині та живуть там досі залізничники — писали в матеріалі: Будинок залізничників стоїть на місці розбомбленого храму.
Особняк капітана Длуголенського на Магістратській, 66 отримає з бюджету 800 тисяч гривень. Будівлю, яку нині займає художня школа, збираються почати реставрувати в 2021 році.
«Палац» на вулиці Петлюри, 15 — отримає 1,6 мільйона в 2021 році. Саме у будівлі канцелярії Симона Петлюри розміщений Музей історії Вінниці.
Особняк капітана Чєткова, що на вулиці Пушкіна, 38 — матиме 4,8 мільйона гривень фінансування на реставраційні роботи протягом 2022-2023 років. У цій будівлі нині розміщений департамент архітектури та містобудування міськради.
Примітно, що всі будівлі знаходяться в історичному ареалі Вінниці. Їхня реставрація, як пояснюють чиновники, відбудеться ще й тому, що вони розташовані поблизу Соборної, навколо якої відбувався розвиток планувальної структури міста і проспекту Коцюбинського, який на перспективу стане «Вінницькою милею».
«Необхідною умовою для підвищення туристичної привабливості, якості дозвілля та розвитку підприємницької діяльності є створення естетичного міського простору, перед усім в історичній частині міста», — йдеться в документі.
В результаті реалізації цієї програми у міськраді очікують таких результатів:
Посилення естетичної привабливості головної історичної містобудівної вісі, де проходять туристичні маршрути.
Посилення естетичної привабливості історичної містобудівної вісі на Замості – «воріт в місто» із залізничного вокзалу.
Відновлення шести пам’яток місцевого значення.
Відтворення культурного потенціалу мистецького навчального закладу. Йдеться про реставрацію особняка Длуголенського, в якому розміщена художня школа.
Створення Музею історії Вінниці в будівлі канцелярії Петлюри.
Крім того, в програмі реставрації пишуть, що у місті визначено 64 пам’ятки архітектури, які потребують відновлення у першу чергу. Проте, серед них — тільки десять перебувають у комунальній власності Вінницької міської ОТГ, що дозволяє міськраді витрачати на них кошти та планувати їхній розвиток.
Програму реставрацію, нагадаємо, змінюють кілька разів на рік. За редакцією від грудня 2019 року, в ній є декілька об’єктів, які зараз викреслили з програми — Літній театр у Центральному парку, будівля міського суду на Грушевського, 17.
Читайте також:
Комплекс на 16 поверхів планують будувати біля Центрального парку. Ініціативу вже погодили
Все перетворилося на кригу. Пригадуємо, як 20 років тому ми потерпали від стихійного лиха
Дім, який не зміг «поглинути» ТЦ, тепер зносять. Що там буде?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер