Корупція, розстріл, колабораціонізм: якими були найбільш резонансні справи Вінниці у 2024 році
![Корупція, розстріл, колабораціонізм: якими були найбільш резонансні справи Вінниці у 2024 році](https://vn.20minut.ua/img/cache/news_main/news/0036/82/3581187-koruptsiya-rozstril-kolaboratsionizm-yakimi-buli-naybilsh-rezonansni-spravi-vinnitsi-u-2024-rotsi.jpeg?hash=2024-12-09-18-23-39)
- До цієї добірки ми включили негативні події, що траплялися в межах області, стосувалися вінничан і мали суспільний розголос.
- Нижче мова піде про високопосадовців-корупціонерів, розстріл поліціянтів, трагічні наслідки дронової атаки, напади на одних активістів та увʼязнення інших та про інші гучні події року, що минає.
Справа Луценка
У січні оголосили підозру колишньому гендиректору «Вінницької транспортної компанії» Михайлу Луценку. В Офісі генерального прокурора повідомили, що його недбалість спричинила підприємству збитків на майже 14 мільйонів гривень.
«За інформацією слідства, обвинувачений протягом п’яти років, бувши службовою особою та наділеним організаційно-розпорядчими й адміністративно-господарськими функціями, укладав договори з охоронною фірмою, яка збільшувала об’єми наданих послуг», — йшлося в повідомленні поліції.
У разі доведення провини Луценку загрожує позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
@vn20minut 🟥 Наприкінці року підготували для вас серію відео, у яких буде йтися про найбільш резонансні, гучні, трагічні та «темні» справи, що сталися у Вінницькій області та стосувалися вінничан. У першій частині добірки розповімо про вбивство поліцейського на Гайсинщині, зрадника, який очолював Тульчинську єпархію УПЦ, а потім поїхав у москву, а також про екс-директора Вінницької транспортної компанії, якого підозрюють у привласненні 14-ти мільйонів гривень. #вінницькаобласть #вінниця #кримінал #поліція #зрадникиукраїни #злочин #події #добірка #резонанс #2024 #огляд #суд ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці
Справа Весняного
У тому ж місяці СБУ викрила міського голову Тульчина Валерія Весняного на махінаціях у земельній сфері. Посадовець зловживав службовим становищем та передав у користування сотні гектарів сільськогосподарських угідь за значно зниженою орендною ставкою.
Через несплату оренди за користування землею згідно з нормативними розрахунками, бюджет міської громади тільки у 2021-2022 роках недоотримав понад 2,8 мільйона гривень.
Весняного затримали та повідомили про підозру за зловживання владою. Слідство встановило, що міський голова достеменно знав, що порушує закон. Зокрема, він надавав вказівки підлеглим, які б могли приховати оборудку. На підставі зібраних доказів йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років.
Трагедія в Немирові
У березні немирівська громада попрощалася з Іваном та Людмилою Остапенками. Під час однієї з нічних атак на Вінниччину, ворожий безпілотник влучив прямісінько в їхній житловий будинок.
Усередині мирно спали подружжя та їхній 26-річний син Віталій. Батько загинув на місці, а мати наступного дня у лікарні. Коли її витягнули, то вона тільки спромоглася запитати: «Де моя дитина?» Їй сказали, що син в лікарні. Людмила відповіла: «Слава Богу!»
Син Віталій отримав численні травми. Через це він не зміг попрощатися з батьками, адже перебував у реанімації. Зараз хлопець проходить реабілітацію та збирає кошти на новий будинок, оскільки російський дрон повністю зруйнував попереднє житло його родини.
Розстріл поліціянтів
Вночі 20 квітня у Гайсинському районі поліція зупинила автівку. Причиною зупинки стало порушення комендантської години. Інспектори перевірили документи двох чоловіків, які сиділи в машині, а потім почали оглядати багажник. У цей час по ним відкрили вогонь.
Одного поліціянта застрелили одразу. На іншого спочатку накинулися з кулаками, а потім по ньому відкрили вогонь. Нападники втекли з місця злочину.
Зʼясувалося, що ними були військовослужбовці ЗСУ, син та батько Віталй та Валерій Васілаке. Невдовзі їх затримали в Одеській області, де вони переховувалися та планували втечу за кордон. Їм загрожує довічне увʼязнення.
@vn20minut 🟥 Продовжуємо розповідати про «темні» справи і резонансні події, які трапилися у Вінницькій області або із вінничанами у 2024-му. Цього разу згадаємо про вінницького різника волосся, наїзд на активіста Затайдуха та справу скандального блогера Сорда. #вінницькаобласть #вінниця #кримінал #поліція #зрадникиукраїни #злочин #події #добірка #резонанс #2024 #огляд #суд ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці
Справа Сорда
У липні 2022 року військовий Владислав «Змій» Гранецький-Стафійчук, більш відомий як Влад Сорд, написав на своїй сторінці в Твітері, що має можливість придбати пʼять мінометів іноземного виробництва загальною вартістю близько 3,5 мільйони гривень. Терміновість й важливість збору обґрунтував тим, що вони допоможуть військовим у боях під Ізюмом.
Як зʼясували слідчі Нацполіції, певну частину коштів чоловік залишив собі. Мова йде про щонайменше 350 тисяч гривень, привласнених зі зборів. Про це свідчить рух коштів по його приватних карткових рахунках, до даних якого правоохоронці отримали санкціонований доступ під час розслідування.
У грудні цього року слідчі зібрали достатньо доказів для оголошення вінничанину ще однієї підозри — за незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Вінничанину загрожує до семи років позбавлення волі.
Наїзд на Затайдуха
У перші дні жовтня на вулиці Князів Коріатовичів стався конфлікт, коли збили відомого активіста Володимира Затайдуха. Він є очільником громадської організації «Дорожній контроль Вінниця».
Чоловік з іншими активістами приїхав до дитячого садочку, вхід до якого перекрили великими бетонними плитами. Люди, які так вчинили, вважали цю земельну ділянку своєю власністю і їм не подобалося, що інші нею користуються. Щоправда, місцеві активісти стверджували, що земля комунальна.
Між сторонами спалахнув конфлікт. У підсумку Віталій Вітюк, чоловік, який вивантажував плити, сів в автівку та наїхав на Затайдуха. Очільник ДКВ отримав чисельні травми й був госпіталізованим. Порушника затримали. У суді йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 60 діб.
Справа Іонафана
У жовтні 2022 року у цього проросійського колаборанта провели обшуки, після яких його звинуватили в розпалюванні релігійної ворожнечі та виправданні війни росії проти України.
Працівники СБУ знайшли у нього пропагандистські листівки, в яких він виправдовував збройну агресію рф і тимчасову окупацію східних та південних регіонів нашої країни. Поза тим, через них він закликав до захоплення державної влади та порушення меж кордону України. Прокремлівські матеріали зберігав у підсобних приміщеннях церкви. Надалі планував організувати їх роздачу місцевим жителям через канцелярію єпархії.
Минулого року суд визнав Іонафана (у миру — Анатолій Єлецьких) винним «у посяганні на територіальну цілісність України, дії спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу України, порушення рівноправності громадян, виправдання збройної агресії рф». Його засудили до 5 років позбавлення волі.
Та свого покарання 75-річний зрадник не відбув. Влітку цьогоріч його обміняли на військовополонених українців. Одразу потому він зʼявився на публічній зустрічі з патріархом російської православної церкви кірілом у москві.
Справа Шавлюка
Наприкінці жовтня СБУ затримала вінницького блогера Олександра Шавлюка. Чоловік, який називає себе адвокатом та журналістом, знімав ролики з критикою дій ТЦК, влади, а також інших силових структур. Влітку 2024-го його внесли до бази «Миротворець», як афериста і провокатора.
У Службі безпеки повідомили, що Шавлюк закликав свою аудиторію переховуватися від призову та сприяти ухилянтам. На власних каналах в Ютубі та Телеграмі поширював елементи російської пропаганди, які використовує ворог для дестабілізації ситуації в Україні.
«Також фігурант пропонував підписникам за 500 доларів особистий номер телефону для онлайн консультацій та доступ до юридичних документів, які, на його думку, можуть визнати дії ТЦК незаконними та скасувати мобілізацію заявника», — йшлося в дописі від СБУ.
Слідством також задокументовані факти привласнення обвинуваченим грошей для військових, які йому донатили пересічні громадяни. Наразі Шавлюк перебуває в СІЗО. Своєї провини не визнає і називає справу проти нього політичним замовленням. У разі доведення його провини, вінничанину загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.
Вінницькі боксери
У листопаді зʼявилося відео бійки у нічному клубі «Мода Бар». На ньому упізнали відомих вінницьких боксерів. Ними виявилися Андрій Ісаков майстер спорту міжнародного класу, переможець та призер багатьох турнірів; Ігор Ковтун, чемпіон України до 22 років 2022 року у ваговій категорії до 63,5 кілограмів; та Віталій Терещук — майстер спорту.
На кадрах видно, що у боксерів виникла суперечка з іншими відвідачами закладу, яка переросла в бійку. Під час цієї сутички спортсмени погрожували зброєю (на відео видно пістолет).
Тренер боксерів та брат одного з підозрюваних Дмитро Терещук розповідав, що насправді пістолет був іграшковим і спортсмени не могли б заподіяти ним шкоди. Однак поліція спростувала це, підтвердивши, що зброя не була муляжем — це був травматичний пістолет.
Трьом вінницьким боксерам, які влаштували бійку в «Мода Барі», оголосили підозру. Одному з них, Андрію Ісакову, обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, а двох інших оголосили в розшук. Наразі вони переховуються від правоохоронців..
Неповнолітній різник волосся
Починаючи з 2023 року у різних мікрорайонах міста на неповнолітніх дівчат нападав 13-річний хлопчик. Знаходячи жертву, він обрізав їм волосся. Жертвами підлітка стали кілька вінничанок.
Згодом виявилося, що нападник неодноразово перебував на стаціонарному лікуванні у психоневрологічній лікарні імені Ющенка. Йому діагностували: «Інші змішані розлади поведінки і емоцій».
Після заяв про напади від батьків скривджених дівчат, слідчий суддя пропонував помістити хлопчика до лікувального закладу. Там мали б провести стаціонарну судову психолого-психіатричну експертизу, а також тимчасове позбавити хлопця свободи. Проте в такому проханні йому було відмовлено через малолітній вік нападника. У підсумку підлітка доправили на примусове лікування до Дніпра.
Читайте також:
Мала на озброєнні сотні ядерних боєголовок. Якою була 43-тя Вінницька ракетна армія?
Додаткова реконструкція Батозької: на що збираються витратити 63 мільйони гривень?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Alena...
🇺🇦Anarhist🇺🇦@anarhist93🐾📦
Алиса
Gyrttrrt